Vianočné zvyky v Maďarsku

Maďarské Vianoce sú v mnohom podobné tým naším. Niet divu, mnohé storočia spolunažívania ovplyvnilo život obyčajných ľudí.


Vianoce začínajú Adventom

V Maďarsku je silná kresťanská tradícia aj vďaka sv. Štefanovi, ktorý je zakladateľ prvého historického  maďarského štátu. Prvý vianočný deň je sviatkom narodenia Krista a druhý vianočný deň si celý kresťanský svet pripomína svätého Štefana.
Prvou adventnou nedeľou v Maďarsku začínajú Vianoce. Počas celého Štedrého dňa sa drží pôst a štedrovečerná večera je bohatá avšak  bezmäsitá.
Tradične sa pripravuje svätoštefánsky koláč, ktorý sa v prvú adventnú nedeľu položí na okraj stola, a odkrajuje sa z neho až do Troch kráľov. V minulosti hospodári prejavovali svoju vďaku za predchádzajúci rok a dobrú úrodu tým, že pod obrus vkladali semiačka obilia z poslednej úrody a chumáč sena. Tento zvyk zostal v niektorých rodinách aj do dnešných dní.

Pekným zvykom je krájanie jabĺčka a jeho rozdávanie členom rodiny. Tento akt symbolizoval vzájomnú podporu a lásku v rodine. Celé jablko si ponechávali len dievčatá na vydaj z toho dôvodu, aby si ľahšie našli svojho vyvoleného.
Jedna zo starších tradícií, ktorá sa už veľmi nedodržiava, bolo odháňanie zlých duchov pomocou výstrelu do vzduchu. Robila tak hlava rodiny na Štedrý večer s východom prvej hviezdy.
Darčeky sa na radosť detí rozdávajú pre slávnostnou večerou a po nej sa dodržiava hodinka rodinnej pohody.


Štedrá večera

Na stôl sa prinášajú všetky chody naraz, pretože počas jedla nikto nesmie vstať od slávnostnej tabule. Večera začína skoro po zotmení alebo s východom prvej hviezdy. Tam,  kde sú dodržiavané kresťanské tradície sa členovia rodiny pomodlia a hlava rodiny prenesie prípitok s pohárom nového vína.

 

Slávnostná štedrovečerná tabuľa ponúka orechy, jablká, silné polievky a tradičné ryby. Rituál konzumácie cesnaku namočeného v mede symbolizuje  jednotnosť rodiny a ochranu v ďalšom roku pred nepriazňou.
Štedrý večer je obvykle zakončený návštevou polnočnej omše. V kostole sa stretnú všetci blízky i priatelia, a oslávia spoločne narodenie Ježiša Krista.


Vianočné halászlé

P O T R E B U J E T E: 3 kg rôznych druhov rýb, cibuľu, paradajky alebo pretlak, červené paprikové lusky, korenie (nové korenie, celé čierne korenie, bobkový list, mletá červená paprika, feferónky alebo chilli, zelená petržlenová vňať, 4 petržleny, ½ malého zeleru a 3 mrkvy), soľ

P O S T U P: Pozor! Ryby poriadne očistíte a zbavíte vnútorností. Halászlé sa musí za plného varu uvariť za 30 minút, ryby sa preto krájajú na hrubšie kusy, aby sa nerozvarili. Polievka sa nemá miešať, aby sa kusy väčších a kvalitnejších rýb nerozpadli. Na záver sa kusy mäsa opatrne vyberú a cibuľa prepasíruje naspäť do vývaru.

Pripravíte si rybací vývar bez slaniny: Na spodok hrnca vložíte hlavy  ( zbavíte oči, žiabre) a chvosty väčších rýb a menšie ryby. Na ryby nasypete časť cibule, luskovú a mletú papriku, soľ. Na prvú vrstvu dáte ďalšie kusy rýb a na to zeleninu. Navrchu by malo zostať len mäso – najväčšie kusy rýb a  zalejete vodou.
Všetko pomaly varíte asi 30 minút, šťava bude  potom hustá, cibuľa sa rozvarí a všetky ingrediencie predajú tú správnu chuť.
Po ukončení varenia zlejte šťavu do zahriatej misy, z hrnca vyberte opatrne mäso na tanier. Šťavu si každý člen rodiny pridáva podľa chuti. Polievka sa konzumuje horúca s bielym chlebom.


Svätoštefánsky tokáň

P O T R E B U J E T E: 600 g bravčového mäsa, 50 g masti, 40 g údenej slaniny, 2 cibule, 2 strúčiky cesnaku, zelenú papriku, 2 paradajky, 250 ml kyslej smotany, 2 PL hladkej múky, mletú sladkú papriku, soľ

P O S T U P:
Slaninu pokrájate na kocky a vyškvaríte. Pridáte masť a speníte na nej nadrobno pokrájanú cibuľu. Na tento základ vložíte umyté mäso pokrájané na kocky a opražíte. Poprášite mletou červenou paprikou a podlejete vodou. Osolíte, pridáte rozotrený cesnak a udusíte takmer domäkka.

Pridáte papriku nakrájanú na rezance a olúpané a pokrájané paradajky. Spolu udusíte domäkka. Na záver pridáte kyslú smotanu, v ktorej ste rozmiešali múku. Podávate s cestovinou, haluškami alebo knedľami.

Dobrú chuť!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.