Vianočné korenia

Je tu Advent a s ním vianočné prípravy, ku ktorým patrí aj pečenie rôznych dobrôt. Vďaka koreninám pritom vznikajú sladké "vianočné vône". Viete o tom, že vianočné pečivo nemusí byť len prehreškom voči štíhlej línii, ale aj prínosom pre zdravie?

vianocne_korenie19

Je to tak. Vanilka, klinček, škorica, aníz, koriander, kardamon a zázvor sú malou domácou lekárňou.

Vanilka: Na výraznej aróme vanilky majú zásluhu drobné olejnaté semená nachádzajúce sa vo vnútri vanilkového struku. Po vybratí semien struk možno využiť na prípravu domáceho vanilkového cukru (do jemného kryštálového cukru sa pridá niekoľko strukov vanilky, nádoba sa pevne uzavrie a nechá odležať). V porovnaní s kupovaným vanilínovým cukrom má pripravený vanilkový cukor výraznejšiu chuť i arómu. Vanilka sa pridáva do zmrzliny, krémov, koláčov a, samozrejme, vianočného pečiva. Jemná vôňa vanilky je vôňou domova, pôsobí uvoľňujúco a podnecuje dobrú náladu.

Klinček: Klinčekové korenie patrí k medovníku, varenému vínu a nakladanému ovociu. Je veľmi aromatické a má dezinfekčné účinky (pôsobí protizápalovo a zmierňuje bolesť).

Škorica: Škoricové korenie sa pridáva do vareného vína, punčov a používa sa tiež pri príprave pečiva. Škorica podporuje trávenie a povzbudzuje chuť do jedla. Kombinácia olejových kvapiek škorice, klinčeka a kardamonu je balzamom na nervy a srdce - pôsobí uvoľňujúco a zároveň posilňuje.

Kardamon: V Indii volajú kardamonové korenie "rajské zrno", pretože bráni množeniu baktérií a osviežuje dych. Kardamon sa pridáva do čaju, punču a pečiva.

Zázvor: Zázvorové korenie má štipľavú chuť a výraznú arómu, preto ho treba dávkovať opatrne. Pridáva sa do nákypov, pečiva (známe sú tzv. zázvorníky), punčov, sirupov a piva. Zázvor zahrieva, dodáva silu a má dezinfekčné účinky.

Aníz: Anízové korenie má všestranné použitie; najčastejšie sa pridáva do sušienok, pečiva a likérov. Aníz pôsobí uvoľňujúco pri tráviacich ťažkostiach, upokojuje žalúdok a zlepšuje chuť do jedla.

Koriander: Korenie z koriandra sa pokladá za klasické korenie vianočného pečiva. Vyznačuje sa jemne pálivou chuťou a používa sa tiež ako liek - upokojuje a pôsobí priaznivo pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.

Tip:
1. Pri kúpe korenín treba uprednostniť celé plody.
2. Koreniny je vhodné pomlieť až tesne pred použitím (môžu sa rozdrviť v mažiari alebo rozomlieť v mlynčeku na kávu).
3. Aby koreniny nestrácali kvalitu, treba ich skladovať v pevne uzavretých nádobách na tmavom a chladnom mieste.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.