Vianoce v Portugalsku - Bom Natal!

Portugalské vianočné tradície majú podobný priebeh ako ich poznáme v našom regióne. Nezaobídu sa bez vianočného stromčeka, Betlehema a rodinných stretnutí.

vianoce_braga12

Dvadsiateho štvrtého decembra sa stretá celá rodina pri sviatočnom stole a ozdobenom vianočnom stromčeku, celkom dvakrát.  Prvýkrát je to pri  štedrej večeri a druhýkrát sa vidia po polnočnej omši. Jedným z tradičných zvykov v portugalských kostoloch, ale aj v domácnostiach s krbom,  je horiace dubové polienko, ktoré nesmie chýbať.

Štedrý večer je v znamení stretnutí širokého príbuzenstva pri štedrovečernej večeri (consoada), ktorá sa podáva v neskorších hodinách.

Tradičná consoada je pripravená  z varenej tresky so zemiakmi a kapustou, či zeleninou s olivovým olejom. Zaujímavosťou je, že ryba sa kupuje sušená a spracováva sa namáčaním vo vode, a až potom sa pripravuje podľa tradičného receptu. Počas večere sa pije červené víno, po nej je ponúkané silnejšie portské. Sviatočná tabula je plná rôznych koláčov, dezertov, koláčikov so sirupom a medom tzv. Broas de Mel a najdôležitejší, kráľovský koláč Bolo Rei. Typický vianočný recept Bolo Rei, pochádza pôvodne z Francúzska. V Portugalsku sa ujal až v roku 1829 vďaka pekárni, ktorá dodávala pekárenské výrobky kráľovskej rodine -  Confeitaria Nacional.

bolo_rei19

Pri pečení kráľovského koláča rodiny dodržiavajú sviatočný zvyk, schovať do cesta malý darček, alebo doň zapracovať fazuľu. Ten z hostí, ktorý ju nájde, bude nasledujúci rok piecť Bolo Rei. Kráľovský koláč je podobný nášmu veľkonočnému koláču  - mazancu. Je to ovocný koláč v tvare venca s kandizovaným ovocím a orechami.

Po návrate z kostola,  rodina obvykle vystaví v miestnosti Betlehem (Presépio) s Máriou, Jozefom, volom, oslíkom a Troma kráľmi, a zároveň si rozdajú prinesené darčeky.  Deťom podobne ako v iných krajinách, nosí darčeky Menino Jesus (Ježiško), ktorý pomáha Pai Natal – Otec Vianoc (Santa Claus).

Dvadsiateho piateho decembra chodia od domu k domu spievajúci vianoční koledníci s obrázkom Ježiška. Na 1. sviatok vianočný sa opäť rodiny stretajú, ale pre zmenu na obede. Hlavný chod tvorí pečené mäso - kuracie, morčacie alebo baranie. V niektorých oblastiach, zase podávajú jedlo pripravené zo zbytkov štedrej večere - tzv. roupa velha. Portugalci 2. sviatok vianočný už väčšinou neoslavujú a vracajú sa do zamestnania. Napriek tomu,  sa mnohí stretávajú, zabávajú a hodujú až do 6. januára.

Zdroj foto: Wikipedia, dekorácie Braga 2012

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.