Svätý Mikuláš

Na jeho oslavu chodili po meste sprievody študentov, pričom jeden z nich bol vždy preoblečený za biskupa. Časom sa tieto sprievody zredukovali na známu trojicu - Mikuláš, anjel, čert. Kult sv. Mikuláša bol od 6. storočia známy v Byzantskej ríši, od 9. storočia v Taliansku a od 11. storočia v Nemecku, Francúzsku a Anglicku.

santa_claus19čť

Narodil sa okolo roku 270 v Malej Ázii, ktorá bola v tom čase súčasťou Východorímskej ríše, neskôr známa ako Byzantská ríša. Od mladosti sa venoval dobročinnosti, ktorú mohol naplno uplatniť počas svojho pôsobenia v Myre (Turecko), kde sa stal biskupom. Svätý Mikuláš umrel v pokročilom veku, presný dátum nie je istý, ale uvádza sa 6.december medzi rokmi 345-351. Najskôr bol pochovaný v Myre, ale po obsadení vyznávačmi islamského náboženstva, bol prenesený do talianskeho prístavného mesta Bari v Apúlii. Svätý Mikuláš sa stal patrónom mnohých európskych miest a za svojho ochrancu ho pokladá aj pravoslávne Rusko.

Mikulášska tradícia obchôdzok s maskami, ktorá bola pôvodne mestským zvykom, sa počas 19. storočia dostala aj na vidiek. Mikuláš navštevoval deti v ich domoch, skúšal ich z modlitieb, básničiek, pesničiek a podobne. Po tomto preskúšaní sv. Mikuláš deti poučil a obdaroval darčekmi. Čistenie topánok v predvečer Mikuláša a ich dávanie do okien je novším zvykom. Zvyk obdarovania detí 6. decembra sa rozšíril hlavne v stredoeurópskych slovanských krajinách. Práve mikulášska tradícia a obdobie vianočných sviatkov či Nového roka sa v kresťanských krajinách nesie v znamení osláv a nádielok.

V anglosaských hovoriacich krajinách vítajú Santa Clausa, vo Francúzsku poznajú Pére Noëla, v Rusku deda Mráza a fínske deti Joulupukki. Fínske Laponsko sa v legendách považuje za súčasný domov Sv. Mikuláša, kde každoročne píšu deti listy z celého sveta s prianím darčeka na vianočné sviatky.

Niekoľko pranostík na s. Mikuláša

Na svätého Mikuláša už je všetka zima naša.
Keď na deň Mikuláša sneží, bude požehnaný rok.
Keď na Mikuláša prší, zima ľudí hodne skruší.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.