Päťkrát áno pre živý vianočný stromček

Napísal Hornbach 19. november 2019

Vianočný stromček je tradičným symbolom Vianoc, bez ktorého si tieto sviatky nevieme ani predstaviť. Vytvára tú správnu atmosféru a domovu prepožičiava čarovný ligot. Otázkou už len ostáva, či kúpiť živý alebo umelý. 

191119

Prinášame vám päť dôvodov, prečo tento rok povedať „áno“ živému vianočnému stromčeku.   

1.     Zodpovedá vašim potrebám

Živé vianočné stromčeky sa predávajú v rôznych veľkostiach. Každý rok si tak vyberiete taký, aby vyhovoval vašim aktuálnym potrebám. „V ponuke máme stromčeky od 110 cm až do 270 cm. Tie nižšieho vzrastu nájdu uplatnenie v menších bytoch, tie vyššie zase nájdu uplatnenie v priestranných interiéroch, ako sú napríklad rodinné domy. V obľube ich majú najmä tí, ktorí trávia Vianoce v širšom kruhu rodiny,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbachu.

2.     Nezaťažuje prírodu

Pri živých vianočných stromčekoch je dôležité poznať ich pôvod. Vianočné stromčeky sa pestujú v špeciálnych lesných škôlkach, pričom priemerný vek jedného stromu je 10 až 15 rokov. Po výrube sa vždy vysádzajú nové stromčeky, ktoré pôvodné nahradia. Dôležitý je aj prístup k samotným stromom. „Napríklad producent jedlí NORDMANNgold garantuje, že pri ich pestovaní nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy boli cielene zachované pre ďalší rast,“ vysvetľuje Daniel Brychta z Hornbachu.

3.     Vytvára prirodzené vegetačné prostredie

Ekologický prístup je dôležitý aj preto, že staršie vianočné stromčeky často vytvárajú uzavretý vegetačný kryt. Kultúry vianočných stromčekov často ponúkajú rôznym druhom živočíchov také prostredie, aké už vo vysokom lese nenájdu. Svoje domovy tam nájdu napríklad sýkorky, sojky a škovránky. Výskum zo Sauerlandu ukázal, že až 80 % hniezdiacich párov škovránkov lesných hniezdi práve v kultúrach vianočných stromčekov. 

4.     Nevytvára žiadny emisný dlh

Na jednom hektári pôdy sa vypestuje približne 7000 stromčekov. Toto množstvo naviaže v priebehu desaťročnej fázy rastu až 145 ton CO2 a za rovnaký čas vyprodukuje až 105 ton kyslíka. 

5.     Po sviatkoch ho môžete recyklovať

Zásadnou otázkou ostáva, čo so stromčekom po Vianociach. „Môžete ho narezať na menšie kúsky a použiť do kompostu. Efektívnejšie je však ho nasekať na drobné kusy, spracovať v drviči a rozsypať po záhrade. Ďalším variantom recyklácie je jeho spálenie,“ hovorí Daniel Brychta z Hornbachu. 

Zaujímavosti zo sveta vianočných stromčekov:

√ Z jedného kilogramu semien sa vyprodukuje až 5000 mladých rastlín.

√ Po dvoch rokoch od zasadenia sú sadenice vysoké 6 až 8 cm. 

√ Na jeden kamión sa naloží v priemere 1100 jedlí NORDMANNgold. Priemerná trasa jedného kamiónu je v priemere 600 km. Na jeden stromček tak pripadá približne 0,55 km prepravnej trasy.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.