Tradičné vianočné muzicírovanie

Kto by nepoznal slávnu koledu Tichá noc? Tejto známej kolede z 19.storočia, však dávno predtým predchádzali vianočné skladby...

vianoce music 17

Zo začiatku boli vianočné piesne písané v latinskom jazyku, ako prejav nástupu nového teologického učenia. Prvýkrát sa tak stalo v Ríme v 4.storočí. Niektoré z nich, ako napríklad „Corde natus ex Parentis" z pera španielského básnika Aurelia Prudentia Clemensa (* 348 - † okolo 413) sú stále živé a spievané. Táto forma veršovanej vianočnej hudby sa predvádzala a hlavne rozvíjala, v kláštoroch až do konca 11.storočia.

V 12. storočí dochádza k spopulárneniu vianočnej hudby s náboženským obsahom, vďaka preberaniu obľúbených piesní. Podľa legendy je autorom prvej koledy svätý František z Assisi (1181–1226). Vďaka jeho vplyvu sa rozvíjala tradícia vianočných piesní v miestnom jazyku v Taliansku, Francúzsku a v Nemecku. Vianočné koledy v anglickom jazyku, sa prvýkrát objavili až v prvej polovici 15.storočia. Pre vianočnú koledu je typická ľúbivá melódia, pôvodne s náboženským obsahom, často založená na stredovekých zborových vzoroch.

V období protestantskej reformácie v severnej Európe, spievanie kolied upadalo, ale vianočné piesne a koledy stále prežívali na vidieku. K ich oživeniu a záujmu o ľudové piesne došlo až koncom 18. a začiatkom 19. storočia.

V tomto období, koncom 18. storočia sa objavujú aj prvé svetské vianočné piesne, ktoré sa stali veľmi populárnymi. V decembri roku 1818 v rakúskom mestečku Oberndorf prišla na svet známa koleda "Tichá noc" . Stalo sa tak vďaka hudbe organistu Mikuláša Franz Grubera a mladého kaplána Jozefa Mohra, ktorý bol známy svojou záľubou v hudbe. Ďalšou z obľúbených vianočných melódií je americká pieseň „Jingle Bells“, ktorá bola autorsky chránená už v roku 1857 a dnes ju poznáme z rôznych verzií. Pre 20.storočie je typická komercia, ktorá sa nevyhla ani vianočným skladbám. Piesne s vianočnou tématikou sa objavujú vo všetkých hudobných štýloch a obmenách.

Vedeli ste, že pieseň White Christmas od Binga Crosbyho, sa stala najväčším vianočným hitom v počte predaných nosičov a coververziám? Nechajte sa aj vy, inšpirovať vianočnou atmosférou na vlnách tejto melódie...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.