Vianočné kvetiny

Niektoré zo záhradných rastlín sa stali neoddeliteľnou súčasťou Vianoc, pretože ich kvety či plody, symbolizujú šťastie a hojnosť. Všetky nasledujúce rastliny, ako aj ich tradície prišli na naše územie z Britských ostrovov a Ameriky.

imelo_18

 Imelo

Vetvičky imela sú posiate bielymi bobuľkami a čím ich je viac, tým väčšie šťastie môžete očakávať v nasledujúcom roku. Imelo zohrávalo dôležitú úlohu už v pohanských dobách pri rôznych rituáloch. Naši predkovia verili v jeho čarovné sily, preto sa stalo ich ochranným talizmanom a symbolom života. Jeho lepkavým plodom prisudzovali schopnosť stmeliť a udržať partnerský zväzok. Z Británie prišiel vianočný zvyk bozkávania sa pod zaveseným imelom, pri ktorom sa odtrhávajú bobuľky a posledná sa nechá, aby láska z príbytku neodišla.

Čemerica

Táto rastlina je rozšírená hlavne na území Nemecka, Francúzska a Británie. Nazýva sa aj snežná ruža alebo zimná kráľovná. Legenda o nej hovorí, že bola podarovaná Betlehemskou pastierkou, malému Ježiškovi, ktorý sa práve narodil. Odrezaný kvet vo váze neznáša teplotné výkyvy a vlhkosť, aby vydržal čo najdlhšie, pridajte do nádoby výživu pre rezané kvety.

Cesmína

Tento krásny krík s červenými plodmi je symbolom šťastia, radosti a zdravia.
Tento ker je veľmi rozšírený a rastie všade po svete. Starovekí Rimania a budhisti ju považovali za posvätnú rastlinu. Jej liečivé účinky využívali Indiáni a súčasne jej plody slúžili ako talizman k ochrane pri bojoch. Na našom území sú prvé doložené správy z prvej dekády 20.storočia. Cesmína je dekoratívny kvet vďaka červeným plodom a atraktívnym listom. Dlho vydrží vo váze, preto je vhodnou rastlinou do vianočných ikebán a vencov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.