dTest: Farby Veľkej noci, alebo potravinárskeho priemyslu?

Deti majú rady farebné cukrovinky a výrobcovia potravín im radi vyhovejú. Veľkonočné perníky s polevou a zdobením vyzerá nevinne, ale môže skrývať chemické látky vyložene nevhodné pre deti. 

vn 042019

Na používaní farbív sa zameriava spotrebiteľská organizácia dTest. Časopis dTest porovnal potravinárskej farby a farebné cukrovinky, ktoré sa bežne používajú na zdobenie pri pečení. "Pozreli sme sa na rozličné polevy, cukrové posýpky a jarné dekorácie, farby, jedlý papier s potlačou a poťahové hmoty na torty. Z ich obalov sme čerpali informácie o použitých farbivách. Obsahujú množstvo syntetických látok, ktorým je lepšie sa vyhnúť alebo ich konzumácii obmedziť, najmä u detí, " opisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Azo farbivá dokážu sýto a stabilne zafarbiť nápoje i potraviny. dTest ich našiel v poťahovej hmote na torty, vo farebnom posype, ako súčasť potlače jedlého papiera alebo v potravinárskom farbive určenom na farbenie pokrmov. Azo farbivá majú potenciálne neblahý vplyv na aktivitu a pozornosť detí. Európske nariadenie preto ukladá výrobcom potravín, aby spotrebiteľa na tento fakt upozorňovali na obaloch. Potravinárskych Azo farbív je šesť a patrí medzi ne žlť (E 110), chinolínová žlť SY (E 104), azorubín (E 122), červeň allura (E 129), tartrazín (E 102) a ponceau (čiže košenilová červeň A, E 124).

Karmín či kyselina karmínová (predtým označovaná ako košenila) sa v potravinárstve využíva pri farbení údenín, mliečnych výrobkov, džemov alebo cukroviniek. Na toto červené farbivo dTest narazil v modelovacej marcipánovej hmote, cukrových posypoch a cukrových polevách. Obsahuje potenciálne alergénne zložky.

Oxid titaničitý farbí potraviny na bielo. Sú ním poťahované napríklad žuvačky alebo cukríky, môže byť súčasťou kupovanej bielej zdobiacej polevy na perníky. Nanočastice oxidu titaničitého môžu podľa štúdie francúzskeho Národného inštitútu pre poľnohospodársky výskum (INRA) v tele spôsobovať predrakovinové stavy.

Brilantná modrá FCF (E 133) sa používa pri farbení cukroviniek pre deti a do limonád. "My sme na ňu narazili v podstate vo všetkých typoch cukrárskych dekorácií, kde bolo potrebné modrej farby. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) po poslednej revízii znížil prípustný denný príjem brilantnej modrej z 10 na 6 mg / kg telesnej hmotnosti denne, " hovorí Hana Hoffmannová.

Patentná modrá V (E 131) čelí podozreniu, že môže u citlivých jedincov vyvolať alergické reakcie. EFSA stanovila prípustný denný príjem farbiva na 5 mg / kg telesnej hmotnosti denne.

Konzervačné látky v potravinách majú tiež svoje maximálne limity. Podľa francúzskych zistení môže benzoan stáť za alergickými reakciami, v kombinácii s Azo farbivami (aj sám o sebe) potom môže posilňovať hyperaktivitu detí. Sorban draselný slúži tiež ako konzervant. EFSA ho klasifikuje ako prídavnú látku s maximálnym tolerovaným denným príjmom 3 mg / kg telesnej hmotnosti.

"Výrobcovia sú expertmi na produkciu a predaj, nie na výživu. Vyrábajú to, čo najviac láka, čo sa predáva. V laboratóriách vymýšľajú zloženia, ich hlavným cieľom je však predať. Najvyššie opakovane, "vysvetľuje používanie výrazných farbív špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

V čom kúpeme vajíčka?

Farbenie vajíčok uvarených natvrdo si pred Veľkou nocou nenechá ujsť množstvo českých spotrebiteľov. V drogériách a papiernictvách sa predávajú farby na vajcia v prášku, ktoré vo veľkej väčšine využívajú farbiacich schopností Azo farbív. Na obaloch sa však nič o vplyve na hyperaktivitu detí nedočítate, hoci môžu farby preniknúť aj pod škrupinu. Nejde totiž o potravinu, ale o prídavnú látku, a u tých sa upozornenie uvádzať nemusia. Rovnaký prípad sa týka aj liekov - ani tu nemusí byť použitie Azo farbív sprevádzané varujúce textom.

Tip dTeste: Overte si, či je konzumácia konkrétneho éčka bezpečná. Katalóg 500 prídavných látok nájdete na www.dtest.cz/ecka. Informácie o farbivách v konkrétnych potravinách a cukrových dekoráciách nájdete na webe www.dtest.cz.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.