Tradičné zdobenie veľkonočných kraslíc

Napísal Katarína Nádaská autorka je etnologička 10. apríl 2019

Darom za šibačku bolo vajíčko. Keď bolo ručne maľované predstavovalo aj symbol lásky. Práve vajíčka, ktoré dievčatá vlastnoručne zdobili mali pre mládencov cenu.

vn kraslice18

Podľa spôsobu výzdoby na vajíčku sa mohol často mládenec presvedčiť aké city k nemu tá – ktorá dievčina prechováva. Nežné vyznanie vpletené do ornamentov na vajíčku bolo originálnym vyznaním lásky. Každá dievčina mala pre svojho mládenca pripravené pekne vyzdobené vajíčko do výzdoby ktorého často  vložila svoj cit a um.

Existuje viacero techník zdobenia kraslíc. Vajíčko môže byť nafarbené jednou, alebo viacerými farbami. Nanášal sa na ne vosk, ktorý bol často farebný, potom sa doň vyškrabujú ornamenty. Vajíčko sa zdobilo leptaním, batikovaním, oblepovaním, vyškrabovaním. Ručne maľované, či inak zdobené vajíčka boli umelecké skvosty – každé vajíčko bolo originálom a každá deva, ktorá ho zdobila doň vložila kus srdca. Pri maľovaní vajíčok sa využívali prírodné materiály, napríklad sa vajíčka farbili v cibuľových šupkách, čím získali hnedočervenú farbu. Varením v tráve sa získavala zelená farba. Lesk sa získaval zase tým, že každé vajíčko poutierali slaninou.

- Medzi základné techniky zdobenia veľkonočných vajíčok patrí napríklad voskovanie, keď sa na zafarbené vajíčko nanáša roztopený rôznofarebný vosk a to buď špendlíkom, zápalkou, alebo husím brkom. Vosk musí mať stálu teplotu, aby sa vytvoril jednoliaty plastický ornament.

- Druhou na celom Slovensku rozšírenou technikou zdobenia kraslíc bolo vyškrabovanie. Na zafarbené vajíčka sa ostrým predmetom, nožíkom, ihlou, žiletkou kreslia rôzne ornamenty podobné rytinám. Ďalšou technikou bolo leptanie. Na zafarbené vajíčka sa zápalkou, perom, alebo brkom nanáša leptadlo – tým mohol byť ocot, šťava y kyslej kapusty, alebo kyselina soľná.

- Technika batikovania vajíčka sa dosiahla tak, že sa na vajíčko nakreslil voskom ornament, potom sa vajíčko zafarbilo v studenej farbe a po obschnutí sa z neho vosk otrel, takže v miestach, kde bol voskový ornament, vajíčko zostane biele, zatiaľ čo inde je zafarbené.

- Poslednou klasickou zdobiacou technikou kraslíc bolo oblepovanie. Vajíčko sa oblepilo rôznymi nitkami, slamou, alebo aj dužinou močiarnej trávy. Slama sa lepila na zafarbené vajíčka. Kraslice sa zdobili aj kyselinou mravčou. Vajíčko sa dalo do mraveniska a mravci vypúšťajúci kyselinu mravčiu sa už postarali o originálne a neopakovateľné vzory. Archaickou a obľúbenou farbou, ktorá sa nanášala na vajíčka bola červená farba – farba slnka v minulosti sa Veľkonočné sviatky nazývali Pyric, Vesnik, Veľkonočka.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.