Veľká noc...

… je najvýznamnejším sviatkom kresťanskej cirkvi, ktorý sa slávil ešte v dobe predkresťanskej. Z tej doby dodnes vychádzajú aj rôzne špecifické tradície a symbolika.

vn symboly18

Symbolika Veľkej noci

K základnej symbolike Veľkej noci patria mláďatá zajacov, kuriatok, baránky. Sú znázorňované ako mláďatká, čo má korene v jarnom rodení sa zvierat. Dnes sú ich podoby veľmi rôznorodé, patria spolu s vajíčkami k základnej výzdobe našich sviatočne vyzdobených domov.

Špeciálne veľkonočné jedlá

Na Veľkú noc sa konzumovali  jedlá z vajec, pretože vajíčko bolo symbolom nového života, plodnosti a bolo preto žiadúce, aby sa na jar prebudili nové sily nielen v prírode, ale i v ľuďoch. Preto bolo vajíčko zakomponované do týchto špeciálnych obradových jedál. Pripravovala sa preto aj praženica (jaječnica), pankúch, kombináciou vajec, údeného mäsa a žemlí vzniklo stratené kura, plnina, baba. Na východnom Slovensku sa na Veľkú noc jedla žolta hrudka, sirek a tiež koláč paska, ktorý mal okrúhly tvar ako symbol nového jarného slnka a nového života.

Veľká noc v Taliansku

Pre kresťanov je tento sviatok najdôležitejším obdobím liturgického roka a je tiež hlavným sviatkom Židov, ktorí oslavujú vysťahovanie a oslobodenie Izraelského ľudu od nadvlády Egypta. V Taliansku, počas svätého týždňa, veriaci veľmi prežívajú náboženské tradície a celý čas sa modlia. Veľkonočná nedeľa sa nazýva aj nedeľou Paliem, kedy sa blahorečia vetvičky olivovníka. Na druhý deň, vo Veľkonočný pondelok talianske rodiny väčšinou poobedie trávia vonku na prechádzke alebo pikniku.

Na rozdiel od ruských kulinárskych tradícii v Taliansku sú veľkonočné jedlá spojené s jahňacinou a vajíčkami. Vajíčka nájdete v predjedlách, v slaných koláčoch, šalátoch, dezertoch a v rôznorodo pripravenej jahňacine. Vajíčko je symbolom nového života a príchodu Jari. Medzi najznámejšie sladké pokrmy patrí koláč Colomba a čokoládové vajíčka.

Veľká noc v Británii

Británia má niekoľko špecifických tradícií v tomto období. Jedným z nich je usporiadanie jarných závodov osemveslíc univerzít z Cambridge a Oxfordu na Temži v Londýne alebo bežecké palacinkové závody, ktorých tradícia pochádza z mestečka Olney z gróstva Buckinghamshire z roku 1445. Zaujímavosťou je, že ho môžu behať výhradne ženy a trať viedla od kostola k trhovisku.

Veľkonočné vajíčka nájdete v Británii po celý rok a okrem slepačích vajíčok sú v ponuke rôzne druhy – morčacie, bažantie a dokonca aj pštrosie. Typickou tradíciou pre britskú rodinu počas tohto sviatku je schovávanie a následné vyhľadávanie čokoládových vajíčok po byte. V Londýne a v okolitých mestách sa počas Veľkonočnej nedele konajú prehliadky púšťania drakov a tradičná súťaž pivovarských záprahov. Zo starých zvykov ešte niekde pretrváva v druhý pondelok po Veľkonočnom pondelku, priviazanie manželov k stoličkám svojimi ženami, ktoré si žiadajú výkupne v minciach. Na druhý deň im to muži vracajú, ale ako výkupné dostávajú bozky.

Veľká noc v Rusku

V pravoslávnej cirkvi sa tieto sviatky slávia vždy neskôr, pretože sa pridŕžajú starého juliánskeho kalendára. K správnemu výpočtu dňa im slúžia pomocné tabuľky paschálie. Veľká noc pripadá na prvú nedeľu po jarnej rovnodennosti a splne. V Rusku je tento sviatok spojený s veselím a pretrváva tradícia farbenia vajíčok. Tieto vajíčka si priatelia navzájom darujú, pritom si prajú zdravie a tri krát sa pobozkajú na tvár.

Veľkej noci - Pasche predchádza 40 dňový prísny pôst, po ktorom nasledujú sviatky, na ktorých sa dostatočne hoduje, avšak podávajú sa len jedlá studenej kuchyne. Všetky jedlá majú svoju symboliku a pripomínajú smrť a vzkriesenie. V kostoloch veriaci zapaľujú sviečky pri ikonách svojich patrónov a domov si odnášajú svätenú vodu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.