Rozkvitnuté veľkonočné dekorácie

Jar je konečne tu a s jej príchodom sa pomaly prebúdza aj príroda. Všetko nádherne zelenie, rastie či kvitne. Viacero krásnych jarných momentov si v týchto dňoch môžeme presunúť aj do interiéru. 

Niekedy to dokonca ani nemusí byť veľké množstvo dekorácií či odtieňov, ale stačí staviť na minimalizmus. Veď ako sa zvykne hovoriť, v jednoduchosti je krása.

AJ BIELA FARBA JE JARNÁ A VEĽKONOČNÁ
Veľká noc sa najčastejšie spája s veľkým množstvom farieb. Ak sa pri interiéri vyhýbate odvážnym farebným kombináciám, stačí si aj pri jarnej alebo veľkonočnej výzdobe zvoliť niekoľko odtieňov. Výbornou voľbou je napríklad zelená alebo žltá. Obe farby vyzerajú výborne v kombinácií s bielou, ktorá sa hodí do každého interiéru. Bez ohľadu na to, či máte byt zariadený v škandinávskom, vintage alebo modernom štýle.

STAVTE NA ZVIERATKÁ
Príchod jari a Veľkej noci sa spája nielen s florálnymi motívmi, ale i zvieracími. Bahniatka nadekorované vo vysokej bielej váze si výborne „rozumejú“ s huňatou ovečkou. Žltí drevení zajačikovia ladia k tulipánom. Ak by sa vám počet týchto zvieratiek málil, dobrou voľbou sú aj servítky so zvieracím motívom.
Jar môžete vdýchnuť aj vašej sedačke či kreslu. Ideálnou voľbou sú vankúše s potlačou zajaca. Možno si ich občas pomýlite so skutočným zvieratkom.

VYFARBITE SVOJU KUCHYŇU
Počas Veľkej noci neujdú farbám ani naše jedálne či kuchyne. Príjemným spestrením môžu byť obľúbené poháre so žltými vrchnákmi so slamkou či držiaky na príbor v tvare veľkonočného vajíčka.

...PRETOŽE NEPATRIA LEN VIANOCIAM
Kto povedal, že aj počas veľkonočných sviatkov si večery nemôžeme spríjemniť svetielkami. Určite nie sú „výsadou“ len najkrajších sviatkov v roku, ale pokojne si nimi môžeme zútulniť interiér aj počas jari. Stačí nájsť tématický vzor v podobe vajíčok alebo zajacov a romantickú atmosféru s jemným osvetlením môžete mať aj počas Zeleného štvrtka.

BEZ FARIEB TO NEJDE
Ak patríte k nadšencom čo najväčšieho počtu odtieňov vo veľkonočnej výzdobe, ani tu sa kreativite medze nekladú. K jednoduchej a efektnej dekorácií vám postačí šalátová misa s veľkonočnými vajíčkami, do ktorej vložíte úzku vázu s tulipánmi. V prípade, že tento nápad chcete dotiahnuť do dokonalosti, stačí nájsť kvety a vajíčka v rovnakých farbách.

Viac inšpirácií nájdete na www.kik-textielien.sk

DEKORUJTE!

Viete, prečo sú práve vajíčka symbolom Veľkej noci? V minulosti sa totiž počas pôstu vajíčka nemohli jesť. Zároveň v období Veľkej noci sliepky znášajú najviac vajíčok. Preto je prirodzené, že nechýbajú ako v pokrmoch, tak aj ako dekorácia či odmena pre šibačov. Malí šibači vo Švédsku sa nevedia dočkať hľadania ukrytých vajíčok pod kríkmi na dvore. Nezabudnite ich však pekne ozdobiť – napríklad vodovými farbami alebo prírodnými farbivami. Užite si zdobenie s celou rodinou. Nápadom sa medze nekladú!

Prírodné farbenie vajíčok

Budete potrebovať:
vajcia
ocot
kuchynský olej
kurkuma = žltá
cibuľové šupky = hnedá
brezové listy = bledozelená
cviklové šupky = hnedočervená
hroznová šťava = fialová
červená kapusta, celé listy = fialová
červená kapusta, krájaná = modrá
cviklová šťava = ružovočervená

Postup:
1. V hrnci vody rozmiešajte pár lyžíc octu (nemá vplyv na chuť vajec) spolu s farbivom a priveďte do varu.
2. Do vody vložte vajcia.
3. Aby ste získali rôzne odtiene a intenzitu farby, experimentujte s množstvom farbiva a dĺžkou varenia. Po zafarbení nechajte vajcia vychladnúť a vyschnúť.
4. Aby boli lesklé, potrite ich olejom.

Tip: Skúste vyrobiť vzorované vajcia. Pred farbením môžete vajce napríklad vložiť do silónovej pančuchy spolu s kvetmi alebo lístkami. Môžete tiež na vajcia natiahnuť gumičky. Napokon skúste nakresliť na vajcia vzory sviečkou alebo voskovkou.

Čo je lepšie ako vajíčko? Sladké vajíčko, o tom niet pochýb. Sladké dobroty sú chutné, ale pestrofarebné cukrovinky poslúžia aj na ozdobu slávnostného stola.

GODIS PÅSKKYCKLING, veľkonočné penové cukríky s príchuťou banánu a vanilky, 100 g €0,79.
GODIS CHOKLADÄGG, čokoládové vajíčka plnené krémovým likérom, 200 g €2,19.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.