Láska, svadba, úver...

Napísal Jana Krčahová 29. máj 2016

Je tu máj, lásky čas. A zrazu so svadbami ako by sa vrece roztrhlo. Mnoho párov práve v máji plánuje či realizuje svadbu. Nejeden pár sa pred svadbou zamýšľa aj nad samostatným bývaním.

Na riešenie bývania sme sa pozreli spolu s Vladimírom Mandzákom, garantom pre bankové produkty v UNIVERSALE Pripravili sme niekoľko odporúčaní, ktoré by si mali manželia ešte pred uzavretím manželstva premyslieť, hlavne, v prípade, že rozmýšľajú o financovaní bývania z hypotekárneho úveru.

Prvou výhodnou možnosťou je „úver pre mladých“. Mladí ľudia do veku maximálne 35 rokov, môžu využiť tento spôsob. „Ak je jeden z mladomanželov starší ako 35 rokov a chcú využiť štátnu prémiu 3% (2% od štátu, 1% od banky), mali by riešiť takýto úver ešte pred sobášom, pretože po sobáši už nebudú spĺňať podmienku na poskytnutie úveru pre mladých. Tak isto je to v prípade presiahnutia maximálnej príjmovej hranice (aktuálne je 1.242,80 EUR), ktorá sa v prípade manželov zrátava na 2.485,60 EUR“ vysvetľuje systém úveru pre mladých Vladimír Mandzák. Preto je potrebné zvážiť, či manželia dokopy nemajú vyšší príjem. Ak zistia, že majú vyšší príjem, v tom prípade úver pre mladých môže zobrať jeden z partnerov, ktorého príjem nie je vyšší ako 1242,80 EUR, alebo prípadne siahnu po zúžení bezpodielového spoluvlastníctva.

Horší prípad je, ak majú príjem nízky na to, aby sa dostali k úveru. Vtedy môžu využiť ručenie rodičov, ktorí do úverového vzťahu pristupujú len z dôvodu dosiahnutia výšky príjmu. Vladimír Mandzák odporúča: „V takýchto prípadoch niektoré banky akceptujú aj starší vek rodičov. Potom si napríklad mladí môžu zobrať úver na dvojnásobnú dobu, ktorá ostáva staršiemu z rodičov do 65. roku veku, takže 50-ročnému ostáva 15 rokov a dvojnásobok je 30 rokov, teda mladí môžu mať úver na 30 rokov.“

Inou alternatívou je klasický hypotekárny úver. V tomto prípade je potrebné myslieť na úverovú históriu budúcich manželov. Ak jeden z nich niekedy čerpal úver a riadne ho nesplácal, mali by vybavovať úver ešte pred manželstvom a to na osobu, ktorá má úverový register bez záznamov. „Spravidla banky kontrolujú posledných 12 mesiacov, a v prípade vážnejších omeškaní v splácaní úveru sledujú aj posledných 5 a viac rokov. V prípade, že sa už manželia vzali, odporúčame, aby si zobrali úver čo najskôr, aby mohli natiahnuť dobu splácania na 30 rokov , aby ich splátka čo najmenej zaťažovala,“ vysvetľuje Vladimír Mandzák. Z každej strany počujeme, že úvery sú aktuálne veľmi výhodné a oplatia sa viac, ako splácať napr. podnájom.

Samozrejme, ideálny stav je, ak to manželom príjmová situácia dovoľuje popri splácaní úveru aj sporiť, napr. do fondov, aby mali finančnú rezervu pre prípad materskej dovolenky, straty zamestnania alebo prípadne na mimoriadne splátky úveru. Neočakávaných výdavkov v novom statuse manželskom môže byť viacero.

V každom z vyššie spomínaných prípadoch je veľmi veľa parametrov, ktoré je potrebné zvážiť, či už pred vstupom do manželstva ale aj potom. A dobrá rada od Vladimíra Mandzáka znie: „V dnešnej dobe sa práve aj v uvedených prípadoch často využíva zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), aby manželia dostali úver pre mladých alebo, aby vôbec dostali nejaký ten úver na bývanie. V každom prípade odporúčam pri takýchto životných rozhodnutiach spolupracovať s finančným poradcom, ktorý má prehľad na finančnom trhu a bude vedieť predostrieť manželom odporúčania, ktoré sú pre nich tie najvýhodnejšie.“ Či už sa rozhodnete pre klasický úver, alebo sa vám podarí získať úver pre mladých so štátnou prémiou držte sa rady odborníka, nech vám lásku a cestu životom zbytočne nekomplikujú finančné nezrovnalosti.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.