Svadba v historickom hoteli

Napísal Soňa Hudecová-Podhorná 03. máj 2015

Hotelové štatistiky vravia o rastúcom počte sobášov, čoraz viac však prevládajú malé oslavy s niekoľkými hosťami.


K slovu zároveň prichádza aj väčšia dávka romantiky a originality. Tradícia už nie je tak „in“, a to sa týka miesta oslavy, obradu samotného, zvykov i gastronómie.

Svadby sú silnou stránkou všetkých európskych ale aj slovenských historických hotelov. Aj to je dôvod, prečo členovia Historických hotelov Slovenska aj spoločne budujú svoj svadobný imidž. Na celoslovenskej svadobnej výstave v Bratislave čakali na klientov v spoločnom stánku; v tomto roku ho tvorili hotely Elizabeth Trenčín, Chateau Mignon Dubnica nad Váhom, Most slávy Trenčianske Teplice, Sebastian Modra a Park hotel Kaštieľ Mošovce, ktorý len nedávno posilnil členskú základňu združenia.

„Zviditeľniť sa takýmto spôsobom považujeme minimálne za marketingovú povinnosť,“ hovorí o prvej spoločnej akcii roka riaditeľ hotela v 300-ročnom mošoveckom kaštieli Patrick Bagoňa.  Zároveň si pochvaľuje príležitosť spoznať nové trendy výzdoby, farieb a ďalšej desiatky svadobných detailov. „Už samotné priestory - historický kaštieľ – nás predurčujú na romantické svadby, pri ktorých hostia očakávajú nadštandardnú úroveň služieb. K nej patrí aj poznanie a zvládnutie nových svadobných smerov.“

Tie sledujú aj v hoteli Most slávy v Trenčianskych Tepliciach. Súčasný odklon od tradície a vysoká miera kreativity v réžii svadobnej hostiny im velí byť stále „v obraze“. Aby boli informovaným nevestám rovnocenným partnerom... Riaditeľka Zdenka Lelkešová potvrdzuje trend svadieb v historických hoteloch: „Cítime to aj napriek tomu, že sa nepovažujeme za romantický hotel; nie sme kaštieľom ani zámočkom a nevieme uspokojiť požiadavku veľkých hostín. Našou klientelou sú svadobné páry s oslavou do šesťdesiat hostí.“ Z. Lelkešová však tiež zdôrazňuje dôležitosť spoločného postupu historických hotelov v svadobnej sfére.

O rovnakej skúsenosti vravia aj v hoteli Elizabeth v Trenčíne. Tiež nie sú vyslovene romantickým miestom, a predsa nemajú o svadobné objednávky núdzu. Svoje robí aj svadobná výstava, ktorú už tretí raz organizujú za pomoci špecializovanej agentúry priamo v hoteli. „Pritiahneme ňou návštevníkov, ktorí si pozrú naše priestory a služby, inšpirujeme sa v nových dekoráciách a zároveň si vypočujeme názory svadobčanov. Tak lepšie vieme, aké sú ich potreby a požiadavky a dokážeme reagovať,“ J. Svoboda dodáva, že snúbencov zlákajú do svojich priestorov aj vďaka civilnému obradu v hoteli a množstvu zákutí na fotenie.  Podľa šéfkuchára Františka Pada sa mení aj svadobná gastronómia; v rebríčku popularity sa hneď za panenkou na hubovom ragú s gratinovanými zemiakmi ocitla v jeho kuchyni ľahká mediteránska kuchyňa.


Svadobnú výstavu spravidla pre páry z regiónu organizujú aj v Chateau Mignon v Dubnici nad Váhom. V minulom roku sa penzión premenil na boutique hotel, čo znamená ešte silnejšie lákadlo a meno. „Svadba v historickom hoteli – a naozaj to nemusí byť impozantný kaštieľ – sa teší veľkému záujmu. V sezóne od apríla do októbra máme všetky soboty a väčšinu piatkov už obsadené,“ riaditeľka Monika Habšudová sa teší, že tradície ustupujú vo výzdobe aj v gastronómii; stoly sa ladia už nielen do tradičnej bielej či zlatej, ale aj do výraznej modrej, cyklámenovej, purpurovej... Čoraz častejšie si páry pripravujú tematické svadby – v dobovom duchu aj s hraním starodávnych hier, v štýle vintage alebo začiatku minulého storočia. Hostina sa už nechápe ako záležitosť dvoch ľudí za vrchstolom a s napchávajúcimi sa svedkami v pozadí, dnes sa majú originálne zabávať všetci.


Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.