Predíďte užívaniu antibiotík! 5 krokov, ako nato

Antibiotiká, jeden z najdôležitejších objavov medicíny, zachraňujú už skoro 100 rokov milióny životov každý deň. V posledných rokoch sa však predpisujú zbytočne skoro takmer na všetko čím ich účinok na ľudský organizmus slabne. 

antibiotici naturali1000x555

Ľudské telo sa voči nim stáva imúnne. Navyše likvidáciou nakazených baktérii umierajú aj ďalšie baktérie, ktoré sú prospešné pre fungovanie nášho organizmu, obzvlášť pre črevnú mikroflóru. Pokiaľ je to možné, antibiotikám sa vyhnite. Ale ako?

Prevencia

Antibiotiká sa najčastejšie predpisujú na liečbu respiračných ochorení. Najjednoduchším spôsobom je chrániť sa pred infekciou dýchacích ciest a  imunitu celkovo zvyšovať. Základom je dostatok spánku, ktorý je dôležitý kvôli celkovej regenerácii a to v dĺžke 6-8 hodín denne. Aktívne sa hýbať, otužovať sa, piť dostatok bylinných čajov, čistej pramenitej vody a mať pestrú a bohatú stravu plnú vitamínov.

Inhalácia

Pôsobenie horúcich pár s minerálmi soli v kombinácii s éterickými olejmi či bylinkami určite poznáte už z obdobia našich starých mám. Čo býva účinnejšie, je inhalovanie. „Horúca para prečistí horné dýchacie dutiny a uľaví upchatému nosu. Hrozí však oparenie sa a navyše vdychujete len paru, pričom minerály ostávajú v nádobe. Oveľa účinnejšia je inhalačná liečba, ktorá pôsobí aj v okrajových častiach dolných dýchacích ciest a preniká až do najmenších pľúcnych alveol, kam sa žiaden sirup či vodná para nedostanú,“ vysvetľuje detská lekárka MUDr. Katarína Šimovičová. „V súčasnosti sú na trhu inhalátory, ktoré sú  ľahko prenosné, vyznačujú veľmi dobrým nebulizačným výkonom a výborne účinkujú pri respiračných problémoch. Umožňuje to špičková technológia, vďaka ktorej inhalátor rozprašuje liečivo na malé aerosolové častice, ktoré preniknú až do spodných dýchacích ciest.“ vysvetľuje Šimon Peter, odborník na zančku Omron. Inhalátor slúži tiež ako preventívna ochrana zabraňujúca prepuknutiu do ťažších stavov ochorenia a následne liečbe antibiotikami. Inhalovať môže každý člen v rodine, dokonca aj bábätká, pre ktoré je možné zakúpiť inhalátor aj s odsávačkou na hlieny – Omron Duobaby. Pre staršie deti sú to napríklad inhalátory s veselými farebnými postavičkami, ktoré im proces inhalácie spríjemňujú.  

omron1000x600

Zastavte sa!

Pokiaľ chceme byť zdraví, musíme pochopiť aj podstatu choroby. Choroba nie je nepriateľ, ale práve naopak. Signalizuje nám, že s naším telom nie je niečo v poriadku a mali by sme sa zastaviť. Telo si najprv žiada o spomalenie nenápadne, preto každá choroba začína prechladnutím, pokašliavaním, bolesťou v krku či únavou. Tieto signály často ignorujeme a potom choroba uderí plnou silou a my sme k zastaveniu sa donútení násilím. V takomto prípade je potrebné zaliezť do postele a pár dní skutočne oddychovať. Nenechajte to zájsť tak ďaleko a snažte sa oddychovať pravidelne.

Používajte antibiotika zo záhrady

Antibiotiká nemusia nutne znamenať len lieky predpísané lekárom, stačí sa rozhliadnuť po záhradke. Napríklad cesnak je považovaný za najsilnejšie prírodné antibiotikum, ktoré pomáha likvidovať vírusy a baktérie. Uľaví pri nachladnutí, viróze zápaloch dýchacích ciest a posilňuje imunitu. Pomáha tiež kapucínka, ktorá má silné účinky a navyše je ohľaduplná k telu. Používa sa pri ochorení dýchacích ciest a pre posilnenie imunity, pomáha tiež pri zápaloch močového mechúra ľadvín a je vhodná aj pre tehotné a dojčiace ženy. Využiť môžete aj iné dary prírody, ako brusnice, čučoriedky, žerucha, šalvia, tymián, echinacea či levanduľa, ktoré môžete používať vo forme čajov, ale i ako aromaterapiu v kancelárii. Obzvlášť v dnešnej open-space kanceláriách dobe veľa usmrkaných kolegov je vhodné nakvapkať olej na vreckovku a položiť na radiátor. Liečivé účinky sa tak dostanú do ovzdušia a nikto im neunikne.

Doprajte si saunu

Sauna jednoznačne povzbudzuje imunitu, otužuje organizmus a prináša dokonalé fyzické i psychické uvoľnenie. Saunovanie sa odporúča pri teplote nad 70 °C po dobu 10 – 15 min. v polohe ležmo, kedy telo odpočíva a je ohrievané v jednej teplotnej vrstve. Nezabúdajte sa následne osprchovať studenou vodou alebo vhupnúť do ochladzovacieho bazénu. Zahrievaním a následným ochladzovaním povzbudzujete krvný obeh a imunitu. Celý kolobeh absolvujte trikrát, maximálne päťkrát. Č

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.