Lepšie pochopiť život ľudí s Downovým syndrómom

Na podnet organizácií Down Syndrome International (ďalej DSI) a European Down Syndrome Association (ďalej EDSA) bol v roku 2006 prvýkrát vyhlásený 21. marec ako Svetový deň Downovho syndrómu. 

ds 1200x800

Tento deň by mal v jednotlivých krajinách prispieť k lepšiemu pochopeniu života ľudí s Downovým syndrómom. Medzinárodná spoločnosť Downovho syndrómu (DSI) vyzýva priateľov na celom svete,                                    aby vlastnými aktivitami a podujatiami prispeli k zvyšovaniu povedomia o tom, čo Downov syndróm je, čo znamená mať Downov syndróm, a akú dôležitú úlohu majú ľudia s Downovým syndrómom                   v našich životoch a komunitách.

Tento rok je kampaň zameraná na to, aby mohli ľudia s Downovým syndrómom hlasnejšie prehovoriť, aby boli vypočutí a  mohli ovplyvňovať dôležité politické rozhodnutia a opatrenia  týkajúce sa ich života. Ľudia s Downovým syndrómom majú právo byť rovnocenne vnímaní vo všetkých aspektoch života spoločnosti.

Medzi priority kampane patrí vysvetľovať verejnosti a kľúčovým osobnostiam:

• prečo je dôležité, aby ľudia s Downovým syndrómom a ich podporovatelia mohli vyjadriť svoj názor a mať vplyv na miestnej, národnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni tvorby politík,
• ktoré politiky sú kľúčové a ovplyvňujú životy ľudí s Downovým syndrómom, a ako môžu zabezpečiť úplné začlenenie do spoločnosti v prípade ich implementácie,
• ako sa môžu sebaobhajcovia a ich podporovatelia aktívne zapojiť do mediálnych kampaní či priamej obhajoby práv v legislatíve,
• vysvetľovať, ako posilniť ľudí s Downovým syndrómom a ich podporovateľov pri sebaobhajovaní a poskytnúť im dostupné nástroje na dosiahnutie tohto cieľa.

Chceme povzbudiť všetkých, aby zdieľali túto výzvu na sociálnych sieťach prostredníctvom #MyVoiceMyCommunity. Takto môžeme ukázať svetu, ako sa ľudia s Downovým syndrómom zapájajú do spoločnosti spolu s ostatnými,“ hovorí Robert Lezo zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.

Každý sa môže pridať. Zdieľajte aktivity WDSD alebo fotografie, správy, citáty, alebo si zvoľte svoj vlastný spôsob pomocou #MyVoiceMyCommunity alebo #WDSD17.

Aj v roku 2017 vyzveme ľudí, aby si v rámci iniciatívy LOTS of SOCKS dali 21. marca ponožky rôznych farieb či veľkostí a podporili povedomie o Downovom sydróme. #‎lotsofsocks‬ ‬‬‬‬‬

 Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku (SDS)

SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien  

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike (ZPMP v SR)

KONTAKTY:

Ing. Robert Lezo, SDS, www.downovsyndrom.sk, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

PhDr. Iveta Mišová, ZPMP v SR, www.zpmpvsr.sk, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mgr. Mária Machajdíková, SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.