Plný noštek u bábätka? Pomôžte mu, ako viete

Prebdené noci, uplakané a nespokojné bábätko a problém pri kojení je rad bežných problémoch, s ktorými sa mamičky stretávajú.

babo nadcha 1200x800

Dôležitá je prevencia, no keď už nádcha zaklope na dvere, snažte sa drobcovi čo najviac pomôcť a umožniť mu slobodné dýchanie.

Nádchu liečte doma
Pri prvých prejavoch nádchy nie je potrebné ihneď bežať k lekárovi. Nádcha musí skrátka prehrmieť sama. Neexistuje žiaden všeliek, ktorý by drobca behom pár hodín vyliečil. Odznie zväčša do týždňa. Ak nemá bolesti bruška či zvýšenú teplotu, vyliečiť ho môžete doma. Hoci je to len bežná nádcha, netreba ju podceňovať. Zatekajúce soplíky môžu u dieťatka vyvolávať kašeľ a iné zdravotné problémy, ako napríklad zápal stredného uška.

Odsávajte
Najťažšie sú noci a kŕmenia. Dieťatko má plný noštek, nedokáže dýchať a neustále sa budí. V takomto prípade, ak mu to nevadí, ho nechajte spať pod dohľadom na brušku. Soplíky mu vytečú a aspoň z časti sa mu uľaví. Pri kojení má zasa problém kvôli soplíkom sať materské mlieko a dýchať zároveň. Preto je dôležité pred kŕmením soplíky odsať. Na trhu ich nájdete niekoľko. Existujú dokonca špeciálne nástavce na vysávače, ktoré len priložíte k nosu bábätka a soplík odsajete. Vysávače sú však hlučné a na cestovanie nepraktické.

Pomáha aj inhalovanie
Pozitívne účinky sa prejavili aj pri používaní inhalátora. Na rozdiel od naparovania sa nad hrncom s horúcou vodou v hrnci, pomocou inhalátora zasiahnete nielen horné, ale aj dolné dýchacie cesty. Detská lekárka MUDr. Katarína Šimovičová vysvetľuje podstatu inhalovania: „Prístroj rozprašuje inhalovaný roztok alebo liečivú minerálku vodu určenú na inhalovanie vďaka unikátnej technológii na malé čiastočky, ktoré efektívne prechádzajú až do spodných dýchacích ciest a prenikajú až do pľúcnych alveol, kam sa žiadny sirup či vodná para z hrnca s bylinkami pri klasickom naparovaní nedostanú. Práve preto je aj inhalovanie účinnejšie, ako naparovanie.“ Inhalovanie je navyše od naparovania príjemnejšie. Nevdychujete horúcu paru prikrytý uterákom, ale aerosol izbovej teploty. Pri akútnych stavoch stačí inhalovať trikrát denne po 20 minút. Navyše je vhodná pre každého, kto trpí nádchou, chrípkou či alergiou. Pediatri odporúčajú inhalovanie aj u najmenších, no dôležitý je správny postup. Najprv bábätku odsajte soplík a až potom môže inhalovať. Na takýto postup je vhodný napríklad inhalátor Omron DuoBaby, ktorý obsahuje dva v jednom – odsávačku hlienov a inhalátor. Inhalovanie zvlhčuje noštek, napomáha vykašlávaniu a uvoľňuje od hlienov. Nakoľko je aerosól špeciálny roztok alebo liečivá minerálna voda určená na inhalovanie, chémie sa báť nemusíte, liečba je bezlieková.

omron duobaby1000x643

Pravidelne vetrajte a chodievajte na čerstvý vzduch
Dieťatko by ste počas prechladnutia nemali izolovať a držať ho zavreté vnútri. Vlhkejší vzduch zdurenej sliznici prospieva a uvoľňuje hlieny. „Ideálne je, ak dieťatko necháte spať v kočíku vonku na balkóne alebo počas prechádzky. Neplatí to však v prípade, keď má dieťa zvýšenú teplotu alebo fúka vonku silný studený vietor!“ radí pediatrička.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.