Medicínske príčiny neplodnosti

Priviesť na svet dieťa je totiž najprirodzenejšou túžbou každej ženy. No každá je iná, rozhoduje vek i celkový stav zdravia, či nadváha. Každá potrebuje inú, svoju cestu a na tejto ceste rieši rôzne prekážky.

test gravidita1000x600

Každý šiesty pár je neplodný. 35 percent je za infertilitu, čiže neplodnosť, zodpovedný muž, rovnaké percento zodpovednosti prináleží ženám. Ďalších 20 percent prislúcha zodpovednosti u oboch partnerov. So zvyšujúcim sa vekom partnerov klesá úspešnosť otehotnenia.

Medicínske príčiny neplodnosti u žien sú podľa MUDr. Michaely Grossovej, PhD. najmä poruchy cyklu (anovulačné alebo nepravidelné cykly), PCOS, ale aj metabolický syndróm a iné príčiny súvisiace s nadváhou, obezitou či inzulínovou rezistenciou. U mužov je častou príčinou oxidačný stres, ktorý vplýva na kvalitu spermií.

Medzi najčastejšie príčiny, ktoré stoja za zníženou plodnosťou či neplodnosťou páru ako celku patria z mužskej strany poruchy spermatogenézy, erektilná a ejakulačná dysfunkcia, oxidačný stres a oligo-astheno-teratozoospermia,“ hovorí MUDr. Grossová, PhD a dodáva že: „príčinami zo ženskej strany sú poruchy ovulácie a cyklu, nepriechodnosť vajcovodov, poruchy maternice a krčka, inzulínová rezistencia, metabolický syndróm, stres, ale aj syndróm polycystických ovárií, ktorý môže postihovať až 200 000 žien na SR.“

Nadváha ako veľký problém
Nie je jasné, ako obezita ovplyvňuje plodnosť u žien, no je jednou z hlavných príčin, ktoré ovplyvňujú ovuláciu a plodnosť alteráciou normálnych hormonálnych vzorcov u ženy. Z prieskumu na vzorke 304 žien vyplýva, že práve ženy s vyšším BMI svoje hodnoty neriešia a nepoznajú.1 Problém s otehotnením v tejto skupine pritom uviedlo celkovo až 36 %.1

Ženy s BMI nad 25, teda s nadváhou, majú väčší problém s otehotnením, je to až 45 percent z nich. Pričom u žien s BMI pod 25 je to len 31 percent. 1 Ženy s nadváhou sa zároveň o dieťa snažia v priemere dlhšie, do roka sa podarí otehotnieť 68 percentám z nich. Infertilný pár je podľa WHO pár, ktorému sa nepodarí otehotnieť v priebehu 1 roka, no subjektívne ženy problém s otehotnením pociťujú oveľa skôr.

„Ženy, ktoré trpia nadváhou alebo obezitou majú menšiu šancu na otehotnenie. Riziko preeklampsie u žien s nadváhou sa zdvojnásobí a u obéznych žien sa strojnásobuje. Ženy s nadváhou majú dvojnásobné riziko tehotenskej cukrovky, obézne ženy dokonca osemkrát vyššie v porovnaní so ženami zdravej hmotnosti, obézne ženy majú aj viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť potratu,“ potvrdzuje diabetologička a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová, Ph.D.

PCOS a inzulínová rezistencia
Jednou z príčin neplodnosti je aj PCOS. A práve väčšina žien s PCOS má inzulínovú rezistenciu a/alebo nadváhu. „Podľa Rotterdamského konsenzu majú ženy s PCOS zvýšenú hladinu androgénov (napríklad testosterón, androstendion, DHEAS) v kombinácii s nepravidelným menštruačným cyklom v zmysle oligomenorey alebo sekundárnej amenorey,“ vysvetľuje pani doktorka Žákovičová. Výskyt a závažnosť symptómov, ako je nadmerné ochlpenie, problémy s pleťou, či poruchy cyklu, je veľmi individuálny a významne súvisí s nadváhou.

Podľa gynekologičky MUDr. Grossovej pri PCOS ide o súbor klinických prejavov, ktoré spôsobujú poruchy menštruačného cyklu, nepravidelnosť ovulácie alebo anovulačné cykly a tým aj problémy otehotnieť. „Postihuje 6 – 21 percent žien v reprodukčnom veku 20 – 45 rokov, pričom 70 percent z nich nie je liečených. Na Slovensku to môže byť až 200-tisíc žien,“ dopĺňa doktorka.

Inzulínová rezistencia, jedna z ďalších príčin neplodnosti, je stav, kedy telo nedokáže využívať vyprodukovaný inzulín. „Inzulín má na starosti prevod glukózy do bunky. Ak je telo rezistentné na inzulín, glukóza sa hromadí v krvi, namiesto toho, aby bola absorbovaná v bunkách, čo ovplyvňuje správne fungovanie“ vysvetľuje doktorka Grossová. Môže byť predzvesťou závažnejších ochorení – cukrovky typu II. alebo metabolického syndrómu (porucha metabolizmu tukov).

Dôležité inozitoly
Preto práve pri týchto ochoreniach je dôležité prijímať d-chiro-inozitol v kombinácii s myo-inozitolom a kyselinou listovou. „Inozitoly sú stavebná súčasť bunkových membrán: glycerolfosfolipidy. Pri poruchách plodnosti sa štúdie zamerali na dva inozitolové stereoizoméry: myo-inozitol a najnovšie aj D-chiro-inozitol. Ten podporuje syntézu glykogénu (pečeň, svaly a tuk), zlepšuje indukciu ovulácie na podklade zlepšenia inzulínovej senzitivity a redukciou cirkulujúceho inzulínu a androgénov. Myo-inozitol uľahčuje vstup glukózy do buniek, vyskytuje sa hlavne v tkanivách, ktoré potrebujú veľký prísun substrátu glukózy, napríklad mozog, srdce, alebo vaječníky; má priaznivý vplyv na fertilitu – na ovariálnej úrovni,“ upresňuje pani doktorka Žákovičová. A ako fungujú inozitoly? „Majú dôležitú úlohu ako aktivátory enzýmov, ktoré riadia metabolizmus glukózy. Myo-inozitol v ováriách pôsobí ako druhý posol a sprostredkuje FSH signál. D-chiro-inozitol vzniká premenou z myo-inozitolu. Nachádza sa vo vyššej koncentrácii v pečeni, kde je syntetizovaný a skladovaný glykogén. Štúdie ukazujú, že príčinou vzniku inzulínovej rezistencie môže byť nedostatok týchto mediátorov,“ tvrdí doktorka Grossová.

Kyselina listová (kyselina folová) je zase potrebná pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín (DNA, RNA) a teda i tvorbu, obnovu a funkciu buniek ľudského tela. „Samotná kyselina listová je pre plod dôležitá v rannom období tehotenstva, ešte vtedy, keď žena o tehotenstve nevie. Odporúčaná denná dávka u tehotných žien je 0,4mg,“ dopĺňa pani doktorka Grossová.

Lenka Šóosová (40)
Moderátorka Lenka má už jedného päťročného syna. Túžila mať aj druhé dieťatko, ale štyri roky sa nedarilo. "A pretože som typ človeka, ktorý rád experimentuje, vyskúšala som rôzne bylinky, alchymilku, rôzne extrakty. Bola som v dobrej fyzickej kondícii, všetko fungovalo, ale otehotnieť sa mi nepodarilo," prezradila Lenka. Už sa rozlúčila s myšlienkou na ďalšie dieťa. "Potom som sa dozvedela, že existuje výživový doplnok Inofolic, brali ho aj kamarátky a mesiac som brala po tabletke. Keď som to povedala mojej gynekologičke, povedala mi, že mám brať ráno i večer po tabletke. Cítila som sa vo vynikajúcej kondícii. A sen sa stal pravdou. Po troch mesiacoch som otehotnela," zdôverila sa moderátorka. A dnes je už dvojnásobnou mamou, keď nedávno porodila ďalšieho synčeka. "Inofolic Combi odporúčam každej žene, ,ktorá nevie otehotnieť, snáď sa to podarí aj im. Želám veľa šťastia," dodala Lenka.

Zapojiť by sa mal aj muž
Napriek tomu, že mužská neplodnosť je zastúpená v rovnakom pomere ako ženská, prevláda názor, že muži podporu otehotnenia riešiť nepotrebujú. Z prieskumu vyplýva, že z párov, ktoré sa snažia otehotnieť dlhšie ako rok užíva doplnky na podporu otehotnenia 20 percent žien a zapojí sa len 1,7 percent mužov.1

Pritom lekári prizvukujú dôležitosť zdravia oboch partnerov. „Je vhodné zapojiť partnera, čím sa šanca na otehotnenie môže zvýšiť. Užívaním prípravkov s myo-inozitolom, doplneným o aktívne vitamíny a minerály, pomáhajú dozrievaniu spermií v nadsemenníkoch, a zamedzujú vplyvom oxidačného stresu,“ dodáva MUDr. Grossová.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.