Byť „hygge“ rodičom. Ako na to?

Napísal Kristína Chudá 07. január 2021

Už ste o hygge (vyslovuje sa „hooga“) počuli? Je to spôsob života, ktorý sa v poslednej dobe veľa ľudí snaží „odkopírovať" od Dánov. Radostný, pohodou a šťastím nabitý rodinný životný štýl. Je to život plný pokoja, bezpečia, šťastia, radosť z rodiny, z obyčajných maličkostí, zo vzájomného bytia, z útulného domova, je to krása okolo vás.

family_05_1067x800

Dá sa to vôbec?

Dáni to zvládajú, tak prečo by to nezvládli Slováci? O aký rodinný životný štýl ide? Je k tomu aj návod? Zdá sa, že áno. Iben Sandahl, dánsky odborník na rodičovstvo a autor dánskeho spôsobu rodičovstva: Sprievodca výchovou najšťastnejších detí na svete, hovorí, že dánske rodiny si v rámci svojej štandardnej rutiny robia čas na „hygge“ a nie je to až také ťažké „hygovať“. Jednoducho si zapáľte sviečku, pripravte horúcu čokoládu, sadnite si so svojimi deťmi a venujte im plnú pozornosť. Tým, že sa im budete venovať, budú sa cítiť videní, vypočutí a uznaní. To je niečo, z čoho deti vždy profitujú. Podporuje to ich vnútorný mier.

Vo svojom jadre ide o trávenie kvalitného času s ľuďmi, ktorých máte radi. Zrejme je to dôvod, prečo sú Dáni najšťastnejšími ľuďmi na Zemi. Ale ako sa to týka rodičov a výchovy?

„Tento týždeň som to dal. Vždy nútim deti k tomu, aby sa každý deň prešli po čerstvom vzduchu. No niečo som skúsil. Dovolil som svojej dcére obliecť si aj cez deň pyžamo a obľúbené ponožky. So ženou spravili horúcu čokoládu a koláčiky, sadli sme si s ňou do kuchyne a rozprávali sa. Na konci dňa moja dcéra mi (bez srandy!) povedala, že „bola najšťastnejším dievčaťom na svete, pretože v tej chvíli sme boli tí najlepší priatelia,“ vraví otecko, čo sa s týmto štýlom rodičovstva len zoznamuje.

Ako byť hygge rodičom

Iben Sandahl, autor dánskeho spôsobu rodičovstva v knihe Sprievodca výchovou najšťastnejších detí na svete, hovorí aby ste NECHALI osobnú drámu pri dverách. Nezasťažujte deti svojimi dospeláckymi problémami. Hygge je o vytvorení bezpečného miesta na odpočinok s rodinou.

NEPOUŽÍVAJTE telefóny iPhone ani iPad. Vypnite ich alebo odložte, keď sa venujete deťom. Tým, že deťom venujete plnú pozornosť a čas a oni vám to vrátia svojou láskou.

Bez mobilov ale s filmami

Všetci vieme, že telefón je hlavným zdrojom rozptýlenia. Priťahuje nás to k „naliehavému“, čo v skutočnosti nie je až také naliehavé. Ak sa chystáte na večeru, telefóny, tablety a počítače nechajte „zmiznúť“.

A čo filmy? Sú povolené, samozrejme po večeri, a najmä tie, ktoré ste už predtým videli. Prečo? Pretože ich môžete spolu „komentovať“.

Osvetlenie

K hygge štýlu patria aj malé a útulné osvetlenia, čiže sviečky alebo lampy po celom dome či byte. Síce sviečky sú perfektným spôsobom, ako vytvoriť atmosféru pokoja a pohody, no často, najmä pri malých deťoch hrozí nebezpečenstvo požiaru. Aj preto existujú sviečky na nabíjacie batérie.

Vytvorte pohodlie

Jedným z hlavných prvkov hygge je pohodlie. To znamená, že nie každý bude chcieť sedieť na tvrdej podlahe a hrať stolovú hru. Snažte sa vytvoriť príjemnú útulnú atmosféru pre drobcov. Časť fenoménu „hygge“ začína spoločnými prípravami. Takže si pripravte si k hre koláčiky a horúcu čokoládu, sadnite si na vankúše, prikrývky alebo aj na plyšové zvieratká.

Všetci spolu

Jedným z veľkých cieľov hygge večera je spojenie s ľuďmi. Vaša rodina sú vaši najbližší ľudia a preto maximalizujte svoj čas s nimi. Počúvajte, pýtajte sa, dajte odpovede, hlavne buďte! Tieto chvíle s rodinou si deti budú pamätať navždy. 

Varte spolu

Čím dlhšie trvá hygge varenie, tým lepšie. Pri varení môžete zažiť toľko vtipných momentov, že na spoločné varenie budete ešte mesiac spomínať.

Prezrite si staré fotografie

Hygge sa snaží vyvolať „teplé“ pocity domova. Čo lepšie, ako sa zabaliť do deky na gauči s horúcou čokoládou a pozerať sa spolu s drobcami fotografie?

Chcete tiež skúsiť tento hygge štýl? Aj napriek tomu, že u nás to je nastavené inak? Nevadí. Priniesť si domov trochu hygge môžete a môže to aj z vás urobiť rodinu „pohodárov“ a ľudí, ktorí vedia žiť tu a teraz. Práve ako Dáni.

Zdroj foto: Shutterstock


http://thedanishway.com/how-to-be-a-hygge-parent/

https://amotherfarfromhome.com/hygge-as-a-family/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.