Naučte deti organizovať si svoj voľný čas

Už deti na prvom stupni základnej školy majú toľko aktivít, že ich organizácia si vyžaduje značnú dávku organizačných schopností. Napísať si úlohy, naučiť sa slovíčka z angličtiny, zopakovať si učivo na veľkú  písomku, precvičit melódiu z hodiny klavíra, to je program na celé poobedie a pre celú rodinu.

Ak však deti naučíte organizovať si aktivity, do školy aj tie pre zábavu, uľaví sa celej rodine a zíde sa im to v celom živote.Nalepovacie bločky Post-it® spravia deťom z plánovania času farebnú zábavu. 

 „V 3M sa snažíme deťom, ale aj dospelým, maximálne uľahčiť plnenie úloh a snov a zlepšiť organizáciu času na ich splnenie .Pokiaľ chceme niečo dosiahnuť, mali by sme si svoje ciele aj spísať a malé deti si ich môžu nakresliť. Vizualizácia nám pomáha a ženie nás vpred. Aj preto sme vyvinuli celý rad najrôznejších farebných štítkov, vrátane nalepovacích bločkov Post-it®. Keď si svoje ciele spíšeme na Post-it® papierik, ktorý si nalepíme na viditeľné miesto v diári, na nástenke alebo na dvere šatníka či zrkadlo, máme o 42 % väčšiu šancu ich skutočne naplniť,“ hovorí Matej Polievka, senior marketing coordinator v spoločnosti 3M. 

Aj keď spojenie známej kancelárskej pomôcky a rozvoja schopností u detí môže byť prekvapujúce, nalepovacie bločky Post-it® umožňujú deťom osvojiť si základy efektívnej organizácie času. Skvelou príležitosťou sú na to voľnočasové aktivity. Pre väčšinu aktivít, od športu cez štúdium cudzích jazykov až po hru na hudobné nástroje, sú spoločné tri etapy ich realizácie: plánovanie, vybavenie a precvičovanie.

Plánovanie

Škola, krúžky, šport a ďalšie mimoškolské aktivity. Obyčajne sú to rodičia, kto zodpovedá za organizáciu času svojich potomkov. To však neznamená, že by sa na plánovaní nemohli podieľať aj deti samotné. V závislosti na veku tak môžu rôznou mierou prispievať a postupne si osvojiť základné plánovacie návyky. Môže to byť jednoduché, napríklad označiť si ďalšiu lekciu alebo krúžok v rodinnom kalendári pomocou lepiaceho papierika Post-it®. Tí starší potom môžu čiastočne zodpovedať za svoj program, napríklad strážiť si čas odchodu na krúžok.

Vybavenie

Umožniť deťom prevziať zodpovednosť za organizáciu svojho dňa znamená naučiť ich, že správny prístup a dôslednosť môžu mať pozitívne výsledky. Mladších sa stačí spýtať, čo všetko si potrebujú pripraviť na svoje najbližšie aktivity a na farebný Post-it® im napísať alebo nakresliť kontrolný zoznam. Z neho si potom môžu priebežne vyškrtávať zabalené veci a vyraziť až vtedy, keď budú mať všetko pripravené. Staršie deti potom môžu prevziať zodpovednosť za prípravu vecí na svoje voľnočasové aktivity kompletne.

Precvičovanie

Deti by sa tiež mali naučiť stanoviť si svoje priority. Neskôr  bude pre nich táto schopnosť určite užitočná. Mnohé mimoškolské aktivity vyžadujú veľa samostatného precvičovania, štúdia alebo memorovania. A to je ideálna príležitosť, ako deťom ukázať  nielen význam plánovania, ale tiež dôležitosť určenia priorít jednotlivých činností.

Dobrým spôsobom,ako deťom vysvetliť princíp priorít medzi aktivitami, môže byť priradenie farebných kódovpre aktivity, ktoré musia prednostne urobiť, alebo sa ich naučiť. Stačí, aby nalepili papierové záložky Post-it® svojej obľúbenej farby k stranám, ktoré potrebujú prečítať alebo stranám, kde sú najdôležitejšie informácie. Tak sa vždy ľahko vrátia na miesto v knihe, učebnici, ktoré je pre ne dôležité a nebudú strácať čas hľadaním. Prípadne si môžu vo svojom týždennom rozvrhu na nástenke určiť farebné kódy pre jednotlivé typy aktivít, krúžkov, napríklad zelenú pre futbal, modrú pre angličtinu a oranžovú pre voľný deň. Tak budú mať stále na očiach, čo ich v daný deň čaká a budú s tým od rána pri plánovaní svojich aktivít počítať.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.