Vytlačiť túto stránku

Kupujeme detskú obuv

Napísal femme 25. september 2017

Kvalitná detská obuv je pre zdravý vývoj nohy veľmi dôležitá. Pri výbere chlapčenskej alebo dievčenskej topánky treba klásť dôraz na dobre sediaci tvar, kvalitnú koženú výstelku a priedušnosť. 

TRI DÔLEŽITÉ KROKY PRE OBOJSTRANNÚ SPOKOJNOSŤ

1. Meranie a výber správnej veľkosti

Dĺžku nohy meriame vždy v stoji od najvzdialenejšieho oblúka päty ku koncu najdlhšieho prsta. Topánku voľte trošku väčšiu než je j samotné chodidlo. V priestore pred prstami musí byť ponechaných 10 – 15 mm veľkostného nadmerku. Polovica tohto priestoru slúži ako rezerva na rast, druhá polovica na pohyb prstov pri chôdzi. Nezabúdajme ani na šírku! Tá by mala zodpovedať obvodu nohy v oblasti prstových kĺbov. Široká obuv nohu dostatočne  nezafixuje, a prsty budú namáhané nadmerným tlakom. Úzka obuv obmedzuje krvný obeh a spôsobuje deformáciu nôh.

2. Veľkostné označenie je len orientačné

Iba zmeranie nohy nestačí, pretože veľkostné označenie obuvi je orientačné. Skutočná veľkosť sa môže do istej  miery líšiť. Ovplyvňuje tvar kopyta, strih a materiálové zloženie topánky.

3. Prechádzka

Skôr než sa rozhodnete, nechajte dieťa v nových topánkach prejsť sa po predajni. Všímajte si, či sa mu obuv pri chôdzi nekĺže z päty alebo ho, naopak, neodiera.

bata kids 0917

TVAR

Topánka by mala kopírovať prirodzený tvar detskej nohy. Predná časť musí mať priestornú okrúhli špičku. Špicatá obuv je pre deti nevhodná. Okrem nepohodlia môže spôsobiť deformity prstov.

OHYBNOSŤ OBUVI

Na mieste , kde sa noha pri chôdzi ohýba  (v oblasti prstových kĺbov), musí byť obuv čo najohybnejšia.

HMOSTNOSŤ A STRIH OBUVI

V najmenších veľkostných radoch kupujte svojmu dieťaťu obuv výhradne členkovú, Uprednostňujte topánku šnurovaciu alebo uzatváranú remienkom na sponu či na suchý zips.

MATERIÁLY

Topánka by mala byť mäkká, priedušná, schopná absorbovať vlhkosť a prispôsobiť sa tvaru nohy. Vhodné materiály sú najmä koža a textil.

STIELKA

Vzhľadom na zvýšené potenie detských nôh je dôležité, aby obuv bola vybavená vlepovacou alebo vkladacou stielkou z dobre sajúceho materiálu.

PODPÄTOK

Voľte čo najnižší a s čo najväčšou plochou pre udržanie stability dieťaťa.

OPÄTOK

Vnútorný diel v pätovej časti obuvi musí byť dostatočne tuhý vysoký a dlhý. Naučte dieťa používať obuvák. Zamedzíte tým zničeniu opätku a celej pätovej časti.

TLMIACE VLASTNOSTI

Vyberajte detskú obuv vybavenú podošvou s tlmiacimi vlastnosťami.

TIP: Domáca obuv – papučky

Chôdza naboso je pre správny vývoj detských nôh to najlepšie. Ale len za predpokladu, že dieťa behá po mäkkých a nerovných povrchoch, ako je tráva a piesok. Chôdza po tvrdých a hladkých povrchoch je pre chrupavkovú detskú nohu nevhodná a môže viesť  k dlhodobým zdravotným problémom.

Zdroj: Baťa, skrátené