Kedy je ten správny čas dať deťom prvý mobil?

Čo všetko by ste mali vedieť? Uvažujete, že nastal ten správny čas, aby ste svojej ratolesti zadovážili prvý mobil a rozmýšľate, ktorý paušál či kredit je ten najvhodnejší? Máme pre vás riešenie.

deti mobil 0917

S nástupom do školy sa deti stávajú čoraz samostatnejšími, navštevujú rôzne krúžky, mimoškolské aktivity, chodia zo školy samé domov a aj vonku na sídlisku sa už chcú hrať bez dozoru rodičov. Od istého veku jednoducho musíte dopriať deťom istú mieru slobodu pri objavovaní sveta. Zároveň však sami potrebujete pocit bezpečia a istoty, že sa môžete s dieťaťom kedykoľvek spojiť. A v tomto prípade vie veľmi dobre pomôcť mobilný telefón.  

Kedy dať dieťaťu prvý mobil

Túto otázku riešia takmer všetci rodičia. Podľa prieskumu realizovaného pre spoločnosť Orange, mobilný telefón používa až 60 % detí vo veku od 6 – 9 rokov a s pribúdajúcim vekom sa toto percento zvyšuje.

Rodičia na mobiloch oceňujú najmä to, že cez ne môžu svoje deti kontrolovať a kedykoľvek kontaktovať. Preto zvyčajne zaobstarajú svojim ratolestiam prvý mobil v prvých rokoch návštevy školy. Je to predovšetkým z dôvodu bezpečnosti – deti začínajú chodiť samé domov, navštevujú krúžky a venujú sa rôznym mimoškolským aktivitám.

„Fyzický vek v tomto prípade nezohráva kľúčovú úlohu. Dôležitá je osobnosť dieťaťa a psychická zrelosť. V neposlednom rade, dieťa by malo mať svoj vlastný mobil z určitého dôvodu. Väčšina rodičov dá dieťaťu mobilný telefón preto, aby sa mohli kedykoľvek dozvedieť, ako sa má a kde sa nachádza. Pokiaľ sa chce hrať obľúbenú hru, nie je to dôvod, aby malo vlastný mobil,“  vysvetľuje detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Častokrát prvotný impulz pre kúpu telefónu prichádza práve od dieťaťa. Stačí, ak vidí v škole či v škôlke u svojho kamaráta, že on už mobil má, už ho chce celá trieda a neraz ten najnovší model.

„Sociálny tlak rovesníkov na dieťa hrá v tomto prípade nepochybne významnú úlohu. Ideálne je, ak dospejete k dohode s ostatnými rodičmi v triede, ktorú vaše dieťa navštevuje. Napríklad, že deťom všetci dovolíme mobilné telefóny v tretej triede,“  pokračuje Tóthová Šimčáková.

Vo všeobecnosti však platí, že deti by mali dostať mobil vtedy, keď si dokážu uvedomiť jeho hodnotu a vedia sa k nemu správať zodpovedne. Dieťa nemôže vlastniť mobil pred tým, ako nepozná hranice vhodnosti, napríklad čo môžem fotografovať, komu dať svoje telefónne číslo.  Pokiaľ dieťa nevie čítať, nesmie nikam klikať, bez toho, aby si u rodiča overil, čo robí a tak nemôže zaobchádzať so zariadeniami mimo dosahu rodiča,“ dodáva psychologička.

Aké by mal mať funkcie

Mladším deťom stačia mobily s fotoaparátom, kamerou a hrami. S pribúdajúcim vekom však ich nároky vzrastajú, deti od 12 rokov už chcú mať smartfón s internetom.

Ešte dôležitejšie, či má telefón špičkový fotoaparát alebo hry je však to, aby sa vám deti vedeli vždy dovolať. Dobre si preto zvážte nielen typ mobilného telefónu, ktorý deťom kúpite, ale aj aký paušál či kredit mu vyberiete.

Mnoho rodičov na začiatok volí práve karty s kreditom, s ktorými majú pod kontrolou spotrebu dieťaťa. Má to však aj svoje nevýhody – ak zabudnete kartu včas dobiť, dieťa je odkázané len na nespoľahlivé prezváňanie. Aspoň tak to doteraz bolo. Po novom však už existuje aj špeciálny detský profil, s ktorým sa vám dieťa vždy dovolá, dokonca aj keď sa mu minie kredit. Takýto profil nájdete zatiaľ len v ponuke Orangeu na predplatenej karte pod názvom Prima Kids, s ktorým dieťa volá bezplatne na dve telefónne čísla, a to aj bez kreditu. Dieťaťu tak môžete dopriať slobodu pri objavovaní sveta a sebe pocit, že je v bezpečí. Nezabudnite však vždy skontrolovať, či má nabitý telefón.

S internetom alebo bez

Nástrahy na dieťa môžu číhať nielen v reálnom svete, ale aj v tom virtuálnom a dôležité je ich pred nimi čo najlepšie ochrániť.

Dnešné deti začínajú s používaním internetu oveľa skôr a intenzívnejšie ako ročníky pred nimi. Podľa prieskumu Orangeu už pätina 6-ročných detí je na internete každý deň. Čím sú staršie, tým trávia na internete viac času. Z prieskumu Orangeu vyplynulo, že 79 % rodičov má obavy, s čím všetkým môže prísť ich dieťa do kontaktu cez mobil a internet.

„Aj keď  dieťaťu internet nezakúpite, v dnešnej dobe pre deti nie je náročné nájsť verejnú WIFI, na ktorú sa pripoja. Zákaz  v tomto prípade nestačí. Prvoradá je komunikácia s dieťaťom o bezpečnosti, naučiť ho vhodným návykom na webe  a spoločné zdieľanie a diskusia,“ radí detská psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková.

Internet je dobrým sluhom a v mnohých smeroch nepochybne neoceniteľným pomocníkom. Slúži deťom ako zdroj informácií, na prehlbovanie kontaktov a spojenie so svetom. Avšak pre deti, ktoré si ešte ani zďaleka neuvedomujú skutočnú moc a nástrahy virtuálneho sveta, môže byť veľmi zlým pánom. Nevinná zábava sa v online svete môže ľahko zmeniť na tragédiu a z najlepšej kamarátky z chatu, ktorej vaše dieťa zveruje všetky tajomstvá, sa môže vykľuť nebezpečná známosť.

Z pohľadu rodiča je preto dôležité vedieť o hrozbách internetu čo najviac a deti o nich vhodným spôsobom poučiť.

Deti na internete, ale pod kontrolou

S deťmi treba o nástrahách digitálnej doby nielen pravidelne diskutovať, ale je nevyhnutné aj kontrolovať, čo na internete v skutočnosti robia. Našťastie, dnes existujú služby, ktoré chránia vaše dieťa nielen v online svete, ale aj v tom reálnom.

Vďaka nim môžete získať kompletný prehľad o tom, na čo vaše deti využívajú mobil a internet a tiež aké aplikácie majú v telefóne stiahnuté. Zistíte, aké stránky navštevujú a koľko času na nich trávia. Niektoré dokonca ponúkajú možnosť nastaviť časový limit určený na online hry a surfovanie, obmedziť používanie mobilu počas vyučovania alebo prostredníctvom GPS sledovať polohu dieťaťa na ceste zo školy domov. Tieto užitočné funkcie má aj služba ESET® Parental Control, ktorá je neoceniteľnou súčasťou Prima Kids.

Ideálny telefón pre vaše dieťa? Taký, s ktorým sa vám dieťa vždy dovolá

Doprajte svojmu dieťaťu slobodu pri objavovaní sveta a sebe pocit, že je v bezpečí. S novinkou Prima Kids od Orangeu sa vám dieťa vždy dovolá, a to aj keď si minie kredit. Vďaka tomu budete mať pod kontrolou nielen spotrebu svojho potomka, ale zároveň aj istotu, že ak aj zabudnete kartu včas dobiť, dieťa nebude odkázané len na nespoľahlivé prezváňanie. S Prima Kids získava bezplatné volania až na dve telefónne čísla, a to aj po prečerpaní kreditu. Neoceniteľnou súčasťou Prima Kids je aj služba ESET® Parental Control, ktorá chráni vaše dieťa v online aj reálnom svete. S jej pomocou zistíte, čo vaše dieťa na mobile robí, aké stránky navštevuje alebo aké aplikácie si sťahuje. Viete tiež nastaviť limit pre hranie hier, ktorý môže byť rôzny počas školských a voľných dní, blokovať nevhodný obsah či určiť polohu dieťaťa vďaka GPS. S Prima Kids tak získavate istotu, že sa s vami dieťa kedykoľvek spojí a tiež prehľad o tom, ako svoj mobil, prípadne internet, využíva alebo dokonca či dobre došlo zo školy domov. Viac informácií nájdete na www.orange.sk/primakids.

Skôr ako dáte deťom prvý mobil: 10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“

Pripravené v spolupráci s odbornou garantkou detinanete.sk, detskou psychologičkou Máriou Tóthovou Šimčákovou a Orangeom.

1. Venujem svojmu dieťaťu svoju pozitívnu pozornosť a lásku každý deň.
2. Uvedomujem si, že som pre dieťa vzorom, dieťa moje správanie týkajúce sa technológií napodobňuje.
3. Skôr ako dám svojmu dieťaťu do rúk mobil či podobné zariadenie, dohodnem si s ním pravidlá používania.
4. Dbám na celkový vývin osobnosti dieťaťa, uvedomujem si, že technológie sú súčasťou jeho sveta, no nie jedinou. Starám sa o to, aby malo moje dieťa dostatok iných aktivít, pohybu na čerstvom vzduchu a aby rozvíjalo vzťahy v kolektíve.
5. Pestujem od detstva správne návyky dieťaťa – zo spálne a stravovania s rodinou nerobím digitálnu zónu.
6. Uvedomujem si, že som zodpovedný za svoje dieťa a za to, čo na mobile a internete robí, preto mám stabilný prehľad o jeho aktivitách.
7. Primerane veku dieťaťa vysvetlím, že internet je svet, v ktorom potrebuje moje sprevádzanie. Pri dieťati do 10 rokov sedím v jeho blízkosti, keď browsuje internet.
8. Dieťa sa so mnou musí poradiť, ak si sťahuje z internetu čokoľvek nové do svojho zariadenia.
9. Zaujímam sa o to, čo je "in" v digitálnom svete môjho dieťaťa, vypočujem si, čím žije, čo ho baví, spoločne sa rozprávame o tom, čo mu to dáva a diskutujem s ním o kvalitnom využití jeho času.
10. Dávam dieťaťu príklady pozitívneho využitia digitálnych technológií internetu, hlavne v jeho učení, rozvíjaní záujmov, či technologických zručností.

Zdroj : www.detinanete.sk

Čo pre dieťa znamená mobil

• Mobil je pre deti v prvom rade prostriedok na komunikáciu. Dieťa chce telefonovať a byť v kontakte s rodičmi, kamarátmi a príbuznými.
• Mobil je pre dieťa „hračkou“, ku ktorej má citový vzťah. Skrášľuje si ho rôznymi nálepkami a stará sa oň.
• Mobil a internet deťom pomáhajú zapadnúť do kolektívu, medzi deťmi sa o nich neustále hovorí.
• Ak vie dieťa mobil dobre ovládať, jeho prestíž v očiach rovesníkov sa môže zvýšiť.
• Mobil slúži aj ako nástroj „zabíjania nudy“, na krátenie voľnej chvíle. Deti sa na ňom hrajú rôzne hry, počúvajú hudbu alebo si pozerajú videá.
• Ak deti majú v mobile aj internet, môžu ho využívať ako „počítač do vrecka“.
• Deti si mobilom môžu testovať svoje limity. Čo všetko sa dá s telefónom alebo internetom robiť, svoju samostatnosť konfrontovať so zodpovednosťou.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.