Ako zabaliť dieťa do školy a nezblázniť sa pri tom?

Balenie na dovolenku nie je najpríjemnejšia časť leta, ale aspoň má to najlepšie pred sebou. Každodenné balenie dieťaťa do školy takúto motiváciu neponúka. Ako to teda urobiť poriadne, rýchlo a definitívne? S týmto zoznamom:

Alfou a omegou je kvalitná školská taška

Podľa ortopéda MUDr. Júliusa Kazimíra, pre žiakov na I. stupni ZŠ je najlepšia taška, ktorá má pevný, rovný zadný diel a spevnený celý skelet. Dôležité je symetrické uchytenie pomocou dostatočne širokých, polstrovaných popruhov, ktoré stabilizujú optimálnu polohu školskej tašky na chrbte dieťaťa. Nezanedbateľná je aj výška tašky: dolný okraj by mal siahať do úrovne horného okraja panvovej kosti a taška by nemala byť príliš úzka a hýbať sa z boku na bok. Okrem uchytenia tašky a jej hmotnosti je dôležité aj rozloženie jej obsahu. V praxi sú predmety v taške uložené často neergonomicky.  Niektoré školské tašky lákajú nízkou cenou, ale cena ktorú za ňu zaplatí chrbtica dieťaťa je privysoká. Preto, kým ostatné predmety v taške sú spotrebný tovar, s výnimkou učebníc, školská taška je investíciou. Odporúčame napríklad Herlitz Motion, Herlitz Flexi Herlitz Midi alebo Herlitz Loop. Spĺňajú a prevyšujú všetky štandardy a, keďže sa predávajú spolu s výbavou, ušetria rodičom povinnosť zháňať polovicu položiek z tohto zoznamu. Herlitz Motion (129,90 €) je vhodný pre žiakov v druhom až piatom ročníku, Herlitz Flexi (149,90 €), je pre žiakov v druhom až piatom ročníku. Oba modely sa predávajú plne vybavené. Herlitz Midi pre žiakov druhých až štvrtých ročníkov sa predáva za 99,90 € s výbavou alebo za 79,90 € bez výbavy.

Dôležitý je nielen na peračník, ale aj jeho obsah

Ďalšou položkou na zozname je peračník, najlepšie plný. Klasické položky ako perá a ceruzky rieši málokto. A to je chyba! Ak vaše dieťa nie je rodený pisár, pravdepodobne by mu pomohli písacie pomôcky podporujúce rozvoj jemnej motoriky. Psychologička Gabriela Cviková odporúča začať trénovať rozvoj jemnej motoriky s dieťaťom čo najskôr. „Viaceré štúdie ukazujú, že čím skôr sa deti naučia držať ceruzku, tým majú vyššie šance na akademický úspech. Preto je dôležité, aby sa deti nehrali len s počítačmi a tabletmi, ale venovali čas aj kresleniu, plastelíne a vo vyššom veku písaniu. Rodičia im v tom môžu pomôcť správnym výberom písacích potrieb, ktoré sú ergonomicky tvarované pre správny úchop.“. A na rozdiel od študentov, ktorí si píšu elektronické poznámky, deti, ktoré píšu počas hodín rukou, mávajú lepšie známky. Takže odporúčanie psychológov je návrat ku klasickému plniacemu peru a ceruzke. Pre rozvoj jemnej motoriky siahnite po sade písacích pomôcok Pelikan griffix®, ktorá prevedie dieťa postupne od voskovky až po atramentové plniace pero. Je to dlhodobo vyvíjaný produkt nemeckej výroby, na ktorom zdokonaľovaní sa podieľajú vedci a učitelia. Plniace pero Pelikan griffix® stojí 11,99 eur. Atramentový roller a ceruzka stoja 9,99 eur.

Nezabudnite na farebné pomôcky

Ďalšou náplňou peračníku by mali byť farby. Pre mladšie ročníky farbičky, pre staršie zvýrazňovače alebo farebné perá. Prečo? Psychológovia dokázali, že farebne označované informácie si mozog všíma pozornejšie, keďže vystupujú zo šedivého papiera. Za zmienku určite stoja farebné pastelky Pelikan (12 ks za 4,99 eur) a alebo zvýrazňovače a finelinery Pelikan Fineliner 96 (10 ks za 4,99 eur). Keď už sme pri farbách, na výtvarnú výchovu majú deti najradšej vodové farby. Pri ich výbere sa odporúča klásť dôraz na slovo farby, keďže mnohé z nich na výkrese zanechávajú len mokrú stopu. Vodové farby Pelikan K12 majú nadštandardne vysoký obsah farebných pigmentov, preto sú obrazy nimi namaľované naozaj farebné, nielen vodové. Pribaľte k ním štetce, pohárik na vodu a urobte si miesto na chladničke na najkrajší obrázok.

Doplnky, ktoré sa školákom určite zídu tiež

Ako doplnky odporúčame kvalitné kružidlo Herlitz (2,99 – 4,99 eur) a nožnice Pelikan griffix® (3,29 eur), podľa toho, či je váš potomok pravák alebo ľavák. Ostáva už len desiatový box, pretože desiata v igelitovom vrecúšku málokedy prežije cestu do školy v dokonalom stave, a taška na telesnú a vrecúško na prezúvky. Ale tie už vy riešiť nemusíte, keďže sú súčasťou výbavy niektorých školských tašiek Herlitz. Vidíte? Jednoduché! 

 pelikan 31817

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.