Správny úchop je potrebný na celý život

Písanie je jedna z najzákladnejších a najbežnejších ľudských činností. Už prvé detské čarbanice naznačujú, či bude dieťa krasopisec, alebo si po sebe neprečíta ani ono samo. Aj keď si to neuvedomujeme, za mnohými problémami s písaním stojí zlý úchop, ktorý sme si vypestovali v detstve.

Najmä u prváčikov môže správne návyky pri písaní ovplyvniť voľba vhodného pera alebo ceruzky. Pero by preto malo zodpovedať schopnostiam dieťaťa a podporovať správny úchop. Medzi ovplyvňujúce faktory patrí hmotnosť a dĺžka pera, jeho obvod, úchopová zóna, povrch a dizajn. Veľmi dôležitý je aj tvar pera vo verzii pre pravákov alebo ľavákov. Pokiaľ pero ľahko kĺže po papieri, dieťa si pri písaní ľahšie uvoľní ruku a línia ťahu bude plynulá. Písanie rozvíja grafomotoriku a nie len to – ako uvádzajú odborné pramene, pri písaní sa aktivuje až 500 svalov, ktorých súčinnosť oživuje centrum mozgu, čím dochádza k lepšej fixácii pamäti a tiež k väčšej sústredenosti.

Aký je správny úchop pera?

To, akým spôsobom držíme v ruke pero alebo ceruzku, má veľký význam pri type nášho písma, efektivite písania a aj pri fyzickom zaťažení ruky. Špeciálna pedagogička Mgr. Světlana Drábová poukazuje na dôsledky vyplývajúce z chybného úchopu pera  alebo ceruzky: „Chybný úchop môže zapríčiniť značnú bolestivosť ruky a jej rýchlu únavu. To má za následok chybovosť písania, potenie, stres a tým aj veľmi nepríjemné pocity detí pri písaní a kreslení.“ Pokiaľ sa deti nebudú cítiť už v skorom veku s perom v ruke pohodlne, môže to u nich vyvolať nechuť ku kresleniu a písaniu. 

• Celá ruka by mala byť uvoľnená, vrátane prstov.
• Ceruzka alebo pero by malo ležať na poslednom článku prostredníka a zhora si ho pridržiavame bruškami palca a ukazováka.
• Ceruzka alebo pero smeruje k papieru šikmo, nie kolmo, pretože leží v priehlbine medzi palcom a ukazovákom.
• Prsty by mali byť asi 2 – 3 cm od hrotu písacieho náčinia.
• Obidva lakte sú položené na doske stola.
• Zošit spravidla natáčame súbežne s predlaktím (praváci s pravým, ľaváci s ľavým).

Začnite od malička

Aby sme predišli zlému úchopu a mnohým problémom s tým spojeným, deti by mali už od troch rokov vedieť, ako správne držať ceruzku v ruke. To je dnes možné aj vďaka školským pomôckam, ktoré majú ergonomický tvar. Ten sám nabáda deti na správny úchop. Ideálnym spoločníkom pre predškolákov a deti školou povinné sú farbičky STABILO EASYcolors a ceruzky EASYgraph z radu STABILO EASY Start. Trojhranný ergonomický dizajn ideálne zapadne do detskej ruky a priehlbne prirodzene vedú prsty malých umelcov k správnemu držaniu. Vďaka nim dieťa nebude farbičku v ruke otáčať a všemožne ohýbať, ale naučí sa základy správneho držania. Môžete si ich zaobstarať vo variante špeciálne pre ľaváka s označením na konci žltou farbou a písmenom L, s červeným označením a písmenom R sú pomôcky určené pre praváka. Navyše si ich môžu deti farebne zladiť s perom, strúhadlom, peračníkom a ostatnými školskými potrebami.

Moderná alternatíva plniaceho pera

Malí prváčikovia či školáci ocenia roller s ergonomickým tvarom EASYoriginal, ktorý je vo variante zvlášť pre ľavákov a pre pravákov. Jeho výhodou je, že sa nerozmazáva, ľahko kĺže po papieri, náplne sa jednoducho vymieňajú a dajú sa zmizíkovať. Praktickou samozrejmosťou je štítok na meno. Ergonomický tvar pera STABILO EASYoriginal prirodzene nabáda na správny úchop. Dieťa môže pero držať uvoľnene a predísť tak bolestiam ruky. Navyše má zaujímavý tvar. Perá sú farebné, čo je pre deti veľmi lákavé a vďaka čomu budú mať celkovo dobrý pocit z písania.

Novinkou tohto roka je limitovaná edícia v mramorovom dizajne v 5 aktuálnych moderných farbách. Vďaka použitiu inovatívnej technológie impulzného vstrekovania pri výrobe, je každý kus originál. Každý roller má unikátny mramorový vzor, ktorý nemožno napodobniť. Vyskúšať môžete aj roller STABILO FUN. Ak preferujete plniace pero, môžete vyskúšať STABILO EASYbirdy, ktoré má individuálne nastaviteľný hrot v troch uhloch pre ideálny úchop.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.