Ženy ženám: Kiwi.com prináša tipy pre ženy, ktoré chcú cestovať sólo

Počet cestujúcich žien a ich sebadôvera pri cestovaní v posledných rokoch rastie. Najväčší počet cestovateliek pochádza zo Spojených štátov, Veľkej Británie, Španielska, Francúzska a Nemecka. Medzi obľúbené „dámske“ destinácie patrí Londýn, Paríž, Barcelona, New York a Viedeň.

dollarphotoclub_91615237

Podľa prieskumov takmer polovicu zákazníkov tvoria jednotlivci cestujúci samostatne, z toho 85 % ženy.*

Tento trend potvrdzujú aj dáta spoločnosti Kiwi.com. „Pred celosvetovou pandémiou COVID-19 v roku 2020 sme zaznamenali takmer 25 % medziročný nárast žien cestujúcich na vlastnú päsť. V roku 2019 cestovalo s Kiwi.com viac ako milión žien sólo,“ uviedla Eliška Dočkalová, riaditeľka zákazníckej skúsenosti spoločnosti Kiwi.com.

Na vlastnú päsť cestujú najčastejšie Američanky, Britky, Španielky, Francúzky a Nemky a medzi najobľúbenejšie destinácie samostatne cestujúcich žien patrí Londýn, Paríž, Barcelona, New York a Viedeň. Zdá sa však, že rok 2021 preferencie ľahko zmenil a v top päťke sa tak objavili aj exotickejšie destinácie ako je Istanbul a Mexico City, pravdepodobne vďaka ich otvorenosti návštevníkom.

Čo je pre ženy najväčšou motiváciou pre cesty v ich vlastnej réžii? Sloboda a nezávislosť (46 %), neochota podriaďovať sa ostatným (22 %), ale aj výzva a spôsob, ako získať sebavedomie (15 %).*

Chystáte sa výhľadovo na cestu v režime sólo? V tom prípade vám možno príde vhod niekoľko užitočných rád od žien z Kiwi.com, ktoré si cestovanie na vlastnú päsť nemôžu vynachváliť aj vďaka nasledujúcim tipom:

  1. Je pre vás samostatné cestovanie novinkou? Začnite pokojne pomaly. Môžete skúsiť jednodenný výlet, napríklad do vzdialenejšieho mesta. Ak vás bude baviť takáto demo verzia, je to optimálny predpoklad k plánovaniu väčšej cesty.
  2. Dobrý pocit z destinácie by mal byť samozrejmosťou. Stavte na svoju intuíciu, každá sme iná a to, čo vyhovuje kamarátke horalke, nemusí vyhovovať vám, milovníčke kaviarní.
  3. Bezpečnosť cieľovej destinácie je dôležitejšia ako vzdialenosť. Aj na druhom konci sveta môžete byť v úplnom bezpečí a v susednej krajine paradoxne čeliť zbytočným rizikám.
  4. Pred cestou si skontrolujte všetky náležitosti - očkovania, víza a ďalšie dokumenty. Uchovajte si kópiu cestovných dokladov vrátane pasu, leteniek alebo víz v telefóne, e-maile alebo vytlačené pre prípad potreby.
  5. Dajte svojej rodine či priateľom vedieť, kam a kedy idete, zdieľajte s nimi čo najviac podrobností. Ak cestujete niekam, kde je zlé pripojenie k internetu, nájdite iný spôsob, ako informovať blízkych, že ste v bezpečí. Napríklad ich môžete raz za čas prezvoniť. Existujú aj aplikácie (napr. Life360), ktoré vám umožnia zdieľať vašu polohu v reálnom čase.
  6. Zaregistrujte svoju cestu do systému alebo do aplikácie, ktorú poskytuje mnoho krajín svojim občanom. V prípade nezvyčajnej situácie vo vašej cieľovej destinácii vás môže systém varovať. Slovenskí občania môžu využiť možnosť zaregistrovať sa do systému Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
  7. Obzvlášť v prípade, že idete do exotickejšej destinácie, googlujte a skúmajte, urobte si menší prieskum miesta, kde budete tráviť čas, sledujte stránky Ministerstva zahraničných vecí a ďalších dôveryhodných inštitúcií. Uchovajte si kontakty na ambasády v telefóne, e-maile alebo jednoducho napísané na kúsku papiera vo svojej peňaženke.
  8. Nie ste plánovací typ? Nemusíte mať svoju cestu dopodrobna nalinkovanú. Aj náhodné túlanie pri prechádzke mestom vám môže priniesť nevšedné zážitky.
  9. Pripojte sa k rôznym cestovateľským skupinám na Facebooku, kde môžete získať užitočné informácie od ostatných cestovateľov a o miestnych akciách. Spýtajte sa miestnych alebo napríklad recepčnej vášho hotela/hostelu - najlepšie a aktuálne informácie získate práve takto.
  10. Je dobré si dopredu zistiť niečo o kultúrnych zvykoch danej krajiny. Nie je potrebné byť odborníkom, ale zdravý rozum a trocha informácií vám môžu pomôcť vyhnúť sa zbytočným problémom.

* Dáta solotravelerworld.com

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.