Miluješ prírodu? Stráv celé leto v najznámejších amerických národných parkoch

Amerika je kontinent plný nádherných prírodných krás. Niektoré jej oblasti pripomínajú Slovensko, iné ponúkajú bežnému Európanovi možnosť stretnúť sa s výnimočnou flórou a faunou, ktorú nikde inde vo svete neuvidí. Najpozoruhodnejšie prírodné krásy USA sú chránené ako národné parky. 

usa_park119

Je ich tam viac ako 350. Mladý študent Adrián Vargončík strávil celé leto prácou v jednom z najkrajších národných parkov v spojených štátoch Sequoia National Park v štáte Kalifornia. Aké bolo stráviť niekoľko mesiacov v obklopení prírody, pracovať v národnom parku a plánuje sa do krajiny neobmedzených možností vrátiť? 

Ak sa vyberieš do USA, nezostávaj iba v slávnych mestách ako New York, Chicago či Los Angeles. Nesmieš vynechať ani americký západ, kde nájdeš tie najkrajšie národné parky celej krajiny. Jeden krajší ako druhý, stačí si len vybrať! 

Zbaľ si kufre do národného parku 

Znejú ti povedome mená národných parkov ako Yellowstone, Glacier, Grand Canyon, Denali, Mount Rushmore, Lake Powell, Yosemite, Kings Canyon, Death Valley, Zion alebo Bryce? V týchto prírodných rezerváciách môžeš stráviť niekoľko nezabudnuteľných mesiacov. Musíš iba spĺňať niekoľko podmienok. Tie základné sú: byť študentom denného štúdia univerzity alebo vysokej školy a mať aspoň komunikatívnu úroveň angličtiny. Nič komplikované, však? Môžeš si vybrať pracovné pozície ako prevádzkovateľ kaviarne, recepčný, denná barová služba či starať sa o poriadok v izbách a hoteloch: „Práca v národných parkoch bol úplne nový program od Smaller Earth. Pozícia, na ktorú som sa v tom čase hlásil bola „housekeeping“ teda chyžný. Pracoval som v hoteli, kde som sa staral o čistotu izieb a komfort pre hosti, ktorí navštívili tento rezort počas leta,“ prezradil Adrián Vargončík. 

Leto v Národnom parku Sequoia                                        

Tento národný park sa nachádza v pohorí Sierra Nevada, východne od kalifornského mesta Visalia v USA. Park bol založený v roku 1890. Jeho rozloha je 1 635 km² a teda ponúka veľa priestoru pre milovníkov prírody a turistiky. Park je známy pre stromy sekvojovce mamutie, vrátane stromu generála Shermana, ktorý je najväčším stromom na svete. Po týchto obrovských stromoch dostal názov aj národný park, v ktorom pracoval Adrián. „Práca v národnom parku ma oslovila skrz môj blízky vzťah k prírode. Aktuálne už zase riešim budúce leto v Sequoi a po skončení práce  by som chcel cestovať a navštíviť aj rôzne národné parky po celom území USA,“ prezrádza svoje plány na budúce leto mladý študent. 

usa_park219

Voľné dni v lese aj najväčších metropolách

Okrem turistiky a spoznávania prírody, ti dni kedy nepracuješ ponúkajú možnosť vybehnúť mimo národného parku a spoznať aj mestský život a jeho ruch.: „Na mojej pozícií sme pracovali len počas dňa od ôsmej rána do šestnástej poobedia. Celé leto bolo krásne slnečné, takže po práci bola vždy možnosť na voľnočasové aktivity. Každý týždeň som mal jeden alebo dva dni voľna, kedy som spoznával okolitú krajinu, navštívil známe mestá ako Los Angeles či San Francisco. Kamošov, ktorých som tam získal mi ukázali pravú tvár Ameriky,“ spomína Adrián. 

Leto v USA plné pozitív 

Leto v národnom parku ponúka príležitosť zoznámiť sa s  novou kultúrou, pracovať v medzinárodnom prostredí a spriateliť sa s ľuďmi z iných krajín či zdokonaliť sa v angličtine. Niekoľko mesiacov v Amerike dá človeku veľa nových skúseností a zážitkov! Existujú nejaké negatíva? Adrián v tom má jasno: „Určite mi dala novú skúsenosť či už pracovnú alebo jazykovú. Bol som tam jediný chalan zo Slovenska, tým pádom  komunikácia bola možná len v anglickom jazyku. Strávil som takmer štyri mesiace v USA so super ľuďmi a získal som doživotné priateľstvá, zarobil slušné peniaze, spoznal kus novej krajiny a samozrejme zdokonalil angličtinu, tak nepociťujem žiadnu stratu. Vidím v tom len pozitíva.“   

Chceš spoznať najkrajšie národné parky Ameriky, stretnúť nových priateľov z celého sveta a dostať ten najlepší kultúrny šok? Viac informácií nájdeš na stránke www.smallerearth.com/sk

Zdroj foto: Adrián Vargončík

17 komentárov

 • Komentár Ophelia piatok, 27 december 2019 11:24 napísal Ophelia

  Ophelia Barcelona Trøje AidenTr HZCJa

 • Komentár Thanh piatok, 27 december 2019 11:05 napísal Thanh

  Thanh Ajax Fodboldtrøjer MaryjoN Bobbi

 • Komentár Emelia piatok, 27 december 2019 06:17 napísal Emelia

  Emelia Kjøp Roma Drakt GenieLe Mamie

 • Komentár Kai štvrtok, 26 december 2019 15:45 napísal Kai

  Kai Arsenal Trøje Børn Mitchel Jeann

 • Komentár Simone štvrtok, 26 december 2019 08:38 napísal Simone

  Simone Napoli Trøje Børn RubenLa Chand

 • Komentár Winfred štvrtok, 26 december 2019 01:11 napísal Winfred

  Winfred Frankrike Kläder SusieSl Manua

 • Komentár Herbert pondelok, 23 december 2019 21:15 napísal Herbert

  Herbert Bestille Fotballdrakter Barn Geraldo Verni

 • Komentár Oma pondelok, 23 december 2019 15:51 napísal Oma

  Oma Maglia Juventus Bambini Poco Prezzo ColbyBu GiaDe

 • Komentár Curtis pondelok, 23 december 2019 14:53 napísal Curtis

  Curtis Napoli Tröja Barn Kimberl DellH

 • Komentár Alvin pondelok, 23 december 2019 14:03 napísal Alvin

  Alvin Frankrig Trøje Bradley AMKCa

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.