V zime hlavne bezpečne, v meste i na horách

Ani sme sa nenazdali a opäť je tu zima so svojou snehovou nádielkou. V mestách sa zvianočnieva, prvý sneh už napadal, čo isto teší predovšetkým deti, lyžiarov a snoubordistov. Vianoce a zimné prázdniny čoskoro zaplnia cesty. 

nn_zima_ilufoto

Dopravná špička sa ohlási v plnej intenzite, pretože budeme cestovať za príbuznými či zimnými športmi. Čas príjemného stresu a stretnutí však netreba podceňovať. Pripravte sa predovšetkým na nástrahy, ktoré na nás číhajú v týchto chladných mesiacoch v meste, na diaľnici i na svahoch.  

Čo sa týka bežných ochorení, v chladnom vzduchu sa výborne darí vírusom. Ozýva sa najmä chrípka, ktorej vírusy sú v mrazivom počasí životaschopnejšie a rýchlejšie sa dostanú do ľudského organizmu v porovnaní s inými ročnými obdobiami*. Bežné sú tiež angíny, zápaly prínosných dutín alebo zápaly pľúc, ktoré vás môžu vyradiť z pracovného procesu aj na pár týždňov. Teplota pod nulou môže byť až život ohrozujúcim faktorom pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pacienti s chorým srdcom by sa preto mali pri mínusových teplotách vyhýbať rýchlej chôdzi, prudkému vetru a primerane sa obliecť, aby eliminovali podchladenie.

Poľadovica, ľadová vrstva, ktorá vzniká ak dažďové kvapky, kvapky mrholenia, či čiastočne roztopený sneh na zemi zamrzne, ohrozuje vodičov, ale i chodcov a najmä seniorov. Tí by mali byť na chodníku výrazne obozretní. Prevenciou pred pošmyknutím môžu byť napr. rôzne návleky na obuv zabezpečujúce stabilitu pri chôdzi aj na šmykľavom povrchu. Liečenia a rekonvalescencia zlomenej ruky či nohy vás totiž môžu vyradiť z pracovného procesu i bežného fungovania až na niekoľko týždňov. Ostražití by mali byť najmä pacienti trpiaci osteoporózou (rednutím kostí). Napríklad zlomenine krčku stehennej kosti, ktorá takéhoto pacienta zbaví samostatnosti, najčastejšie predchádza pád (95 % prípadov). Poľadovici by sa tak mali úplne vyhnúť starší ľudia, najmä tí trpiaci osteoporózou.

V prípade vodičov sa môže zas stať, že bežná brzdná dráha vozidla sa z dôvodu šmykľavosti povrchu vozovky predĺži a môže dôjsť k nehode. Je preto dôležité myslieť počas jazdy na dodržiavanie dostatočných rozostupov medzi vozidlami a prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu vozovky.

Ak sa chystáte na hory, treba myslieť na viacero hrozieb. Úrazy na lyžiach či snouborde nie sú žiadnou výnimkou. Podľa štatistík úrazovosti, Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor zasahoval v zimnej sezóne 2018/2019 (december 2018 – apríl 2019) v lyžiarskych strediskách celkovo 370-krát. Z toho 91-krát pri ľahkých úrazoch, 205-krát pri stredne ťažkých a 52-krát pri ťažkých úrazoch. V 22 prípadoch boli záchranári privolaní k inému zásahu. „Medzi iné zásahy radíme napríklad pátranie po nezvestnej osobe na svahu,  či asistenciu pri neschopnosti lyžiara alebo inej osoby zísť kopec a dostať sa do bezpečia z iného dôvodu, ako úrazu. Napr. pri žalúdočnej nevoľnosti, akútnom zápale spojiviek a pod.,“ hovorí PaedDr. Jaroslav ŠVORC, predseda Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru. 

Okrem užívania si zimného športu sa preto odporúča mať na pamäti aj bezpečnosť v podobe kvalitnej prilby, dobre nastavenej výstroje a dôležité je tiež prispôsobiť športový štýl svojim skutočným schopnostiam. Rovnako vhodné je mať v telefóne uložené čísla 112 (tiesňová linka) a 18300 (Horská záchranná služba) pre prípad núdze.

Lyžiarov, snoubordistov a zimných turistov ohrozuje i lavínové nebezpečenstvo. Podľa štatistík Horskej záchrannej služby, na Slovensku ročne zahynie pod lavínou v priemere 3,7 človeka. Pred výjazdom do zimných hôr je preto podstatné sledovať snehové správy a oficiálne výstrahy na www.laviny.sk.

Ako to už býva, stať sa môže čokoľvek, hoci zodpovedne myslíme na prevenciu. Pre všetky prípady je vhodné mať uzatvorené aj životné poistenie, ideálne s pripoisteniami pre prípad úrazu, invalidity, PN či hospitalizácie.

Životné poistenie a pripoistenia chránia v nepríjemných situáciách, keď vážnejší úraz a dlhodobá liečba môžu sťažiť finančnú situáciu v domácnosti. Pre takéto prípady odporúčame poistné krytie napr. v podobe Pripoistenia pre prípad pracovnej neschopnosti alebo Pripoistenie hospitalizáciePlnenie z Pripoistenia odškodného za dobu liečenia úrazu zas môže finančne pomôcť v prípade potreby kvalitnej ortézy, ktorú si musí pacient hradiť sám,“ uvádza Daniela Tomášková, hovorkyňa NN Životnej poisťovne. „Pre tých, ktorí sa venujú adrenalínovým športom a častejšie sa dostávajú do život ohrozujúcich situácií, môže byť vhodné aj Pripoistenie smrteľného úrazu, ktoré chráni pozostalých v prípade neočakávaného úmrtia poisteného, ak klient dodržiava všeobecne záväzné pravidlá a predpisy pre ich prevádzku, napr. nelyžuje mimo vyznačených tratí alebo používa (ak je to potrebné) istiacu techniku,“ dodáva D. Tomášková z NN.

*http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3600:uvz-sr-10-veci-ktore-by-ste-mali-vedie-onchripke&catid=126:chripka&Itemid=112

** http://www.ths-dz.sk/statistika-urazovosti/

Zdroj foto: NN

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.