Trendy jesenná dovolenka

Ani na začiatku jesene sa netreba vzdať dní plných slniečka a tepla. Mnoho Slovákov aj tento rok zamieri do tradičných lokalít, napríklad do Egypta, ktorý bol v minuloročnej jesennej a zimnej sezóne najobľúbenejšou destináciou. Omán vám učaruje kúzlom arabských nocí aj rozmanitou prírodou.

 lukas_bischoff_shutterstock

Vďaka dobrej ekonomickej situácii, ale aj širokej ponuke cestovných kancelárií, veľa cestovateľov upúšťa od tradičných destinácií a vydáva sa spoznávať aj vzdialenejší svet. Z exotických destinácií sú veľmi populárne Spojené arabské emiráty či Kanárske ostrovy, titul naozajstného exotického hitu avšak momentálne drží Omán.

Predĺžiť si leto a vyraziť ešte aspoň na pár dní do teplých krajín načerpať slnečné lúče? Žiadny problém, ponuka jesenných zájazdov je stále pestrá. Mnoho Slovákov zamieri do tradičných destinácií, napríklad do Egypta, ktorý medzi jesennými a zimnými zájazdmi vlani zastával 61-percentný podiel. Čoraz viac ľudí však lákajú aj cesty do exotickejších krajín. Súvisí to s priaznivou ekonomickou situáciou, chuťou spoznávať nové krajiny, ale aj dobrou ponukou a dostupnosťou. „Už dávno neplatí, že exotická dovolenka je luxus, ktorý si môžu dopriať len ľudia s vysokými príjmami. Napríklad do Spojených arabských emirátov možno vycestovať za ceny, ktoré sú často nižšie ako v prípade európskych destinácií Grécko či Španielsko,“ uvádzaAndrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia.

Exotika pre všetkých

Z exotických destinácií vlani v zime s výrazným náskokom frčal Omán, západný sused SAE, kam zamierilo 19 percent cestovateľov. Zájazd bolo možné zaobstarať priemerne za 1 220 eur. Spojené arabské emiráty obsadili druhé miesto so šiestimi percentami predaných dovoleniek a s priemernou cenou zájazdu 1 072 eur. V rebríčku obľúbenosti ďalej nasledovali Kanárske ostrovy, Zanzibar, Kapverdy, Kuba a Dominikánska republika. „Ak by sme hovorili o najviac trendy exotickej dovolenke, potom ide jednoznačne o spomínaný Omán, pri ktorom sme tento rok zaznamenali desaťpercentný medziročný nárast obľúbenosti,“ prezrádza Andrea Řezníčková. Zároveň dopĺňa, že v súčasnosti o exotických zájazdoch rozhodne neplatí, že sa na ne vydávajú len dobrodruhovia. Napríklad do SAE, ale aj na ostrovy Maurícius a Maldivy, čoraz častejšie vyrážajú aj rodiny s deťmi, ktoré si tu užijú výborný servis a plno zábavy.

Dovolenka v Ománe: autentická kultúra a bohaté prírodné krásy

Až do roku 1970 bol Omán považovaný za cestovateľsky nedostupnú krajinu, vďaka čomu si zachoval autentické kúzlo arabských krajín. Za posledných štyridsať rokov prešiel sultanát rýchlou modernizáciou, takže si najmä v hlavnom meste Muscatu a ďalších turistických lokalitách užijete kvalitné služby luxusných hotelov a rezortov. Po zotmení však na vás dýchne kúzlo arabských nocí voňajúcich kadidlom a exotickým korením, ktoré si spoločne s ručne tkanými kobercami, vyšívaným odevom, keramikou zdobenou tradičnými geometrickými vzormi či zlatými šperkmi môžete zaobstarať na miestnych trhoch zvaných souq. Hlavné mesto Muscat vás určite osloví aj svojou čistotou a nezvyčajne konzistentným architektonickým štýlom. Bohatej kultúre zdatne konkurujú prírodné krásy Ománu. Nájdete tu belostné pláže, početné vádí údolia s jazierkami a riečkami, palmové háje, nádherné oázy, piesočné duny aj vysoké vrchy. „Omán je atraktívnou lokáciou aj pre rodinnú dovolenku. Deti určite nadchne prechádzka na ťavách, návšteva korytnačej rezervácie v Ras Al Jinz alebo potápanie v Arabskom mori s bohatým podmorským svetom, v ktorom nechýbajú rozkošné delfíny,“ lákaAndrea Řezníčková.

Tip na dovolenku: Fanar Hotel & Residences *****, 8 dní, all inclusive, letecky, od 1 222 eur, viac tu

Zdroj foto: Lukas Bischoff (photograph-shutterstock)

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.