Od konzervy k all inclusive, alebo ako sa zmenili cestovateľské návyky Slovákov

Hovoria vám niečo výrazy ako Devízový prísľub, výjazdná doložka? Tí skôr narodení majú tieto výrazy určite v živej pamäti, rovnako ako aj strach z colníkov pri prechode hraníc, či im neobjavia schované valuty a konzervy, aby na dovolenke prežili vysnívaný týždeň v bývalej Juhoslávii. 

luggage box figure

Už v prvom „slobodnom“ lete v roku 1990 sa našli prví odvážlivci, ktorí podnikali zájazdy autobusmi aj do Stredomorských letovísk v Taliansku, či Španielsku. Cestovky vznikali ako huby po daždi a predbiehali sa v ponuke autobusových zájazdov do kempov a apartmánov, či už na Jadrane, alebo v oblasti španielskeho Costa Brava, prípadne v severných gréckych letoviskách. Bolo to však len ubytovanie v stane, alebo apartmáne, či drevenej chatke bez stravy. Postupne sa však služby cestovných kancelárii vylepšovali. V 90-tych rokoch zažívali boom autobusové zájazdy na španielske pobrežie Costa Brava, kde už trojhviezdičkové hotely s polpenziou ponúkali pestrý výber stravy a našinec si mohol nabrať koľko chcel z bufetových stolov, ktoré sme dovtedy poznali len zo západných filmov. To bol ďalší dôležitý krok smerom k vyššej forme turistiky - hotely s polpenziou.

„Do tohto času len málokto vedel o potrebe poistiť si liečebné náklady prípadne iné riziká cesty do zahraničia. Veľkú osvetu medzi „cestovkármi“ a ich klientmi vtedy robila Union poisťovňa. Od roku 1994 sa postupne cestovné poistenie stávalo nevyhnutnou súčasťou ponúkaných služieb pri zahraničných zájazdoch,“uviedol Peter Ferjenčík z oddelenia vývoju produktov cestovného poistenia Union poisťovne. Od roku 1991 sa začali na trhu objavovať prvé letecké zájazdy s chartrovými letmi z Bratislavy. Prvé sa lietali destinácie ako Mallorca, grécky ostrov Korfu a Olympská riviéra a Chalkidiki. Do ponuky zájazdov sa tak dostali na Tureckú riviéru, prvý krát dostali okrem hotelov s polpenziou aj hotely so službami all inclusive. Postupne sa tento systém začal rozširovať aj do ďalších destinácií a získaval si veľkú obľubu, ktorú má až dodnes. V súčasnosti je teda skôr výnimkou, aby sa ponúkali špeciálne letecké zájazdy „len“ s polpenziou a dominuje takzvaný all inclusive.

„Cestovanie je dnes medzi Slovákmi bežné, za posledných 5 rokov vzrástol celkový počet uskutočňovaných ciest. Priemerne na jedného aktívneho obyvateľa pripadajú skoro 3 cesty za rok, do zahraničia v priemere viac ako jedna. Za posledných 5 rokov narástli najmä krátkodobé cesty, či už za účelom dovolenky alebo návštevy priateľov, rodiny, najmä na Slovensku,“ povedal Michal Vyšinský, research director 2muse agentúryPodiel populácie Slovenska, ktorá cestuje, je takmer rovnaký ako je priemer za populáciu v Európskej únii.Podľa prieskumov o letnej dovolenke uvažuje osem z desiatich Slovákov. Ľudia v posledných rokoch začínajú cestovať aj bez využitia cestovných kancelárií. Služby cestovných kancelárií využívajú ľudia najmä na cesty do zahraničia. 

Podľa štatistík Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúrv roku 2017 vycestovalo prostredníctvom cestovných kancelárií 633 502 ľudí, čo je medziročný nárast o 7%. Najvyššiemu záujmu sa tešilo Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Taliansko a Turecko.„Spolupráca s Union poisťovňou jenenahraditeľná. Nemám na mysli len poistenie zájazdov pre prípad úpadku cestovnej kancelárie, kde Unionbol prvou poisťovňou, ktorá tento segment “otvorila“, ale aj širokú paletu produktov cestovného poistenia. A práve tie sú z pohľadu dovolenkára – cestovateľa dôležité produkty,“ uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárii a agentúr Stanislav Macko.Ako ďalej dodal, z celkového počtu 345 poistených cestovných kancelárií ich Union poisťovňa poistila až 138. 

Uplynulých 25 rokov nám jasne ukázalo, ako sme my Slováci prešli od konzervy k all inclusive, od stanu k päť hviezdičkovému hotelu, alebo od starej Karosy k Boeingu.

25 rokov inovácií cestovného poistenia

Union poisťovňa každoročne inovuje produkty cestovného poistenia, zvyšuje limity, dopĺňa nové druhy poistení súvisiace s cestovaním, pribúdajú nové pobočky a rozširuje sieť spolupracujúcich cestovných kancelárií a ďalších partnerov.

 • 1992 - prvé cestovné poistenie na slovenskom poistnom trhu
 • 1996 - prvé call centrum na slovenskom poistnom trhu
 • 2001 - prvé online cestovné poistenie s online platbou na Slovensku
 • 2007 - prvé SMS cestovné poistenie na Slovensku
 • 2017 - prvý moderný online nákup cestovného poistenia
 • 2018 - prvé pripoistenie elektroniky k cestovnému poisteniu na Slovensku

Pred cestou do zahraničia nezabudnite na dobré cestovné poistenie

Union poisťovňa ako priekopník v cestovnom poistení pripravila pre dovolenkárov niekoľko noviniek. Ak sa chystáte vlastným autom na dovolenku do Chorvátska, Rakúska, či Talianska môžete využiť poistenie nepojazdného vozidla. Či si zabuchnete kľúče, alebo budete potrebovať odtiahnuť, poistenie vám pomôže v každej situácii. V prípade poruchy, alebo nehody vám pokazené auto opravíme na mieste, prípadne v servise a zabezpečíme vám náhradné auto. To všetko už od 1,80 € na deň. 

Hoďte za hlavu obavy zo straty, poškodenia, zničenia alebo krádeže vašich drahých elektronických spoločníkov. Poistite si mobil, tablet, notebook či fotoaparát a užite si bezstarostnú dovolenku. V rámci cestovného poistenia Union poisťovne do zahraničia si môžete poistiť elektronické zariadenie len za 1,99 € na deň. Ak sa vám počas dovolenky prihodí nemilá udalosť s vašou elektronikou, s poistením elektronických zariadení k cestovnému poisteniu vám preplatíme sumu až do výšky 1 000 €.

Naše naj

 • od roku 1992 sme uzatvorili viac ako 5 000 000 poistných zmlúv pre cestovné poistenie
 • od roku 1992 sme zaevidovali viac ako 192 000 poistných udalostí
 • najväčšia poistná udalosť za celú históriu bola vyplatená vo výške viac ako 250 000€ a stala sa v Číne 
 • poistili sme už viac ako 5 000 domácich miláčikov, kde v roku 2000 to bolo 18 domácich miláčikov a v roku 2017 až 1 049
 • za minulý rok evidujeme najstaršiu poistenú osobu vo veku 92 rokov, najmladšia len niekoľko mesačné bábätko

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.