Storočie republiky v Čechách

Napísal CzechTourism 13. máj 2018

V rámci pripomínania stého výročia novodobej českej a slovenskej štátnosti prichádza Národný pamiatkový ústav v sezóne 2018 s projektom Storočia republiky, v ktorom zameria svoju pozornosť najmä na obdobie predvojnového Československa. 

cz hluboka

S využitím dobových materiálov však pripravuje aj sériu prednášok, výstav a ďalších aktivít venovaných ďalším tzv. Osudovým osmičkám našich dejín. Výstava Architektúra v službách prvej republikypredstaví v regiónoch i celoštátne reprezentatívny prierez najzaujímavejšími kultúrnymi pamiatkami, stavebnými a technickými počinmi v súvislosti s vytváraním úradnej infraštruktúry nového štátu, ako sú napríklad úradné a spoločenské domy. Medzi spomínanými budovami sú tiež bankové a obchodné domy, cirkevné objekty, domy umenia, krematória, technické stavby, ako mosty či továrenské objekty, polikliniky a kúpeľné areály. Nezabudne ani na významné mená svetových architektov, ktorí sa svojimi realizáciami zapísali do fondu architektúry v českých krajinách. Druhou líniou predstavenie prvorepublikovej architektúry bude výstava Pomníky Veľkej vojny. Obyvateľstvo novej republiky nedávnu históriu pripomínalo radom pomníkov, ktoré vznikali v oblastiach českých, nemeckých i národnostne zmiešaných. Vybrané pomníky budú predstavené v rámci putovnej výstavy na paneloch so základnými identifikačnými údajmi a fotodokumentáciou.

Zámok Zákupy chystá novú prehliadkovú trasu Letné sídlo posledných českých panovníkov 100 rokov v majetku štátu. Prehliadková trasa pripomenie éru prvej republiky na zákupskom zámku sprístupnením niekdajšieho úradníckeho bytu na prvom poschodí a zároveň predstaví prebiehajúce reinštaláciu na druhom poschodí, kde sa nachádzali izby bývalej panovníckej rodiny.

Vila Stiassny v Brne pripravila výstavu venovanú československým štátnikom a významným štátnym návštevám, ktoré nocoval v tejto takzvane vládnej vile. V auguste sa v Prahe ako pripomenutie pražskej jari a invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa uskutoční Sympózium o pražskom jari a auguste 1968. Rovnakému obdobie sa potom bude venovať výstava Spoločenské zmeny po roku 1968 a normalizácia. Výstavné exponáty predstaví tzv. "Normalizačné pomery" po roku 1968s dôrazom na represívne opatrenia vedúce k potláčaniu práv a slobody občanov v Československu.

Kastelanské prehliadky na zámku Hluboká zavedú návštevníkov do súkromných apartmánov posledných generácií Hlubočky-Krumlovská vetvy schwarzenberského rodu. Výklad bude zameraný predovšetkým na obdobie prvej republiky, kedy bol vládnucim kniežaťom Jan Nepomuk (1860-1938), ktorému sa správou rodinného majetku významne pomáhal jeho syn Adolf (1890-1950). Návštevníci sa dozvedia, ako kľúčové historické míľniky ovplyvnili životné osudy posledných dvoch Schwarzenbergovcov na Hlboké. Informácie o projekte Storočia republiky budú záujemcom dostupné na webových stránkach NPU.

Hluboka_FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.