Vinohradnícka tradícia v Nemecku

Spolu s Nemeckým vinárskym inštitútom (DWI) prezentuje Nemecká turistická centrála (DZT) vroku 2018 vrámci svojej tematickej kampane snázvom Culinary Germany gurmánom z celého sveta rôzne zájazdy, na ktorých možno aktívne zažiť nemecké vinárske regióny.

weingut am stein jens wegener

Gurmánske programy pre peších turistov a cyklistov zahŕňajú vynikajúce moderné vinotéky, rázovité viechy, vrcholné kultúrne zážitky a pôsobivé výhľady na trasách, ktoré vedú cez strmé úbočia, malebné údolia riek a mierne svahy.

Víno je už niekoľko storočí symbolom kultúry, pôžitku a životného štýlu tak, ako žiaden iný produkt. V Nemecku charakterizuje vinohradníctvo hneď 13 regiónov: oblasti v Porýní-Falcku ako Ahr, Stredné Porýnie, Mosela, Nahe, Falcko a Rheinhessen, v Hesensku je to Rheingau a Hessische Bergstraße, okrem toho Fransko na severe Bavorska, Bádensko a Württembersko v rovnomennej spolkovej krajine, oblasť Sála-Unstrut v Sasku-Anhaltsku a Durínsko a takisto aj najvýchodnejšia vinohradnícka oblasť v údolí rieky Labe okolo Drážďan.

Vinárska turistika od krátkeho výletu až po viacdňovú cestu

Paleta ponúk pre vinársku turistiku zahŕňa krátke výlety a menšie obchôdzky, ale aj celodenné etapy či viacdňové túry. Príkladom je tzv. Zážitková cesta víno a kameň v Heppenheime na trase Hessische Bergstraße, ktorá má sedem kilometrov, bola slávnostne otvorená v apríli 2007 a ponúka na 70 zastávkach množstvo informácií o víne na tabuliach s obrázkami.

Pre skúsených turistov je vhodná náročná túra na trase Römersteig an der Mosel: na zaujímavej turistickej trase zdolávajú turisti okolo 15 kilometrov a 600 výškových metrov. Za vynaložené úsilie ich odmenia informácie o 2000-ročnej histórii vinohradníctva v regióne a pôsobivý výhľad na kľukatiacu sa rieku Moselu.

Región Sála-Unstrut, ktorý je najsevernejšou oblasťou, v ktorej sa vyrába akostné víno, ponúka priateľom pešej turistiky pôsobivo dlhú sieť trás, ktorá má takmer 700 kilometrov a dá sa výborne preskúmať aj na bicykli. Údolia riek ako Rýn, Mohan, Mosela alebo Neckar, v ktorých rastie vinič, ponúkajú vynikajúce možnosti na príťažlivé, ale i gurmánske cyklistické túry po nemeckých vinárskych regiónoch. O dobrú orientáciu sa navyše postarajú vínne cesty, ktoré spájajú v mnohých vinárskych oblastiach romantické dedinky.

V rámci viacdňových peších túr si milovníci vína môžu vychutnať napríklad Turistickú vínnu cestu v údolí rieky Ahr alebo vo Fransku, ktorá sa špecializuje na červené víno, Turistickú vínnu cestu Rýn-Nahe alebo Saskú turistickú vínnu cestu v údolí rieky Labe. Vynikajúcou trasou je vzhľadom na celkovú dĺžku a náročnosť trasa Rheinsteig, ktorá vedie 320 kilometrov od Wiesbadenu do Bonnu cez vinohradnícke oblasti Rheingau a Stredné Porýnie. Zážitok z vínnej turistiky si možno uľahčiť tým, že si objednáte pešie túry so sprievodom, prenocujete u vinárov alebo si objednáte prepravu batožiny.
Posledný víkend v apríli pozýva 13 nemeckých vinárskych oblastí spolu s Nemeckým vinárskym inštitútom (DWI) každoročne na celoštátny Víkend vinárskej turistiky, ktorý ponúka okolo 160 podujatí, napr. menšie ochutnávky vína v kombinácii s tematickými túrami alebo prezentácie vína vo viniciach alebo vinárstvach.

Zdroj foto: Weinland Deutschland, Weingut am Stein. Copyright: GNTB/Fotograf: Jens Wegener

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.