Dopyt po ojazdených autách opäť stúpa

Záujem o ojazdené automobily sa postupne vracia do normálu. Portál Autobazar.EU zaznamenal v máji až 20% nárast dopytov po ojazdených vozidlách oproti marcovým výsledkom, kedy boli na Slovensku spustené opatrenia proti koronavírusu.

Od začiatku mája rastie aj samotná návštevnosť portálu, a to o takmer 30%.

Uvoľnenie opatrení a otvorenie autobazárov pozitívne vplýva na predaj ojazdených áut. Kým predaj nových áut stále klesá, dopyt po ojazdených autách je na tom lepšie. Zákazníci sa vracajú a viacerí z nich si namiesto nových áut vyberajú práve jazdené. Kým v marci klesli zobrazenia portálu na 900 000 za týždeň, posledný júnový týždeň už dosiahli úroveň vyše 1 100 000 zobrazení.

Od mája je na portáli Autobazar.EU viditeľný aj výrazný nárast dopytov a kontaktovaní jednotlivých inzerátov. V mesiaci máj stúpli kontaktovania o viac ako 20% a v júni dosiahli takmer totožné čísla, ako pred prepuknutím pandémie.

Graf 1: Vývoj dopytu po jazdených autách (leads) na portáli Autobazar.EU

graf1_0720

Napriek klesajúcim predajom nových áut, je dopyt po jazdenkách stále silný. Je to vidno najmä na počtoch kontaktovaní pri jednotlivých inzerátoch, ako aj rastu návštevnosti,“ konštatuje Martin Kovanič, analytik portálu Autobazar.EU

 Graf 2: Vývoj návštevnosti portálu Autobazar.EU

graf2_0720

Dôkazom rastúceho záujmu ľudí o jazdené autá sú aj stúpajúce ceny týchto vozidiel. Priemerné ceny na Slovensku najpredávanejšej značky Škoda, stúpli v apríli oproti marcu o 9 %. Májové ceny tých istých modelov boli oproti marcu vyššie dokonca o 24 %. Priemerné ceny za celý trh na portály Autobazar.EU stúpli v apríli oproti marcu o 6,7 % a v máji oproti marcu o 16,14 %.

Tabuľka 1: Priemerné ceny ponúkaných jazdených áut na Autobazar.EU

graf3_0720

„Stúpajúce ceny sú odrazom rastúceho záujmu ľudí o jazdené autá, ako aj individuálnu dopravu. Tú ľudia v aktuálnej situácii preferujú aj z bezpečnostných dôvodov,“ vysvetľuje Martin Kovanič, analytik portálu Autobazar.EU

Počas koronakrízy ľudia najviac vyhľadávali tieto modely a značky automobilov:

Tabuľka 2: Najvyhľadávanejšie modely za posledné tri mesiace na Autobazar.EU

graf4_0720

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.