Z abecedy módy

„T“ ako trenčkot, „T“  ako twinset,  dva druhy odevov, ktoré sú tu medzi nami vyše sedemdesiat rokov a stále sa do módy vracajú s malými obmenami.


TRENČKOT
Tento plášť, by nemal chýbať v žiadnom dámskom šatníku. Je pohodlný a zároveň športovo elegantný. Vyrábaný je z odolnej bavlny, popelínu, gabardénu, vlny či kože. Podľa potreby býva aj impregnovaný. Pristane mu pokrčenie a všetky farby. Výber máme od klasickej khaki, elegantnej čiernej, žiarivej bielej  a námorníckej modrej.

Z histórie...
Plášť vzhľadom na svoje kvality bol určený pre armádu Britského kráľovstva začiatkom 20.storočia.  Kto prišiel prvý s jeho návrhom je dodnes otázkou. Nárokujú si naňho dve firmy AquascutumBurberry. Práve firma Burberry si nechala v roku 1901 patentovať vzor trenčkotu a v roku 1914 ich začala dodávať pre britských dôstojníkov.

Trenčkot vo filme
Prvá svetová vojna overila kvality tohto typu plášťa a tak niet divu, že sa postupne rozšíril aj do klasických domácich šatníkov. Plášť, ktorý pôsobí veľmi sexy na ženách a zároveň si stále uchováva „mužské“ prvky preslávila aj očarujúca Greta Garbo v roku 1928, o tridsať rokov neskôr si ho obliekla Audrey Hepburna vo filme Raňajky u Tiffanyho (1961). Radikálny moderný outfit zaznamenal trenčkot vďaka Yves Saint Laurentovi, ktorý ho vzkriesil a dal mu zmyselný vzhľad v roku 1965.
Neskôr sa stal obľúbeným plášťom, nie len na filmovom plátne a televíznej obrazovke, ale aj v súkromí známych celebrít a filmových hviezd Katherine Hepburn, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot a Leslie Caron.

 
TWINSET
Aj tento rok sa na prehliadkových móloch objavili rôzne twinsety, ktoré sú jednofarebné a vzorované, napríklad od Vivienne Westwood.  Novinkou sú tieto dve pleteniny určené aj pre mužov z dielne Jil Sander.

Z histórie...
V roku 1934 prišiel s úpletovým twinsetom módny dom Pringle of Scotland. V tomto roku ho navrhol  ich hlavný dizajnér  Otto Weiz. Tento dvojitý úpletový odev sa stal veľmi obľúbený hlavne v 50-tych a 60- tych rokoch.

Twinset vo filme
Módnymi ikonami , ktoré twinset preslávili boli také herečky ako Grace Kelly napríklad vo filme Dokonalá vražda z roku 1954, Janet Leigh z ďalšieho hitchcockovho filmu Psycho z roku 1960. V roku 1978 bol odpremiérovaný film Jubileum z dielne Dereka Jarmanna, v ktorom sa úpletový twinset stáva symbolom protestu a sarkazmu proti britským tradíciám. Hrdinka filmu v podaní čisto punkovej vizáže je v kontraste s ružovým twinsetom a dvojradovými perlami, ktoré mala v obľube Margaret Thatcher.

„Comeback“
Opätovný návrat do módy, twinset zaznamenal v 90-tych rokoch 20.storočia. Vďačíme zato  najznámejším módnym domom Valentino, Hermés, Rena LangeLaura Biagiotti.


Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.