Slovník materiálov

Voál, chintz, šanžán, moaré, piké, kloké, matlasé, ombré, degradé, natté, satén dubl, serž, etamín, madrasové káro...

Gabardén je všeobecné označenie pre jemné a husté tkaniny, ktoré sa vyznačujú zreteľným šikmým rebrovaním. Tento názov je odvodený buď od názvu francúzskeho modelového salónu Gabartin alebo z anglického názvu gabardine, čo bol dlhý plášť z vlny, ktorý nosili kňazi a židia. V bavlnenom prevedení je to veľmi hustá a tuhá látka používaná na výrobu dámskych oblekov a jarných plášťov. V hodvábnej podobe sa využíva na dámske spoločenské odevy.
Satén je hustá lesklá tkanina malej hmotnosti s hladkým povrchom, tkaná v atlasovej väzbe. Názov je odvodený z latinského slova seta, čo v preklade znamená lesklý.
Satén dubl je hodvábnická tkanina veľkej hmotnosti s dvoma osnovami rozdielnej farby. Lícna a rubná strana majú odlišnú, lesklú farbu. Šijú sa z neho dámske plášte a kostýmy.
Voál je pružná, porézna a ľahká textília vyrobená z jemných hodvábnych alebo bavlnených priadzí. Býva jednofarebná alebo vzorovaná a vždy je priehľadná. Šijú sa z nej dámske šaty a blúzky; využíva sa aj ako dekoračná tkanina.
Voál ombré rajé je druh voálu s fantazijnými, rôzne široko tieňovanými pozdĺžnymi pruhmi.
Chintz je špeciálna úprava bavlnárskej alebo hodvábnickej jednofarebnej ale aj vzorovanej tkaniny. Je charakteristická hladkým povrchom s mimoriadne vysokým leskom. Používa sa na výrobu ľahkých dámskych plášťov a módnych typov odevov.
Šanžán je bavlnárska a hodvábnická tkanina pestrofarebne vytkávaná. Je charakteristická meňavým povrchom, ktorý sa dosahuje použitím rozdielne sfarbených nití na osnovu a útok. Názov tohto materiálu je odvodený z francúzskeho slova changeant - meňavý.
Moaré je stredne hrubá hodvábna látka s ripsovou väzbou, na povrchu ktorej je vytvorený charakteristický vzor pripomínajúci vodotlač alebo mramor. Používa sa na výrobu ušľachtilých stúh, šatoviek, luxusných čalúnov...
Ombré je vzor tkanín, ktorý má charakter dúhového tieňovania susedných tónov. Tento spôsob sa používa pri vytkávaní pásov a kár. Názov je odvodený z francúzskeho slova ombrer - tieňovať.
Dégradé je vzor tkaniny, ktorého farebné zoskupenie vychádza od svetlého k tmavému tónu, následne sa láme a opakuje, čím vznikajú schodovité farebné prechody.
Serž je hodvábna hladká, mierne tuhá, zväčša jednofarebná textília. Čistý hodváb v súčasnosti nahradili syntetické varianty alebo zmesové tkaniny z viskózy a bavlny.
Piké je tuhšia bavlnená látka s typickým plastickým vzorom vaflového charakteru. Používa sa na blúzy, šaty a módne doplnky.
Kloké je špeciálna úprava hodvábnických tkanín, pri ktorej je miestami nanášaná chemikália, ktorá ju vyzráža; tým vzniká plastický zvrásnený povrch podobajúci sa tkaným efektom. Používa sa na dámske spoločenské šaty a plášte, v úpletovom prevedení sa uplatňuje aj na vrchnom oblečení.
Matlasé je hodvábna alebo bavlnená textília s plastickou lícnou a hladkou alebo počesanou rubnou stranou. Vyrába sa technikou dvojitých tkanín, v ktorých spojovacie nite vytvárajú plastický stehový vzor. Používa sa na dámske župany, kabátiky ale aj dekoračné účely.
Natté je látka tkaná z efektných hrubých hodvábnych nití. Charakteristický plastický povrch tkaniny sa využíva najmä v dámskej móde.
Etamín je riedka a priesvitná bavlnená textília vyrobená z jemnej priadze.
Madrasové káro je veľkoplošné káro nepravidelného usporiadania s väčším počtom prírodných odtieňov na bielom podklade. Obvykle sa používa pri tkaní bavlnených tkanín a jej zmesí. Názov tohto vzoru je odvodený od indického mesta s textilným priemyslom - Madras.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.