Textil nového storočia

Dopyt po textilných výrobkoch zdokonaľujúcich hygienu užívania stále rastie... Ide predovšetkým o odevy špeciálneho zamerania.

>> Móda >> Aktuálne >> Textil nového storočia

Predovšetkým v spojení so športovými aktivitami sa dostali do popredia záujmu tzv. antimikrobiálne textílie, t.j. textílie so špeciálnou hygienickou úpravou. K ich prednostiam patrí eliminácia nežiaducich pachov, baktérií a plesní, ako aj maximálne prispôsobenie sa rôznym výkonnostným aktivitám. Okrem toho majú uvedené textílie ambíciu šetriť čas a námahu pri udržovaní.

Používané antimikrobiálne prostriedky sú rôznorodé; jeden druh je určený na úpravu syntetických vlákien, iný druh na úpravu vlákien prírodného pôvodu. Väčšina prípravkov sa aplikuje v procese výroby na textilné vlákna, ale sú aj prípravky, ktoré sa nanášajú až na hotové odevné výrobky.
Antimikrobiálna úprava sa využíva najmä u ponožiek, tričiek, uniforiem, športových odevov, košieľ, textilu pre domácnosť (osušky, posteľná bielizeň, utierky), lekárskych textílií a priemyselných výrobkov typu "filter"...

Keďže znečistenie odevov a alergické reakcie na jednotlivé materiály sa stali v súčasnosti "programom dňa", vylepšovanie hygienických vlastností textílií, ako aj rozširovanie ich funkčnosti, stále graduje... a to úspešne. Kvalitné antimikrobiálne ošetrenie teda textilné výrobky významne zhodnocuje.

Na základe doterajších prieskumov možno konštatovať, že pri použití adekvátnych surovín a dodržaní potrebných postupov nedochádza pri antimikrobiálnej úprave textílií k zdravotne nežiaducim reakciám. Tomuto faktu nasvedčuje aj spotrebiteľská preferencia antimikrobiálne upravovaných odevov určených na športové aktivity rôzneho druhu. Dá sa dokonca povedať, že textílie bez uvedenej úpravy už dnes nespĺňajú kritériá špičkových výrobkov. V praxi to znamená, že napríklad športové odevy v špecializovaných predajniach (predávané za "luxusné" ceny) by mali takúto dispozíciu ponúkať ako samozrejmosť!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.