Kvalitné oblečenie nestačí...

Napísal Fashion Days 14. január 2013

... treba sa oň aj starať! Aj tým najkvalitnejším kúskom oblečenia, či doplnkov pomôže k tomu, aby si zachovali svoje pôvodné vlastnosti a vydržali dlhšie, správna starostlivosť.


Preto sme pre vás pripravili Online Fashion Academy, v rámci ktorej dostanete návod ako sa starať o jednotlivé tipy materiálov. Výber a nákup kvalitných vecí samé o sebe ešte nie sú zárukou, že nám budú slúžiť tak, ako by mali. Nesprávne čistenie a starostlivosť totiž môžu poškodiť aj tie najkvalitnejšie a najodolnejšie materiály. Ošetrenie oblečenia ako aj ostatných vecí je preto nesmierne dôležitým faktorom, ktoré predlžuje ich životnosť. Málokto dokáže rozoznať jednotlivé materiály, či ich zložky a informatívne lístky z oblečenia väčšinou skončia odstrihnuté v koši ešte pred prvým praním. Dnešná uponáhľaná doba nepraje detailnému ošetrovaniu jednotlivých kúskov, preto sa o šaty z rozdielnych látok často staráme podobným spôsobom. Potom  sa ľahko stane, že pôvodne jemný a mäkký svetrík sa zmení na drsný a hrčkavý, trička sa rozťahajú a nohavice zbehnú.

Hotová veda
Vzhľadom na to, že kombinovaním rôznych vláken a ich vlastností existuje dnes niekoľko desiatok materiálov, starostlivosť o ne je doslova celou vedou. Preto sme vás v nasledujúcich týždňoch prevedieme tými najčastejšie používanými. V našom Fashion Days Manuále sme sa zamerali na štyri oblasti: pôvod, použitie, staroslivosť a perličky o danej látke. Veríme, že sa stane vašim verným pomocníkom pri starostlivosti o váš šatník a vďaka tomu vám vaše obľúbené kúsky vydržia dlhšie a krajšie.

 

DELENIE MATERIÁLOV

Prírodné materiály
Rozhodne sa nachádzajú na prvom mieste. Delia sa na rastlinné a živočíšne. Tie najdôležitejšie sú bavlna, ľan, hodváb a vlna, ktoré v rôznych podobách a spracovaniach ľudstvo využíva už po tisícky rokov. Dodnes sú uprednostňované a cenené práve pre svoju prirodzenosť, ktorá umožňuje pokožke dýchať a tiež pre tepelné vlastnosti.

PRÍRODNÉ MATERIÁLY

BAVLNA, ĽAN
Použité rastliny: tobolky bavlníka a ľanové stonky, Z rastlinných vlákien sa spracuje bavlnená priadza alebo ľanová priadza.

OVČIA VLNA, KAŠMÍR, MOHÉR, ANGORSKÁ VLNA, ALPAKA, HODVÁB
Použitá srsť: ovčia, kozia, králičia, lamia a ďalšia. Na prírodný hodváb sa spracúvajú kukly priadky morušovej.

ZMESI

Práve od nich sa odvíjajú aj štyri kategórie zmesových materiálov, ktoré sa delia na bavlnárske, ľanové, vlnené a hodvábne. Tie vznikajú kombinovaním prírodných materiálov medzi sebou alebo s chemickými. Jednak s celulózou získanou z dreva, alebo s polymérmi vyťaženými z ropy.
Samozrejme, prírodné materiály sú príjemnejšie na telo a prospešnejšie nášmu zdraviu. No v dnešnej dobe sú už aj mnohé syntetické materiály vysoko kvalitné. Ich hlavnými výhodami sú predovšetkým výrazne menšia krčivosť, ale vo väčšine prípadov aj nižšia cena.

 

Viete, že…

ŠIFÓN, KREP, VOÁL, GLENČEK A ZAMAT sú zmesou bavlny a hodvábu?
… pletená KRAJKA zmesou bavlny, ľanu a hodvábu?

CHEMICKÉ MATERIÁLY

VISKÓZA
Na viskózu sa využíva CELULÓZA získavaná z dreva a ďalších suroví, z ktorých chemickým spracovním vznikne viskózové vlákno a spracuje sa do zmesi s priadzou a hodvábom.

NYLÓN, SILÓN, TERYLÉN, TESIL, AKRYL, ELASTÁN
Základ tvorí POLYMÉR získaný z ropy a ďalších surovín. Chemickým spracovním vznikajú syntetické vlákna ( POLYAMID, POLYESTER…) alebo SYNTETICKÝ HODVÁB a PRIADZA.

Zdroj: Nákupný klub www.fashiondays.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.