Pierrre Cardin...

...sa úspešne pohybuje v módnom svete haute coutur už vyše šesťdesiat rokov a popritom jeho dizajnérske aktivity zasiahli aj iné odvetvia.

>> Móda >> Aktuálne >> Pierrre Cardin...

Narodil sa v roku 1922, 7. júla neďaleko Benátok, kde v tom čase bývali jeho francúzsky rodičia.
Do Paríža sa presťahoval v roku 1945, kde začal študovať architektúru a súčasne spolupracovať so švajčiarskym architektom Paquinom.
Pracoval aj so surealistickou módnou návrhárkou Elsou Schiaparelli, ktorá ho priviedla k práci u Christiana Diora, kde sa aj vyučil v roku 1947. V roku 1950 otvoril svoj prvý módny dom a neskôr (1959) predstavil svoju prvú kolekciu pret-a-porter v obchodnom dome Printemps. Práve za túto kolekciu bol vylúčený z parížskej komory haute couture, pretože bol zástancom luxusnej módy, ale dostupnej pre každého. Tento stav netrval dlho a bol naspäť prijatý a zároveň stal sa aj jej prezidentom. Včas spoznal, čo je preňho najlepšie a začal sa venovať avantgardnému štýlu. Uprednostňoval geometrické tvary aj motívy a často ignoroval ženské krivky. Bol pokrokový v unisex móde, nie raz si za experimentoval a v roku 1954 zaviedol tzv. „bubble dress“.
Ctižiadosť a odvaha sa prejavila v roku 1979, keď ako prvý módny tvorca zo západu usporiadal v módnu prehliadku v Pekingu a v Šanghaji.
Jeho záujmy siahali aj mimo módu. Dokladom je jeho spolupráca s American Motors. Na základe dizajnérskeho úspechu Alda Gucciho, podpísal aj Pierre Cardin spoluprácu so spoločnosťou American Motors (AMC), pre ktorú vytvoril interiér modelu auta AMC Javelins v roku 1973. Súčasne prišiel s nápadom umiestniť dizajnérsky emblém na čelo nárazníka.
Marketingové aktivity siahajú aj k iným produktom, svedčí o tom značka Maxim's, ktorá je synonymom pre francúzsky životný štýl. Ide približne o 400 produktov pod touto značkou, ktoré zahŕňajú parfumy, minerálne vody, šampanské, reštaurácie ako aj hotely.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.