Vytlačiť túto stránku

Calvin Klein a šokujúce zaujímavosti o jednej z TOP módnych značiek

Napísal KČ 30. jún 2017

CK. Dve písmenká, ktoré sú symbolom luxusu najhrubšieho zrna. Značku Calvin Klein pozná asi každý, kto sa, hoci aj minimálne, orientuje vo svete módy a doplnkov. My sme pre vás však zozbierali sériu zaujímavostí, o ktorých sa na verejnosti zas tak často nehovorí.

calvin klein 1000x800

Za dnes svetoznámou značkou stojí Calvin Richard Klein. V roku 1942 sa narodil v židovskej rodine – jeho otec Leo bol imigrantom z Maďarska, matka Flore zase pôvodom Rakúšanka. Calvin vyrastal v nechválne známej časti New Yorku, v Bronxe. Je zaujímavé, že z miestnej židovskej komunity sa vo svete preslávilo hneď niekoľko dizajnérov – okrem Kleina napríklad Robert Denning alebo Ralph Lauren.

Začiatok na 7 dolároch za kus

Calvin Klein mal veľmi silné puto so svojou babkou, ktorá pracovala ako krajčírka. Bola mu zároveň veľkou inšpiráciou a Klein v tínedžerskom veku trávil dlhé hodiny študovaním dizajnu, kreslením a navrhovaním oblečenia a tiež jeho výrobou. Praktické skúsenosti so šitím získaval počas piatich rokov, kedy pracoval ako učeň pre Dana Millsteina, výrobcu oblečenia a kabátov v New York City na Siedmej Avenue a ďalších obchodoch v New Yorku. Vyrábal kúsky, ktoré sa predávali za 7dolárov, pričom on sám zarábal okolo 125dolárov týždenne.

4 milióny za prvé štyri roky

S vlastným podnikaním začal Klein v roku 1967. Musel mu však pomôcť priateľ z detstva Barry Schwartz a to formou 10 000 dolárovej pôžičky. Návratnosť investície bola vysoká a takmer okamžitá – dvojica v priebehu prvých štyroch rokov zarobila viac ako 4 milióny dolárov. Ako to vo veľkých príbehoch býva, osud chcel, aby o Kleinove návrhy úplnou náhodou zavadil pohľadom Don O´Brien, manažér veľkého obchodného domu Bonwit Teller.

Talent sa pozná, keď naň máte nos

O´Brien dohodol Kleinovi stretnutie s Mildred Custin, jednou z veľkých osobností módneho priemyslu s nosom na nové talenty. Schôdzka sa údajne nevyvíjala vôbec dobre, madam Custin sa počas predvádzania Kleinových modelov ani len nepousmiala a dalo sa čakať rázne odmietnutie. Výsledok? Úplný opak! Custin bola ochotná zaplatiť za každý z modelov o 20dolárov viac ako žiadal Klein. Nakoniec spolu uzatvorili objednávku v hodnote 50 000 dolárov a Kleinove modely sa v roku 1968 stali hitom Miss Bonwit salónu.

Do povedomia aj vďaka provokatívnej reklame

Úspechu značky pomohla aj prepracovaná reklama, zobrazujúca modelov a modelky v provokatívnych a vzrušujúcich pózach. Calvin Klein pomohol vstúpiť do sveta šoubiznisu aj takým hviezdam ako Mark Wahlberg alebo Brooke Shields, ktorí začínali svoju kariéru práve u Kleina. Kleinove návrhy, nech už išlo o Calvin Klein hodinky alebo oblečenie pre ženy a mužov, však boli vždy jasne rozlíšiteľné najmä vďaka svojmu jednoduchému dizajnu, ktorému dodnes dominujú kvalitné materiály a čisté línie. 

44 komentárov

 • Komentár Jefferey štvrtok, 02 január 2020 21:53 napísal Jefferey

  Jefferey Maglia Liverpool Jannett LucyM

 • Komentár Janelle štvrtok, 02 január 2020 02:08 napísal Janelle

  Janelle Maglia Inter Bambini FloylmS CleoT

 • Komentár Tamera streda, 01 január 2020 22:12 napísal Tamera

  Tamera Tyskland Kläder KelliKe Kathi

 • Komentár Lester streda, 01 január 2020 21:30 napísal Lester

  Lester PSG Kläder AdellBs Emili

 • Komentár Levi streda, 01 január 2020 18:37 napísal Levi

  Levi Liverpool Fotballdrakter ChuLawl Loren

 • Komentár Buck streda, 01 január 2020 16:22 napísal Buck

  Buck Atletico Madrid Drakt Merixje Emeli

 • Komentár Oliva streda, 01 január 2020 12:25 napísal Oliva

  Oliva Maglia Lazio Mozelle Kandi

 • Komentár Parthenia streda, 01 január 2020 09:42 napísal Parthenia

  Parthenia Maglia Maglia Matthijs De Ligt NidaCla Pedro

 • Komentár Omer piatok, 27 december 2019 05:41 napísal Omer

  Omer AS Roma Tröja DustyMo Tawny

 • Komentár Forest piatok, 27 december 2019 05:10 napísal Forest

  Forest Maglia Napoli ArlenBi Retar