Francúzska návrhárka vytvorila módnu kolekciu vďaka smartfónu

Oceňovaná návrhárka Aurélie Fontan ako prvá na svete navrhla módnu kolekciu niekoľkých kúskov nadčasového oblečenia. Pri ich vytváraní jej pomáhali špičkové technológie – ovládanie 3D tlače a kresliaci roboti. Skicovanie prototypov prebiehalo rovnako pomocou smartfónu.

aurelia f

Aurélia využila smartfón Galaxy Note9 na skicovanie, bezdrôtovú komunikáciu s novými nástrojmi ako zapnúť 3D tlač, ako aj možnosti robotického kreslenia vzorov látok. Vďaka tejto možnosti vytvorila neobvyklú a unikátnu kolekciu.

Návrhárka dokázala vďaka jednoduchej synchronizácii aplikácií s dodávateľmi celý proces výroby návrhov urýchliť. Dôležité taktiež bolo, že sa s nimi dokázala spojiť kdekoľvek, kde pracovala na svojich návrhoch, bez ohľadu na to, kde sa nachádzala.

Mobilná móda je zameraná predovšetkým na progresívny dizajn. Ten ponúka alternatívu rýchlej módy a využíva silu a potenciál mobilných technológií. Finálne kúsky boli vyrobené z recyklovateľnej kože a biologicky rozložiteľného plastového 3D zapínania odevov, pričom celý proces – od návrhu až po jeho dokončenie trval iba šesť týždňov. Smartfón Galaxy Note9 urýchlil proces vzniku prototypu o približne 40 percent.

Vďaka veľmi presnému peru S Pen dokázala mať návrhárka kontrolu pri skicovaní. Výkonný procesor zabudovaný v Galaxy Note9 a jeho veľké úložisko jej umožnili spojiť sa priamo s výkonnými technologickými nástrojmi a urýchliť proces navrhovania.  Samozrejmosťou bola možnosť upravovať návrhy naživo, inovovať tak ako vo vývojovej fáze, rovnako pri produkcii.

Spôsob využitia Galaxy Note9

Zdrojová inšpirácia

  • Aurélia použila fotoaparát a unikátne pero S Penaby získala námety, mohla si zapisovať poznámky, náčrty a idei a uchovávať inšpirácie vo svojom digitálnom skicári.
  • Vďaka batérii, ktorá vydrží celý deň a veľkému úložisku mohla Aurélia pracovať so svojim digitálnym skicárom kedykoľvek a kdekoľvek.
  • Skicovanie návrhov, vzorov, zapínania odevov bolo samozrejmosťou.
  • Tvar jednotlivých kusov odevov, vzory látok a upínacie háčiky boli nakreslené perom S Pen s tenkým hrotom na 6,4-palcový displej na smartfóne Galaxy Note9. Záverečný produkt vyzeral, ako by ho nakreslila ceruzkou na papier.

Produkcia 3D tlačených háčikov

  • Komplikované nákresy zapínania jednotlivých kúskov odevov boli pretvorené v aplikácii OnShape* vďaka čomu vznikli digitálne návrhy ideálne pre 3D tlač. Súbory môžu byť následne odoslané priamo z telefónu na 3D tlačiareň Ultimaker. Obvykle je však v tejto fáze potrebný počítač.
  • Proces 3D tlače Aurélia sledovala v reálnom čase priamo na displeji svojho smartfónu a pokiaľ chcela, mohla okamžite urobiť zmeny vo svojich návrhoch.

Robotické kreslenie vzorov vďaka bezdrôtovému pripojeniu

  • Návrh vzorov látok bol bezdrôtovo odoslaný do moderného digitálneho robotického zariadenia na kreslenie Joto X, ktoré dokáže zložité vzory preniesť na kožený základ odevov.

A ako vyzerali navrhované odevy na záver vďaka Galaxy Note9?

  • Zapínanie vytvorené pomocou 3D tlače bolo použité k zošitiu vzorovanej kože a k dotvoreniu finálneho vzhľadu návrhov.
  • Aurélia si následne vytvorila svoj vlastný lookbook vďaka peru S Pen. S Pen podporuje Bluetooth. Toto jej umožnilo robiť fotografie bez toho, aby sa musela dotknúť telefónu. Mala teda skvelé možnosti pre finálne úpravy a zároveň získala profesionálne zábery.
  • Pre zjednodušenie fotografovania ponúka smartfón Galaxy Note9 funkciu Flaw Detection, ktorá skôr, ako urobíte záber upozorní na možné problémy.

Smartfón Galaxy Note9 je navrhnutý tak, aby poskytoval špičkový výkon a produktivitu tým, ktorí hľadajú telefón pre prácu a hru počas celého dňa. Batéria v Galaxy Note9 vydrží celý deň, smartfón má až 512 GB úložného priestoru – ten sa dá rozšíriť až na 1TB (čo je viac ako väčšiny notebookov). Smartfón „poháňa“ špičkový 10nm procesor, má podporu najrýchlejších dostupných sietí a ikonické pero S Pen, ktoré už podporuje aj prepojenie cez Bluetooth. Limity smartfónu Galaxy Note9 boli otestované pri návrhu a produkcii troch šiat a kabátu.

Aurélie Fontan poznamenala: „Pre mňa, ako návrhárku, ktorá sa pri svojej tvorbe inšpiruje potenciálom technológií a vedy, bolo veľmi zaujímavé zistenie, že existuje smartfón, ktorý mi umožní mať pod kontrolu celý proces vývoju kolekcie. Moje myšlienky sú ambiciózne a hľadám iné, netradičné procesy a tak pre mňa, ako mladú návrhárku bolo oslobodzujúce zažiť, že vďaka smartfónu – zariadenia, ktoré máte neustále pri sebe dokážem tieto myšlienky realizovať.“

„Keď sme zbadali Auréliu pri práci, pochopili sme, že je dokonalým stelesnením našich zákazníkov, ktorí si kúpili smartfón Note. Dôvod, prečo sú tak neskutočne lojálni je ten, že naše zariadenie ponúka takú úroveň výkonnosti a výdrže, akú ľudia na cestách skutočne potrebujú.

Video k projektu:

AURÉLIE FONTAN

„Je pre mňa ťažké predstaviť si inovácie bez technológií. Môžete využiť remeslo, ale návrhárov zároveň remeslo obmedzuje. Technológie vám umožnia celý proces zrýchliť. Prienik vedy a technológií dokážu podľa môjho vnímania vytvárať módu.“ - Aurélie Fontan

 Aurélie Fontan je módna a odevná návrhárka. Žije a pracuje vo Francúzsku a vo Veľkej Británii. V roku 2018 získala štipendium z British Fashion Council (BFC) a táto organizácia taktiež podporila vznik jej absolventskej kolekcie.

Aurélie vyrastala v Paríži, vyštudovala výtvarné umenie a dizajn na ESAA Duperré, následne študovala na Edinburgh College of Art v Škótsku, ktorú v roku 2018 absolvovala.

V roku 2017 získala cenu Michael Kors Accessory Design.

Jej absolventská kolekcia TENSEGRITY z roku 2018 bola venovaná udržateľným a etickým procesom a odzrkadľovala jej skúsenosť a zručnosti s prácou s inovatívnymi bio-textíliami, recyklovateľnými materiálmi a zložitými CAD procesmi.

V rámci kolekcie TENSEGRITY Aurélia ako vôbec prvá študentka návrhárstva „vypestovala“ svoje vlastné šaty z kombuchy. Šaty organicky „vyrástli“ zo 100-percentej biologicky rozložiteľnej látky, ktorá bola zložená z fermentovaného čaju z kombuchy, cukru, baktérií a kvasiniek. Toto zloženie je možné považovať za „živý organizmus“. Namiesto nití boli šaty zošité prostredníctvom rozpustných sťahovacích pásikov.

Neskôr získala cenu cenu M&S Best Womenswear Award, cenu Catwalk Textiles Award a cenu Dame Vivienne Westwood Ethical and Sustainable Award sponzorovanou spoločnosťou Levi’s v rámci Týždňa módy absolventov.

Rovnako bola nominovaná na cenu Christopher Bailey Gold Award, cenu Hilary Alexander Trailblazer Ethical Award a cenu Considered Design Award, ktorá bola sponzorovaná spoločnosťou Johnstons of Elgin.

Všetky jej vyššie menované úspechy viedli k tomu, že Aurélia bola prednedávnom ocenená ako talent, ktorý je vhodné nasledovať – a to v takých v takých periodikách, ako je Elle, Telegraph Fashion, Women’s Wear Daily (WWD) alebo Drapers.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.