Ako správne prať?

Vôňa čerstvo vypranej bielizne, zložené komínčeky v skrini... Čistá a uprataná domácnosť je dôležitým krokom k zdraviu a psychickej pohode. Ale naozaj na vás nikde nečíhajú skryté baktérie? Správne pranie neznamená iba rozdelenie oblečenia podľa farieb a materiálu. 

samsung 0518

Aj keď máte radosť z toho, že ste nezabudli vytiahnuť červenú ponožku z várky bieleho oblečenia, a všetko zostalo krásne biele, umenie prania spočíva aj v praktickejších a zásadnejších veciach.

Nové a secondhandové oblečenie

Určite dobre poznáte ten skvelý pocit z novokúpeného kúska, v ktorom žiarite. Máte ale istotu, že je nový kúsok v šatníku skutočne taký čistý ako vyzerá? Nikdy totiž nevieme, koľko ľudí si pred nami oblečenie vyskúšalo. Čo ak niekto trpel kožnou chorobu? Alebo bol „iba“ spotený. Z hľadiska hygieny môže byť problém dokonca aj mejkap na golieri košele. Zdrojom baktérií môžu byť obzvlášť kúsky zo secondhandov. Síce v nich môžeme zohnať krásne a lacné oblečenie, ale musíme mať na pamäti, že bolo pred nami nosené. „V oboch prípadoch sa preto odporúča kúpené oblečenie doma vyprať, aby sa predišlo prenosu baktérií, prípadne plesní na pokožku človeka,“ upozorňuje primárka Dermatovenerologického oddelenia FN Motol, MUDr. Alena Machovcová, PhD., MBA.

Obliečky či spodná bielizeň

Obliečky, periny, uteráky, športové oblečenie či spodná bielizeň sú dokonalým zdrojom baktérií, plesní alebo roztočov, a to ani nemusia byť novokúpené. „Denne strávime spánkom 6 – 8 hodín, počas ktorých sa do posteľnej bielizne uvoľňujú šupiny kože, chlpy, vlasy a až pol litra potu. Z našej postele sa tak stáva úrodná pôda pre baktérie alebo roztoče, ktoré môžu spôsobovať kožné problémy či vyrážku,“ varuje primárka.

Hravé deti a domáci miláčikovia

Aj oblečenie malých detí môže byť úrodnou pôdou pre baktérie. V školách a škôlkach sa hrajú napríklad na indiánov, môžu spadnúť pri naháňačke alebo na seba omylom prevrátiť časť obeda. Väčší kolektív je tak pre prenos baktérií takmer ideálny.

Ak máte v rodine štvornohého kamaráta, s ktorým sa radi maznáte, alebo ho dokonca púšťate do postele, kresla alebo na gauč, treba spozornieť a položiť si otázku, či oblečenie a posteľnú bielizeň po kontakte so srsťou zvieraťa čistíme dostatočne. Po vypraní a vyčistení sa zdá byť všetko krásne čisté, ale ste si istí, že sú preč aj všetky baktérie?

Ako prať?

Ako teda správne prať, aby bola bielizeň naozaj čistá a bez viditeľných škvŕn aj neviditeľných baktérií? Vyriešiť otázku výskytu nechceného života v  oblečení je pritom jednoduché. Stačí dodržiavať niekoľko zásad, ktorými sú – správne rozdelenie bielizne podľa farieb a materiálov, nepreplňovať práčku a zvoliť zodpovedajúci program podľa druhu bielizne.

Aj samotný výber pracieho prášku alebo gélu je veľmi dôležitý. Treba zvoliť taký, ktorý odstráni aj odolné škvrny, pomôže zahubiť baktérie a zároveň bude šetrný k pokožke. Takou je aj novinka Savo Bez chlóru na pranie, u ktorého sa vďaka modernému bezchlórovému zloženiu nemusíte báť, že by sa vaše oblečenie zničilo alebo dráždilo pokožku.

Výsledok prania môže ovplyvniť aj dávkovanie samotného prípravku. Malé množstvo prášku oblečenie poriadne nevyperie, navyše ani nešetrí energiu. Aby sme dosiahli požadovaný výsledok, bielizeň sa o seba v bubne musí trieť. Ak je jej málo, nevyperie sa dostatočne a baktérie – alebo aj fľaky – na nej môžu zostať. Nezostáva nič iné, než dať vyprať bielizeň znovu. „Príliš veľa prášku vytvára na oblečení nepekné stopy, prípadne dráždi pokožku a vtedy môže byť výsledkom podráždenie kože, ekzémy, alergické reakcie alebo vyrážka,“ hovorí doktorka Machovcová. Preto sa oplatí dodržiavať dávkovanie predpísané na každom balení pracieho prostriedku. A o vaše obľúbené kúsky bude postarané.

TIP: Múdra práčka Samsung QuickDrive

Nová práčka Samsung QuickDrive™ až o polovicu urýchľuje pranie bielizne bez nepriaznivého vplyvu na prací výkon. Pýši sa asistentom s umelou inteligenciou a vysoko oceňovanými dvierkami AddWash™.

Funkcionalita technológie QuickDrive , ktorá skráti prací cyklus za dodržania všetkých pracích kvalít bola potvrdená spoločnosťou Intertek – nezávislou svetovou autoritou na testovanie a kontrolu. Pokiaľ zvolíte funkciu SuperSpeed, várku vašej bielizne vyperie vaša nová práčka pri zachovaní všetkých vlastností a pracích kvalít len za 39 minút.

Samsung prináša unikátnu technológiu Q-Drumä™ - okrem hlavného veľkého bubna sa o vašu bielizeň stará aj nezávisle rotujúca doska na zadnej strane. S bielizňou sa bubon Q-Drum „pohráva“ v dvoch smeroch súčasne, čím vzniká revolučný prací účinok – pracie sily rýchlo, dôkladne a šetrne odstraňujú nečistoty. Prací cyklus je vďaka Q-Drum™ technológii, ktorá bielizňou otáča nielen ako bežné práčky – nahor a nadol, ale aj dopredu a dozadu, intenzívny a úplný. Navyše, oproti bežným práčkam zostáva zvyšková vlhkosť bielizne až o 20 % nižšia.

Samsung QuickDrive má pracieho asistenta Q-Rator,ktorý disponuje troma praktickými funkciami. Prací plánovač Laundry Planner nastavuje čas dokončenia prania – majiteľom práčky umožňuje organizovať si čas podľa vlastnej vôle. Laundry Recipe zasa odbremení užívateľov od zvažovania, aký prací cyklus zvoliť – stačí zadať farbu, typ tkaniny a mieru znečistenia. Zodpovednosť za zvolený cyklus je tak na inteligentnej práčke. HomeCare Wizard – funkcia vie práčku diaľkovo monitorovať, vopred avizovať možné problémy a ponúknuť rýchle rady a riešenia. 

Samsung QuickDrive využiť vymoženosti, ktoré ponúka tzv. prepojenie  IoT – „internetu vecí“ čo znamená, že nová práčka vie komunikovať s ďalšími vybranými zariadeniami v domácnosti, napríklad vaším smartfónom. Unikátna funkcia AddWash jednoducho umožní zabudnutý kúsok doplniť počas prania. Funkcia EcoBubble je vlastne „perličkový wellness“ pre vašu bielizeň – jemná pracia pena vzniká zmiešaním vody, vzduchu a pracieho prostriedku. Táto kombinácia znásobuje prací účinok, pranie je rýchlejšie a šetrnejšie. Úspornosť a efektívnosť sú vlastnosti, ktoré technologické a materiálové vymoženosti múdrej práčky Samsung QuickDrive generujú nielen vo vzťahu k vašej bielizni, úspore vody a energií. 

Výhrevné teleso CeramicHeater+ s novým adhéznym povrchom zaručuje, že na telese sa usadzuje až o 55% menej vodného kameňa v porovnaní s telesami z bežných materiálov, čo zaisťuje dlhú životnosť a zachovanie výkonu. 

Práčka QuickDrive dokáže spotrebovať až o 50 % menej energie v porovnaní s najprísnejším štandardom A+++(5). Navyše, všetky práčky QuickDrive™ sú veľmi tiché, v priemeru dosahujú hlučnosť 49 dB. 

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.