Čo zaženie jarnú únavu? Skúste zelený jačmeň

Únava, podráždenosť, stres, bolesť hlavy, kĺbov alebo svalov. Tiež vás každoročne trápi jarná únava? Nedostatok slnečných lúčov a nízke teploty majú na organizmus neblahý vplyv, ktorý spôsobuje, že sa necítime práve najlepšie. 

zj ki 1200x750

S jarnou únavou prichádzajú klienti aj za výživovou poradkyňou Klaudiou Ilčíkovou z Bratislavy. Jednou z dôležitých rád, ktorú si odnášajú, je obohatenie jedálnička o zelený jačmeň.

Skutočne môže zelený jačmeň pomôcť zahnať jarnú únavu?

Môže. Vďaka obsahu antioxidantov, minerálov (Mg, K, Ca, Fe, Mn a Zn), vitamínov (skupina B, C a E) kyseliny listovej a pantotenovej, betakaroténu, cholínu a enzýmov, podporuje imunitu organizmu, zdravia, telesnú kondíciu a telu dodáva potrebnú energiu, ktorej máme, zvlášť po poslednej zime, nedostatok.

Zelený jačmeň patrí medzi takzvané superpotraviny. Odporúčate ich vašim klientom aj v iných obdobiach počas roka?

Superpotraviny obsahujú kompletné spektrum minerálnych látok, vitamínov, enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a bioflavonoidov, ktoré sú čisto prírodného pôvodu. Z toho dôvodu by mali byť súčasťou každodennej stravy. Svojim klientom ich odporúčam.

Zelenému jačmeňu sú prisudzované mimoriadne účinky. V akých situáciách môže prospievať?

Je naozaj množstvo problémov, pri ktorých môže zelený jačmeň pomôcť. Vyberiem tie najčastejšie: má protizrážací účinky, ovplyvňuje hojenie rán, podporuje liečbu kožných ochorení, priaznivo ovplyvňuje krvný obraz a posilňuje imunitný systém. Taktiež spomaľuje bunečné starnutie a znižuje riziko rakovinového bujnenia. Ale konkrétnych stavov, pri ktorých môže pomôcť, je veľa.

A čo chudnutie? Môže pri ňom zelený jačmeň pomôcť?

Áno, jeho úloha je dôležitá. Podporuje trávenie a peristaltiku čriev. Pôsobí proti zápche. Má schopnosť zasýtiť aj prečistiť organizmus. Používa sa ako súčasť chudnúcich a čistiacich koktailov alebo ako samostatný nápoj.

Pomoc zeleného jačmeňa pri ťažkostiach je jasná. Ale čo, ak ma nič netrápi. Má zmysel zaradiť ho do svojho jedálnička?

Zdravie je to najcennejšie a mali by sme sa oň starať trvalo a nie iba pri ťažkostiach. Zelený jačmeň patrí k zdravému životnému štýlu, a preto ho odporúčam zaradiť do jedálnička natrvalo. Prispieva k udržaniu zdravia a podporuje prirodzený proces jeho obnovy. Je to skvelá prevencia civilizačných chorôb a podporuje imunitný systém.

Tip: Smoothie so zeleným jačmeňom

Ingrediencie:
• 3 plátky ananásu
• 1 zelené jablko
• pár lístkov mäty
• 1 lyžičku zeleného jačmeňa
• voda

Všetky ingrediencie vymixujeme a môžeme piť.

Zeleninovo-syrové krupoto

Ingrediencie:
• repkový olej
• 1 červená cibuľa
• 450 g zmes zeleniny (môže byť aj mrazená)
• 200 g krúp
• tvrdý syr
• cesnak
• bylinky
• soľ

Cibuľu opražíme na oleji, pridáme zeleninu, potom krúpy a zalejeme trojnásobným množstvom vody, prikryjeme a pravidelne premiešame. Varíme, kým sa voda nevyvarí. Ešte do teplej zmesi postrúhame syr a dochutíme soľou, cesnakom a bylinkami.

Zelený jačmeň

Zelený jačmeň je potravina, ktorý je bohatá na látky prospešné pre ľudský organizmus. Obsahuje množstvo vitamínov, enzýmov a minerálov.

Zaujímavosti:

- Obsahuje enzým superoxiddismutáza (prirodzene vyskytujúci sa enzým, ktorý chráni pred voľnými radikálmi a ochraňuje bunky pred deštrukciou).  Tento enzým sa dáva do súvislosti s dlhovekosťou. Jeho množstvo sa v organizme znižuje s postupujúcim vekom. Je to regeneračný enzým so super schopnosťami. Najúčinnejšia je prírodná forma – obsah v brokolici, ružičkovom keli, mnohých druhoch zeleniny.

- Zlepšuje schopnosť organizmu vyrovnať sa so stresom, udržiava dobrú hladinu cholesterolu. Podporuje psychickú aj fyzickú kondíciu.

- Zelený jačmeň obsahuje taktiež vitamín E – tokoferol, ktorý prispieva k hormonálnej rovnováhe. Vit. má zasa dôležitú úlohu pri udržiavaní správnej kostnej hmoty. Je bohatý aj na vitamíny skupiny B, ktoré majú dôležitý vplyv na trávenie, náladu (vitamín B1 = vitamín dobrej nálady), imunitu.

- Obsahuje tiež zinok, železo a vápnik.

Zahrnúť do stravy zelený jačmeň znamená posilňovať a povzbudzovať celý organizmus v pozitívnom zmysle.

Zdravotné problémy a pozitívne účinky:

-        Ulcerózna kolitída (ochorenie čreva)  - liečivý účinok zeleného jačmeňa sa prejavuje tak, že má pozitívny vplyv na rast správnych črevných baktérií a pomáha vylučovať toxíny.

-        Detoxikácia – je známe , že zelený jačmeň má významnú úlohu pri detoxkácii organizmu – je to vďaka bohatému obsahu prospešných látok pre organizmus. Obsahuje chlorofyl a betakarotén, ktorý stimuluje odstránenie odpadových látok a hlienu z tela a podporuje metabolické procesy.

-        Imunita – podnecuje imunitu – pri pravidelnej konzumácii zeleného jačmeňa podporuje tvorbu buniek imunitného systému a to pomáha efektívne bojovať proti nákazám.

-        Karcinómy (nádory) – tu hrá dôležitú úlohu práve superoxiddismutáza, ktorá ochraňuje bunkovú DNA pred poškodením.

-        Závislosti – zelený jačmeň pomáha aj v boji proti závislostiam -  prítomnosť kyseliny glutámovej potláča chuť na alkohol, kávu, nikotín ale aj na sladkosti – čo má výhodu pri redukcii hmotnosti. Kyselina glutámová sa využíva aj pri liečbe neurologických porúch – epilepsia, Parkinson, poruchy správania. 

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.