7 dôvodov, pre ktoré zaradiť repkový olej do stravy vašich detí

Asi všetkým rodičom najviac zo všetkého záleží na zdraví ich dieťaťa. Kľúčom k zdravému vývoju detského organizmu je najmä vyvážená strava, ktorá by mala obsahovať aj tuky a rastlinné oleje.

O hlavných dôvodoch, pre ktoré by práve repkový olej mal byť súčasťou stravy detí, sme sa porozprávali s odborníčkou na zdravú výživu MUDr.Alžbetou Béderovou, CSc.

Prečo je vlastne tuk dôležitý?

Tuky majú vo výžive špecifické poslanie a ich uvedomelý príjem je pre zdravý vývoj detí veľmi dôležitý. „Sú nie len hlavnou energetickou rezervou, ale plnia aj mnohé dôležité metabolické funkcie,“ uvádza odborníčka. Tuky v strave detí preto netreba zanedbávať. Okrem svojej energetickej hodnoty totiž zabezpečujú napríklad aj správne využitie niektorých vitamínov. Množstvo rodičov napriek tomu stále nevie o dôležitosti rastlinných olejov v strave detí. Tu je sedem hlavných dôvodov, pre ktoré by práve repkový olej mal byť súčasťou stravy vašich malých ratolestí.

deti strava

1. Je zdrojom nenasýtených mastných kyselín zo skupiny Omega-3, ktoré sú v našej strave nedostatočne zastúpené

Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny ALA (v množstve 2g/deň) a LA (v množstve 10g/deň) sú potrebné pre riadny rast a vývoj detí. Vďaka vysokému obsahu týchto kyselín je repkový olej cennou zložkou stravy malých detí a tiež tehotných žien.

2. Repkový olej je vhodný aj pre batoľatá a to už od 6. mesiaca

Deti by mali konzumovať tuky, avšak neobyčajne dôležitý je ich správny výber a tiež správne dávky. Tuky sú veľmi dôležitým zdrojom energie a nenasýtených mastných kyselín. Práve preto je potrebné deťom pripravovať jedlá bohaté na Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú o.i. v morských rybách a repkovom oleji.

3. Repkový olej obsahuje vitamín K

Vitamín K pomáha pri udržiavaní zdravých kostí. Deťom o veľa rýchlejšie rastú kosti ako dospelým, preto potrebujú omnoho väčšie množstvo vitamínu K ako dospelí. Výsledky mnohých výskumov poukazujú na výrazný nedostatok vitamínu K v kostiach detí .

4. Nižšia kalorickosť jedál vyprážaných na repkovom oleji v porovnaní s inými olejmi

Repkový olej sa vyznačuje o 5-10% nižšou kalorickosťou v porovnaní s inými tukmi! Prečo? Je to jednoduché. Repkový olej ľahšie stečie z jedál po ich vypražení .

5. Repkový olej je bohatým zdrojom rastlinných sterolov

Ako vyplýva z mnohých súhrnných prehľadov, tak čo sa týka obsahu sterolov repkový olej neprevyšuje len ten olivový. Má ich taktiež viac ako u nás obľúbený slnečnicový olej . Rastlinné steroly pomáhajú pri udržiavaní správnej hladiny cholesterolu v krvi (pri ich dennej konzumácii min. 0,8 g/denne).

6. Správne očistený rafinovaný repkový olej sa vyznačuje svetlou farbou a neutrálnou chuťou

Vďaka neutrálnej chuti a vôni môžeme repkový olej dieťaťu pridávať do polievok a zeleninových príkrmov – neovplyvní chuť jedál.

7. Repkový olej má vysoký obsah vitamínu E

Vitamín E pomáha pri ochrane buniek pred oxidačným stresom. Antioxidanty sa nachádzajú v každej bunke tela a ich úlohou je predchádzať oxidácii o.i. mastných kyselín a zachytávať tzv. voľné radikály .

O zdravie a správnu výživu dieťaťa sa treba starať so zvýšenou pozornosťou tak, aby sme dokázali predísť nedostatočnému príjmu niektorých dôležitých látok. „V prípade detí je nevyhnutné zabezpečiť príjem Omega-3 mastných kyselín buď pravidelným a dostatočným konzumom rýb, ale aj vhodným výberom rastlinného oleja,“ uzatvára odborníčka.

Neostáva nič len súhlasiť. Aj vďaka vyššie spomenutým dôvodom je zrejmé, že práve repkový olej je veľmi dobrý výber.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.