V prevencii a liečbe rakoviny hrajú veľkú úlohu potravinové doplnky

Napísal LR Health & Beauty 05. júl 2018

Možno si tiež kladiete otázku prečo vlastne rakovina vzniká a či je možné riziko tohto zákerného ochorenia ovplyvniť stravou či potravinovými doplnkami. Mnoho ľudí si myslí, že rakovinu majú v génoch a je otázkou náhody, či ju dostanú. 

ovo zel 1000x6002

Keď sa ale pozrieme na dôkazy, je jasné, že okolo štyridsať percent rakoviny vzniká pre veci, ktoré ľudia môžu zmeniť. 

Niektoré súvislosti sú všeobecne známe, ako napríklad rakovina pľúc a fajčenie, nadmerné opaľovanie vonku či v soláriu a rakovina kože vrátane malígneho melanómu, iné sú však pomerne prekvapujúce. „Takmer desatina ochorení na rakovinu prsníka pramení z nadváhy a obezity. Rakovinu pažeráka zas v 50 percentách prípadoch spôsobuje nedostatok ovocia a zeleniny, alkohol môže za pätinu. Výsledky výskumov tiež ukázali, že rakovina žalúdka v pätine prípadov spája s príjmom príliš veľkého množstva soli. Niektoré druhy rakoviny spôsobuje takmer výlučne iba životný štýl. To platí napríklad pre rakovinu ústnej či nosovej dutiny a prínosových dutín,“vysvetľuje dermatovenerológ a odborný konzultant spoločnosti LR Health & Beauty MUDr. Tomáš Kampe.

Na druhej strane mnoho štúdií potvrdzuje skutočnosť, že vhodnou úpravou životného štýlu a niektorými nutraceutikami môžeme u veľkej skupiny nádorov riziko ochorenia výrazne znížiť. Kvalitné produkty s obsahom koncentrátov ovocných a zeleninových štiav bez chemickej úpravy poskytujúce celé spektrum dôležitých mikroživín môžu kompenzovať nedostatočnú konzumáciu ovocia a zeleniny. Iné doplnky obsahujúce napríklad extrakty alebo časti rastlín či medicínskych húb však môžu mať priame protinádorové účinky. „K takýmto doplnkom patria napríklad gel z Aloe vera alebo kapsulky s obsahom prášku a extraktu huby Ganoderma lucidum, známej skôr ako Reishi. Nakoľko medicínske výskumy a dôkazy o účinnosti sú založené na skúmaní a hodnotení účinkov pôvodných rastlín či húb, pre komerčné užívanie je kľúčová kvalita potravinového doplnku, ktorý musí spĺňať prísne kritériá čistoty a kvality obsahových látok. Vhodne zvolená zostava potravinových doplnkov tak môže byť nielen silným nástrojom prevencie ale aj nápomocná pri zvyšovaní účinnosti onkologickej liečby, či znižovaní jej vedľajších prejavov. Rozhodnutie, či to stojí za to, je na nás,“dodáva MUDr. Tomáš Kampe z LR Health & Beauty.

Text vznikol v spolupráci sMUDr. Tomáš Kampe, MPH, primárom dermatovenerologie a odborným konzultantom spoločnosti LR Health & Beauty

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.