Kvalitatívny výskum: Čo raňajkujú naše deti?

Väčšina nemá tušenia, čo je zdravé. Deti by najradšej jedli sladkosti. Rodičia sa im často musia prispôsobovať, aby do nich ráno aspoň niečo dostali.

svatava coolin

Cereálie s mliekom, koláče a sušienky. Občas aj chlieb so salámou. Takto si deti predstavujú raňajky snov, hoci vedia, že sladkosti nie sú zdravé. Rodičia sa zase snažia robiť pre deti čerstvé a vyvážené raňajky. Nie vždy to však vyjde kvôli rannému zhonu. Vyplynulo to z kvalitatívneho výskumuagentúry NMS Research prečeskú rodinnú spoločnosť Emco,ktorá nás zásobuje cereáliami už takmer 26 rokov.

Ako domácu úlohu dostali deti nakresliť ideálne raňajky. Väčšina nakreslila cereálne kakaové guľôčky s mliekom, objavili sa však aj sušienky a domáce koláče. Slané raňajky deti uvádzali málo a keď už, tak väčšinou chlapci. Majú radi vajíčka, salámy a párky. Realita na stole sa od raňajok podľa detských želaní líši. Mamy sa snažia pripravovať čerstvé a zdravé raňajky. Narážajú však na prieberčivosť detí a nedostatok času. 

U detí býva priechodná kombinácia bieleho polotučného jogurtu a müsli s lyofilizovanýmovocím. Najlepšie je, pokiaľ si deti môžu vytvoriť svoju vlastnú zmes, samozrejme z vhodnej ponuky surovín (rôzne druhy vločiek, rôzne druhy sušeného ovocia, lyofilizované ovocie, orechy, semienka). Takýmto spôsobom sa významne zvyšuje šanca, že dieťa raňajky naozaj zje,vysvetľuje výživová poradkyňa, PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Podľa výskumu realizovanému pre EMCO sa rodičia v tomto prípade snažia aspoň sledovať obsah cukru, konzervačných látok a vlákniny vo výrobku, ktorý dieťaťu dávajú. 

Viem, ako by mali vyzerať raňajky a snažím sa ich robiť pestré. Problém je, že dcéra nemá rada všetko a nie všetko je populárne,“ uvádza jedna z oslovených matiek.

Z výskumu tiež vyplynulo, že deti si veľmi dobre uvedomujú, čo sú to nezdravé potraviny. Vedeli, že z čokolády, čipsov a pochúťok sa priberá a kazia sa z nich zuby. To ich ale neodrádza a túžia po nich aj tak. Dokonca uvádzali, že potajomky maškrtia.

Sladké sušienky jem aj na raňajky. Ale iba ráno v posteli ešte predtým, ako ma prídu zobudiť rodičia,“ uviedlo jedno z detí.

S vedomosťou o zdravých potravinách to už bolo horšie. Ako zdravé označovali deti iba ovocie a zeleninu. Len pár detí uviedlo, že medzi zdravé potraviny patrí napríklad mlieko, mäso či ovsené vločky.

Moc mi nechutí šalát, pretože je tam taký, no...Taký sám, “ demonštruje detské vnímanie jeden z chlapcov.

Deťom ukázali rôzne produkty. Ak bola na obale čokoláda, automaticky vedeli, že je výrobok nezdravý. Výrobky s ovocím na obale považovali automaticky za zdravé. Ak na obale nebola čokoláda ani ovocie, prípadne oboje, nevedeli, kam výrobok zaradiť.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.