Máme tu čoskoro sezónu burčiaku

Tento rok vinohradníci hlásia bohatú úrodu hrozna. Opäť tu máme čoskoro obdobie hodov a vinobrania, s ktorým sa spája aj ochutnávka burčiaku. Ako vzniká a kedy je najkvalitnejší na konzumáciu, to všetko nájdete v článku.

burciak 1200x795

Keby sme chceli zadefinovať o aký mok vlastne ide, môžeme povedať, že je to medziprodukt, ktorý smeruje k výrobe vína po uplynutí určitej doby kvasu. Burčiak je vínny mušt, ktorý kvasí a je to v podstate tekutina, ktorá vyteká z lisu.

V procese kvasenia vznikajú kvasinky, rozkladá sa cukor a glukóza, súčasne sa namiesto neho vytvára alkohol. Zaujímavosťou je, že najskôr vznikajú pri kvasení "zlé kvasinky", ktoré hynú pri koncentrácii 4 – 5% alkoholu.

Kedy je najkvalitnejší?
Najčastejšou otázkou je, kedy je burčiak najlahodnejší a ako to zistiť. Podľa odborníkov, je tento mok najchutnejší pri 6% alkoholu, ale ako to zistiť? Môžete to spoznať podľa toho, že v nápoji nesmie prevládať ani prílišná sladkosť, ktorá je znakom nedokvaseného cukru a ani nadmerná horkosť alkoholu. Pri horkosti už nič nepomôže, pretože proces kvasenia postúpil do ďalšieho štádia, keď sa vytvára víno. Čo sa týka sladkosti, postačí niekoľko dní počkať pokiaľ sa cukor dokvasí. Nezabúdajte, že kvalitný burčiak stále pracuje, sprievodným javom sú bublinky v pohári a pena. Burčiakom sa nazýva len mušt 2 až 3 dni starý, ktorý má cukor aj alkohol približne v rovnováhe.

Viete, že burčiak obsahuje...
... tiamin a jeden z vitamínov B
... kyselina nikotínová a nikotinamid, ktorý zabraňuje nervovým a kožným poruchám
... kyselina pantotenová, ktorá chráni sliznicu a zažívacie ústroje a pôsobí čistiaco na tráviace ústroje

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.