Expert na víno radí, čo sa najlepšie hodí k vínu

Poznáte ten pocit, keď si večer otvoríte fľašu vína, no zistíte, že vám ešte niečo chýba? Zážitok spojený s kvalitným vínom dokáže umocniť lahodná čokoláda, zrejúci syr či iné pochutiny.

vino food182

Syry vhodné k vínu

Ak sa rozhodnete pre syrový tanier, treba mať na zreteli viacero faktorov. Výber vhodných syrov závisí predovšetkým od druhu vína, ku ktorému sa podávajú. „Zatiaľ čo k čerstvým a mladším syrom môžeme priradiť ľahké biele vína typu Veltlínske zelené, Rizling rýnsky či Muškát Ottonel, prípadne ružový Cabernet Sauvignon rosé, vyzreté syry potrebujú bohatšie vína. Či už  je to barikové Chardonnay, Pinot blanc, Tramín červený, ale pokojne aj červené vína. K najvýraznejším syrom ako je Gorgonzola či kozí Brie sa hodia prírodne sladké vína s prívlastkom bobuľový výber, hrozienkový výber, slamové víno, alebo dokonca Tokajská výberová esencia,"odporúča degustátor a šéfredaktor časopisu Vinotéka, Tibor Vittek.

Čokoláda

Pre milovníkov sladkého je jednoznačnou voľbou číslo jeden čokoláda. Kvalitná horká čokoláda v spojení s červeným vínom otestuje vaše chuťové poháriky a dostane gastronomický zážitok na novú úroveň. Pre milovníkov experimentov môže byť zaujímavou voľbou čokoláda s príchuťou chilli. 

Ovocie

Rýchlou a dostupnou voľbou je ovocie, predovšetkým v jeho sušenej podobe môže prispieť k skvelej chuti vína. Sušené brusnice, marhule, ale aj klasické figy a datle sú ideálnym doplnkom k vínnej ochutnávke. Z drobnejších pochutín sú odporúčané oriešky. Či už makadamové orechy, kešu oriešky, pistácie alebo lieskové orechy, každá variácia spolu s niektorým zo syrov výborne posilní chuť každého vína. Neodmysliteľnou súčasťou pri degustácii vína je aj pohár olív, ktorý nie je nevyhnutne spätý iba s krajinami južnej Európy.

Voda, váš dokonalý partner k vínu

Pri výraznej chuti vína a doplňujúcich pokrmov však netreba zabúdať na potrebu zjemňovania chuti. Pohár pramenitej vody výdatne hydratuje a odľahčuje žalúdok, keďže víno obsahuje kyseliny. Výber optimálnej pramenitej vody je preto dôležitý. Vhodné zloženie minerálov, ako nízky obsah sodíka spolu s kombináciou čistej chuti, ktorú poskytuje Zlatá studňa, posilní vínny pôžitok. Otázkou pri otváraní fľaše vína tak už len ostáva, s čím si spestriť vínny večer. Fantázii sa totiž medze nekladú.  

Pramenitá voda Zlatá studňa – oficiálna voda Národného salóna vín 

Pramenitá voda Zlatá studňa z malebnej Turčianskej doliny má unikátnu jemnú chuť. 
Jej jedinečnosť je zvýraznená mimoriadnou čistotou, vďaka čomu je aj v kvalite dojčenskej vody. Zlatá studňa je optimálne mineralizovaná a vďaka nízkemu obsahu sodíka je aj zdravou súčasťou pitného režimu. Zlatá studňaje oficiálnou vodou Národného salóna vín Slovenskej republiky a vďaka svojej krištáľovej čistote a neutrálnej chuti je dokonalým partnerom ku každému vínu. 

zlata studna18

Sýtená, jemne sýtená či nesýtená verzia je ideálna ku všetkým pokrmom ako aj k vínu. Dostupná v 0,33 L sklenenej fľaši, 0,5 L a 1,5 L baleniach nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Viac info na: www.zlatastudna.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.