Varenie môže byť jednoduchá a priamočiara vec

,,Keď králik žerie mrkvu, tak je dosť možné, že tá mrkva k nemu bude chuťovo pasovať,“ tvrdí Marek Pavala, bývalý finalista MasterChefa. Dnes ho pravidelne stretnete na obrazovkách Mňam TV, kde vedie vlastnú reláciu Tetovaný Chef. 

marek pavala1117

Viac o svojich kuchárskych praktikách i o tom, či láska vedie cez žalúdok, prezradil v krátkom rozhovore.

Ako ste sa dostali k vareniu?

Úplne jednoducho. Tušil som, že sú nejaké super drahé reštaurácie, ale nechcel som v nich utrácať peniaze, ktoré som ani nemal. Tak som pozeral videá Gordona Ramsayho, Hestona Blumenthala, počúval som, skúšal podľa nich variť a zisťovať, o čom to celé je. A hlavne som to jedlo chcel ochutnať, tak som sa musel naučiť si to uvariť sám.

Je studnica vašich receptov nevyčerpateľná? Odkiaľ beriete inšpiráciu?

Nevyčerpateľná. Ako sa to vezme. Ale ak si uvedomíte, že 10 kuchárov vám jedno a to isté jedlo uvarí 10-krát inak, tak na tom niečo bude. Inšpirácia sa dá hľadať kdekoľvek - v sezóne, kedy primárne používate suroviny, ktoré práve rastú. Kedysi sa asi nedalo variť inak, pretože vtedy nikto neimportoval ovocie a zeleninu cez polku sveta. Dá sa ísť ďalej. Keď králik žerie mrkvu, tak je dosť možné, že tá mrkva k nemu bude chuťovo pasovať. Alebo si stačí predstaviť ako suroviny chutia, vymýšľať kombinácie a potom ich skúšať. Napríklad na ohni opečený chlieb s kozím syrom a s čerstvými figami, to je porno.

V minulosti ste sa vyjadrili, že najlepšie sú vždy tradičné domáce jedlá. Ktoré sú vaše najobľúbenejšie?

Myslím si to stále a išiel som ešte ďalej. Miesto fancy techník ako varenie vo vákuu, čo sme všetci po masterchefovi milovali, sa teraz zameriavam skôr na varenie na otvorenom ohni, používanie primitívnych techník a nástrojov a len do toho kombinujem určitú modernú znalosť a finesu. Úprimne, kam sa hrabe nejaké prekombinované jedlo so siahodlhým názvom na rybu upečenú na kameni, ktorú ste vytiahli z ohniska?

Čo by ste, naopak, nikdy nezjedli a nepripravili?

Nejem zle pripravené jedlo. Keď idem do reštaurácie, kmitá tam partia kuchárov v otvorenej kuchyni a dostanem na stôl tvrdú karbonátku s kašou, ktorú by som mohol použiť ako lepidlo na tapety, tak ho vrátim.

Pre koho najradšej varíte?

Pre toho, kto platí. Ale nie. Najradšej varím pre toho, kto sa na to jedlo vážne teší, ale zároveň sa stále nepýta: „Kedy to už bude?“

Veríte, že láska ide cez žalúdok? Potvrdilo sa vám to niekedy?

Myslím, že keby som nevedel variť, tak by som to na ten zvyšok uhral len horko-ťažko.

Aké ingrediencie by podľa vás nemali chýbať v žiadnej kuchyni?

Olivový olej, vinný ocot, citrón, morská soľ a mlynček s čiernym korením. Pokiaľ chýba čokoľvek z toho, tak sa mi dosť ťažko varí.

Na Mňam TV máte pravidelne svoju reláciu Tetovaný chef. Aké kuchárske posolstvo sa snažíte svojim divákom odovzdať?

Posolstvo je jasné. Varenie môže byť jednoduchá priamočiara vec. Každý človek môže jesť krásne jedlá, často i zdravo, nemusí ho to stáť hromadu peňazí, ani to zaberať veľa času. Nie je dôvod kupovať umelé polotovary a neustále chodiť niekam na knedle a hranolky.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.