Móda v kuchyni

Viete, ktorý kus oblečenia je súčasťou módy už tisícky rokov a počas svojej existencie prešiel naozaj obrovskými zmenami? Bol dlhý, bol krátky, obrovský aj maličký. Bol pre ženy aj pre mužov.

chic lovely2 1200x800

Bol milovaný, nenávidený a teraz zažíva svoj veľký comeback. Neuveríte, je to zástera!

Väčšina z nás si zásteru spája s oblečením na doma, ktoré je možno praktické, no ani trochu sexi. Omyl, omyl, omyl. Ale vezmime to pekne poporiadku.

Keby sme sa zahĺbili do módy starého Egypta či Ríma, zistili by sme, že zástera bola už vtedy súčasťou oblečenia. Hrdou súčasťou, pretože ju mohli nosiť iba ženy s postavením. Žiadne gazdinky, žiadne domáce „puťky“, ale krásne, múdre, vplyvné a sexi Egypťanky či Rimanky.

Keď preletíme pár storočí a zadívame sa na stredoveké obrázky, čuduj sa svete, na mnohých z nich je opäť zástera! Má ju na sebe kováč. Má ju zberateľ motýľov. Má ju záhradník. Samí muži? Kdeže! „Zástery a zásterky nosili aj osoby ženského pohlavia, a to od útleho detstva,“ vysvetľuje históriu záster Martina Koporcová, ktorá predáva ručne šité luxusné zástery. „Jedny mali na šatách zásterky s volánikmi kombinované s rozkošným čepčekom, iné zas jednoduché hladké zásterky.“

Kroj bez fertušky? Neexistuje!

Ešte skôr ako sa premiestnime do domácností a ku gazdinkám, dávame do pozornosti to, čo nám v súvislosti so zásterami možno uniká: pozrite si ženský kroj z ktoréhokoľvek európskeho regiónu. Ani jediný nebude bez zástery! „Jednoducho bola neodmysliteľnou súčasťou oblečenia nielen na všedný deň, keď mala chrániť spodnejšie vrstvy pred špinou a zničením, ale aj na sviatky. Dokonca nechýbala žiadnej neveste,“ upozorňuje
M. Koporcová.

Krásna pani domáca

Potom však prišli vojny a hospodárske krízy. Ľudia boli radi, že majú čo na seba. Samozrejme, že móda žila ďalej vlastným životom, no prispôsobovala sa dobe. Keď bol svet z najhoršieho vonku a po útrapách a strastiach sa jednou z najdôležitejších vecí stala rodina a rodinné zázemie, na scénu s veľkou parádou opäť vstúpila zástera. „V štyridsiatych rokoch minulého storočia bola symbolom americkej gazdinky, ktorá zas znamenala bezpečie, lásku, dobré jedlo a útulný domov,“ hovorí slovenská znalkyňa a predajkyňa záster M. Koporcová.

Zástera bola vtedy veľmi populárny darček, dávala sa na Vianoce aj ako svadobný dar. Elegantná, s volánikmi, len okolo pása alebo vysoká, aby zakryla aj hruď. Ženy doma chodili upravené a vrchný diel oblečenia tvorila vkusná zásterka. Látka bola potlačená obrázkami hrncov, lyžičiek, hriankovačov a ďalších kuchynských predmetov. Prípadne bola bez potlače a rozkošný kúsok bol ušitý z kontrastných látok, zdobený lemovkou a, samozrejme, nesmelo chýbať praktické vrecko.

Časy sa zmenili

Aj toho najlepšieho sa však ľuďom zvyčajne preje. Po dvoch desaťročiach bola osoba v zástere vnímaná nie ako kráľovná domácnosti, ktorá drží pokope rodinu, ale ako staromódna osoba bez vlastnej kariéry, bez uznania okolia, možno aj hlúpa a určite príšerne ordinárna.

Ženy zástery vyzliekli a namiesto starostlivosti o domácnosť a rodinu sa vrhli na prácu. Ani náhodou nemala každá z nich vlastný prekvitajúci biznis, mnohé robili napríklad vo fabrikách mužskú robotu. Ale bez zástery! Tie ostali pre upratovačky a pomocnice v domácnosti.

Samozrejme, hovoríme o západnom svete. V socialistickej časti Európy vtedy zažívala svojský vrchol takzvaná šatová zástera.

Au, tak toto bolelo

Nielen babky, ale aj naše mamy, predavačky v obchodoch, kuchárky, kaderníčky, v podstate všetky ženy v aktívnom veku nosili v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch dederónové šatové zástery. „Mali byť nielen praktickým módnym kúskom, ale reprezentovali aj technologický pokrok. Dederón, ktorý sa vyrábal vo vtedajšom východnom Nemecku, bola totiž látka, ktorá perfektne držala tvar aj farbu, vôbec ju nebolo treba žehliť a rovnako vôbec nedýchala,“ ozrejmuje ďalšie čriepky zásterovej histórie M. Koporcová. Mužom sa tvorili kropaje potu pod dederónovou košeľou, ženám zase pod zásterou. Často ju nosili naholo, pod ňou mali len spodnú bielizeň, v lepšom prípade kombiné, tiež vyrobené z dederónu.

Strih šatových záster ani náhodou nelahodil oku, bol prísne praktický: rovný od hora dole, „véčkový“ výstrih pri krku, žiadna rozkošná mašlička či viazanie, ale zapínanie na gombíky, na bokoch vrecká a dĺžka pod kolená. Au, to fakt bolelo!

Počas sviatočných dní gazdinky menili túto príšernosť za čipkovaný kúsok (rovnako umelý), aký vtedy nosili servírky. Zásterka bola buď len okolo pása, alebo mala aj horný diel. Rozhodne bola rozkošnejšia ako jej „sesternica“ šatová zástera, ale na bežné nosenie bola nepoužiteľná, pretože sa z nej nedala vyprať žiadna škvrna.

Niet divu, že aj u nás popularita záster postupne klesala. Moderné ženy deväťdesiatych rokov by si ju neobliekli ani za trest. K slovu sa postupne dostalo takzvané domáce oblečenie, z estetického pohľadu tiež nie veľmi vábne, keď si predstavíme, že je to niečo medzi teplákovou súpravou a pyžamou. To už sú lepšie džínsy a tričko. Prípadne legínsy a tričko. Alebo nie?!

Veľký návrat

História sa zase raz opakuje. Tak ako v štyridsiatych rokoch minulého storočia, aj teraz sa stáva čoraz populárnejšie vyznávanie rodinných hodnôt, spoločne stráveného času a varenia. Kulinárske relácie, televízne kanály a magazíny zažívajú boom a mladé trendové ženy sa vracajú k zásterám.

V Amerike, v Európe aj na malom Slovensku sú absolútne in retro a vintage kúsky s krásnymi mašľami. „Ženy chcú zásterky vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré sú funkčné, no zároveň v nich vyzerajú ako rozkošné pin-up girls,“ opisuje realitu žena, ktorá vie o zásterách hádam všetko.

Slovenský svetový trend

Dobrý vkus slovenských žien a ich chuť kráčať so svetovými trendmi potvrdzuje úspech značky Chic&Lovely. Pred pár rokmi ju založila práve Martina Koporcová so svojou švagrinou. „Chcela som dať kamarátke originálny darček k narodeninám – krásnu luxusnú zásterku. V obchode som však nič také nezohnala, preto som ju nechala ušiť. Darček mal nesmierny úspech nielen u obdarovanej, ale aj v jej širokom okolí,“ spomína na vznik značky Chick&Lovely Martina. „Tak sme si so švagrinou povedali, že to vyskúšame a mladým slovenským maminám, ktoré zvládajú kariéru, ale aj rodinu, a ktoré chcú dobre vyzerať nielen v práci, ale aj doma, zabezpečíme široký výber rozkošných retro záster.“

Názov zvolili naozaj trefne, pretože všetky zástery s touto visačkou sú naozaj šik a navyše rozkošné. Nie, ani náhodou ich nedovážajú z Číny. Šijú ich na Slovensku z látok, ktoré nepúšťajú farbu, nesperú sa a držia tvar aj bez škrobenia. Ich jedinečnosť je však najmä v strihu, ktorý vytvára dojem šiat a vzadu je tak umne prepracovaný, že v zásterke vyzerá skvele každý zadok. K tomu si ešte predstavte viazanie na mašličku – viaže sa vpredu, čo je veľmi praktické. Výsledný obrázok je súčasná upravená mladá mamička, ako vystrihnutá z magazínu
60. rokov, teda z čias, keď bola žena a jej úlohy v domácnosti vysoko cenené. Tomu sa povie skvelé retro!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.