Od histórie k najnovším trendom plánovania kuchyne!

Kým sa radosť z novej kuchyne premení na hmatateľnú realitu, kokteil vzrušujúcich emócií prináša jej plánovanie a návrhy. Budú ešte intenzívnejšie vďaka technológiám, ktoré umožňujú plánovať už aj v 3D realite? Dnes môžete vidieť svoju kuchyňu snov ešte skôr, ako naozaj vznikne.

2_24820

Kuchyňa rozhodne nebola vždy srdcom domova, keďže voľakedy v nej bolo viac tmy a dymu než ľudí. Ešteže to tam príjemne rozvoniavalo. O plánoch na jej zariaďovanie nemohlo byť ani reči.Veci sa začali vyvíjať až s meniacim sa spôsobom udržiavania ohňa na varenie. Otvorené ohnisko postupne nahradil kozub pri stene s lapačom dymu, nasledovali kachle a piecky s komínom, až nakoniec svetlo sveta uzrel plynový sporák. Ešte stále to bol síce priestor určený prioritne na varenie, ale už v ňom boli aj poličky a skrinky a pomaly by sa dalo hovoriť aj o interiérovom dizajne.

Spoločenská miestnosť

Nový svieži vánok zavial do kuchýň po druhej svetovej vojne a súvisel s rozvojom priemyslu a rozmachom bývania. Každý túžil po modernej kuchyni s ešte modernejšími spotrebičmi. Kuchyňa sa začala meniť na spoločenský priestor, v ktorom sa okrem varenia a rodinného života odohrával aj spoločenský život.

Keď sa nám po dlhých rokoch izolácie otvoril svet smerom na západ, spôsobilo to prevrat aj vo svete kuchynského nábytku. Zrazu sme mali na výber. Ktorú farbu? Ktoré dvierka? Pracovnú dosku drevenú alebo laminátovú? Kamennú, žulovú či umelý kameň? Kam dáme chladničku?

Módou tohto storočia začalo byť prepájanie kuchynskej časti s obývačkou. Tento trend je aktuálny dodnes, kuchyňa je srdcom domova, len je vybavená ešte modernejšími a kompaktnejšími spotrebičmi. Štýl zariadenia sa rôzni podľa chuti a vkusu domácich, čo ostáva, je prakticky usporiadaný a ergonomicky prispôsobený kuchynský nábytok.

Pomoc sa hodí

Aby sa tieto trendy mohli naozaj premeniť na realitu v každej kuchyni, treba si buď odvariť niekoľko rokov v takej, ktorá nie je až taká prispôsobená a postupne vychytávať všetky muchy, alebo sa pri plánovaní obrátiť na odborníkov, ktorí myslia aj na zdanlivé detaily. My sme vybrali štýl kuchyne – minimalistickú, rustikálnu, hygge -, no oni vedia, že dôležité sú aj drobnosti ako rozmiestnenie prípojok na vodu a odpad, elektrické vedenie, materiál pracovnej dosky, umiestnenie osvetlenia a mnoho ďalšieho.

Predstavte si, že sedíte nad plánovacím programom a premýšľate, kam uložiť jednotlivé moduly kuchynského nábytku a spotrebičov. Napadlo by vám už v tejto fáze, že chladnička potrebuje od steny odstup? Chcelo by to softvér, ktorý myslí na všetko...

Skutočne inteligentný plánovač kuchýň technické detaily domyslí za vás. Keď k šikovnému softvéru pridáte pomoc skúseného odborníka na kuchyne, urobíte to najrozumenejšie rozhodnutie. Dobre naplánovaná kuchyňa vám môže slúžiť dlhé roky. Ak by sa vám zunovala, stačí vymeniť dvierka, dosku či zástenu, pridáva svoj tip Pavol Krčmárik, návrhár kuchýň z Oresi.

Doba pokročila a obrovský technický pokrok už konečne vidno aj v tejto oblasti. Nový spôsob plánovania kuchyne 3D Reality zmenil zdĺhavú a náročnú činnosť na tvorivú hru a čo je najlepšie, Slovensko je jednou z prvých krajín, kde sa táto vízia budúcnosti stala realitou vybraných kuchynských štúdií.

Keď vám kuchyňa rastie pod rukami

Celá paráda sa odohráva na digitálnom stole s dotykovou obrazovkou. Keď poznáte pôdorys svojho ihriska – miestnosti, kde bude vaša nová kuchyňa -, začať môžete aj hneď. Na veľkom displeji si pár dotykmi vytvoríte jej kópiu v 3D verzii. Jednoducho navolíte farbu stien, podlahu, umiestnenie okien a dverí, prívody vody, elektriny či plynu a podobne. Keď je miestnosť hotová, pohybujete sa v nej rovnako ako v počítačovej hre. Prázdny priestor čaká, čo z neho vytvoríte.

3D Reality je budúcnosť v navrhovaní kuchýň, služba, ktorá zmení plánovanie na zážitok. Stôl je vaša „hracia plocha“. Na ňu umiestňujete kocky, ktoré predstavujú jednotlivé kuchynské moduly – nábytok aj spotrebiče. Niečo sa vám nepozdáva? Jedným klikom skrinku či rúru presuniete. Hráte sa, skúšate rôzne možnosti, podobne ako ste sa kedysi hrali s drevenými kockami. „Keď si chcete vybrať napríklad farbu kuchynských dvierok, v menu si zvolíte danú sekciu a už len stačí zakliknúť. Ak vám farba nevyhovuje, v sekunde to zmeníte na inú, a tak si rýchlo a jednoducho porovnáte, ktorá by sa vynímala vo vašej kuchyni o čosi viac,“ približuje ďalšiu vlastnosť plánovača Pavol Krčmárik. Spojiť realitu s virtuálnou realitou je skutočne zážitok.

Takto vyzerá budúcnosť

Výsledok okamžite vidíte na displeji vo forme extrémne ostrého 3D obrazu. Nová kuchyňa takto rastie nielen pred vašimi očami, ale priamo pod vašimi rukami. Hneď si viete lepšie predstaviť, ako bude v skutočnosti vyzerať a neurobíte zbytočné kroky, ktorými by ste sa zdržali. Zmeny v návrhu vidíte okamžite, na nič nemusíte čakať. Na obrazovke si jedným dotykom prsta zvolíte ďalšie parametre, ako je farba, povrchová úprava, svetlo či doplnky a vašu novú kuchyňu uvidíte so všetkými detailami. Oproti obyčajným online 3D plannerom ide o výrazný posun.

V tvorivom procese objavíte spolu s návrhárom kuchýň možnosti, ktoré by vám v bežnom 3D plánovacom systéme možno ani nenapadli, a okamžite ich vidíte zrealizované, akoby boli priamo pred vami.

Celú kuchynskú zostavu si dokážete navrhnúť v priebehu jedného sedenia a nemusíte sa už viac do kuchynského štúdia vracať. Jedine, že by ste si to chceli zopakovať. Ak nemáte možnosť prísť do kuchynského štúdia, nevadí. Vďaka streamovacej službe uvidíte počas videoprenosu návrhára, ktorý manipuluje s kockami a dotykovou obrazovkou miesto vás, databázu modulov, spotrebičov a dekorov a najmä 3D Reality návrh svojej kuchyne v reálnom čase – rovnako ako keby ste boli v kuchynskom štúdiu.

24820

Historické trendy

Každý architektonický štýl mal svoju kuchyňu. Keď sa prestavovalo gotické panské sídlo na renesančné, zmenila sa aj kuchyňa – pribudli v nej okná, vybielené steny aj systém rúr na odvádzanie špinavej vody. Tá končila v záhrade, ale keďže bola bez chémie, nebolo to zlé riešenie.

Hrubý masívny nábytok, ktorý bol pôvodne iba funkčný, postupne nahrádzali dizajnové nábytkové kusy s presne určenou funkciou – mohutnejšie police slúžili na odkladanie hrncov, jemnejšie opracované, vyššie poličky na misky. Na drevené háčiky sa vešali džbány, svoje stojany mali pokrievky, nádoby na vodu sa ukladali na lavicu. V kuchyni sa objavila aj kombinovaná polica s dvierkami – predchodca kredenca.

V období baroka už bola kuchyňa vzdušným priestorom s murovanou pecou a komínom, drevenou podlahou, upravenými stenami. Nechýbali v nej police, kredence, stoly so zásuvkami, lavice, stojany na taniere, váhy. Všetko bolo účelne rozdelené a v kuchyni sa dal konečne relatívne ľahko udržiavať poriadok.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.