Viete si vybrať správny olivový olej?

Poznáte to. Stojíte v predajni pred regálom s fľaškami olivového oleja a pátravým pohľadom prechádzate etikety. Ktorý si vybrať, keď je ich toľko? Poradíme vám, ako na to!

vyber olivovy olej„Medzi olivovými olejmi sú veľké rozdiely. Ich chuť a kvalitu ovplyvňuje krajina pôvodu, lokalita pestovania, odroda olív, zrelosť, spôsob skladovania a spracovania,“vysvetľuje Michaela Berzediová,odborníčka na oleje z Palmy.

Mnohí spotrebitelia sa ešte stále rozhodujú podľa ceny. Pritom osobitne pri olivovom oleji platí, že za nízku cenu nedostanete vysokú kvalitu. V mnohých kuchyniach zasa panenský olivový olej bežne používajú nielen na ochutenie šalátov, ale aj pri varení. A čo vy - vyznáte sa v olivových olejoch a viete ich správne použiť? 

RÔZNE DRUHY NA STUDENÚ A TEPLÚ KUCHYŇU

Extra panenský olivový olej – je olej špičkovej kvality. Vyrába sa z najkvalitnejších olív, ktoré spracúvajú do 24 hodín po zbere mechanickým lisovaním za studena.
Použitie: výhradne na studenú kuchyňu, neodporúča sa tepelné spracovanie, olej sa rýchlo prepáli a znehodnotí.

Panenský olivový olej – vyrába sa mechanickým lisovaním celých plodov. Tento spôsob spracovania zachováva vysokú kvalitu oleja, charakteristickú olivovú vôňu, chuť a farbu.
Použitie: na studenú kuchyňu.

Rafinovaný olivový olej – získava sa z olív mechanickým tlakom.

Počas rafinácie sa vytráca charakteristická chuť a vôňa olív, ale dodáva oleju tepelnú stabilitu, takže je vhodný na dlhodobé tepelné spracovanie. V obchodoch čistý rafinovaný olivový olej bežne nenájdete, skôr jeho mix.
Použitie: varenie, pečenie, smaženie.

Olivový olej – je zmesou panenského a rafinovaného olivového oleja. Panenský dodáva mixu chuť a vôňu, rafinovaný tepelnú stabilitu a širšiu možnosť využitia v teplej kuchyni.
Použitie: je vhodný na tepelnú úpravu jedla, dodá mu olivovú chuť a vôňu.

Olej z olivových výliskov – označuje sa ako sansa alebo pomace. Vyrába sa zo zvyškov po predchádzajúcom lisovaní. Je najmenej kvalitný, bez výraznejšej chuti či vône. V obchodoch ho bežne nájdete medzi ostatnými olivovými olejmi.

Dôležitým ukazovateľom kvality je acidita (kyslosť), ktorá hovorí o obsahu voľných mastných kyselín. Extra panenské olivové oleje by nemali obsahovať viac ako 0,8 % voľných kyselín.Aciditu pod 0,5 % majú top olivové oleje.

ČO BY STE V OLIVOVOM OLEJI NEMALI CÍTIŤ

 „Hovorí sa – koľko ľudí, toľko chutí. Platí to aj v prípade olivového oleja. Napríklad Španieli preferujú olivový olej výrazne horkastej,  až štipľavej chuti, Taliani dávajú prednosť jemnejším tónom olív v oleji. Aj slovenskému zákazníkovi viac vyhovuje lahodnejší, menej výrazný akcent. Sú však chute, ktoré by ste v kvalitnom olivovom oleji nemali cítiť,“ radí M. Berzediová. Ktoré to sú?

Ocot – náznak octovej chuti spôsobuje nesprávne skladovanie olív

Kov – pridlhý kontakt s povrchom lisovacích strojov zanechá v oleji kovovú chuť

Zatuchlina – je dôsledkom dlhšie trvajúceho skladovania plodov

Pleseň – plesnivú pachuť získa olej vtedy, ak boli olivy skladované vo vlhkom prostredí 

KVALITA NA PRVÝ POHĽAD

Ak zatiaľ nemáte svoj overený olivový olej a hľadáte kvalitu, máme pár rad, ako ju spoznáte na prvý pohľad.

√ Kvalitné olivové oleje spravidla predávajú v tmavých sklených fľašiach. 

Typická zelenkastá olivová farba podčiarkuje vysokú kvalitu oleja.

Olej príjemne vonia po zrelých plodoch olív, chutí jemne horkasto až štipľavo.

Špičkovej kvalite zodpovedá aj vyššia cena.

Najmenej kvalitné oleje sa označujú ako sansa alebo pomace.

Aj plastová fľaša avizuje nižšiu kvalitu olivového oleja.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.