Rady pre kvalitné grilovanie s receptom

Vydarené grilovanie vyžaduje dobrú prípravu, vhodný gril, kvalitné prísady a tiež dostatok času. Pre pravé potešenie z tejto letnej aktivity je dôležité vedieť, čoho sa pri príprave vyvarovať a na čo naopak dávať pozor pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. 

Nechajte sa inšpirovať zaujímavými tipy odborníkov z Hornbachu.

Milovníci grilovania by mali začať výberom správneho vybavenia, s ktorým by práca mala ísť od ruky. "To by malo byť odolné a mnohostranne využiteľné - presne ako značkové grily Tenneker. Či už ste začiatočník alebo majster grilovania, a či hľadáte plynový, elektrický gril alebo gril na drevené uhlie,  v Hornbachu nájdete ten správny gril zodpovedajúci vašim požiadavkám,"hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. „Kvalitu grilu tiež dokazuje poskytovaná záruka. Tie značky Tenneker vďaka moderným výrobným postupom a prísnej kontrole kvality garantujú záruku až 10 rokov,“dodáva.

Tepelná úprava nad žeravým uhlím

Plynové či elektrické prístroje sú dobrou alternatívou pre tých, ktorí sa nechcú zdržiavať zapaľovaním ohňa, prípadne pre grilovanie na balkóne, kde je zakázané zakladať otvorený oheň. Klasickým a veľmi obľúbeným grilom ale naďalej zostáva gril na drevené uhlie. Ako palivo sa používa drevené uhlie z tvrdého dreva alebo brikety z dreveného uhlia. Niektorí používatelia ale nedajú dopustiť na kombináciu uhlie s briketami pre dosiahnutie optimálnej arómy.

Pre optimálne rozžeravenie grilu je potrebných 25 až 45 minút. "Požadovaná intenzita je dosiahnutá vtedy, keď uhlíky pokryje jemný biely popolček. Aby ste neprepásli okamih, kedy je uhlie v ohnisku najrozpálenejšie, mali by ste teplotu grilu sledovať. Jednoduchým trikom je ruka natiahnutá asi 10 až 15 cm nad žeravým uhlím. Ako dlho to budete vnímať ako príjemné? Ak je to dlhšie ako 7 sekúnd, teplota je ešte pomerne nízka. Ak vydržíme len pod 4 sekundy, teplota je už dostatočne vysoká," radí David Benda z Hornbachu. Až potom položte na rošt mäso. 

Prikladanie paliva

Kvalitné uhlie a brikety udržujú sálajúci oheň po dobu 90 minút až 2 hodín. Najmä pri nepriamom grilovaní trvá tepelná úprava mnohokrát aj dlhší čas, a preto je nutné pravidelne prikladať nové uhlie/brikety."Ideálne je, ak ho najskôr rozžeravíte v zapaľovacom komíne, čo je externé príslušenstvo k podpaľovaniu grilu. Zhruba po 20 minútach v komíne dosiahnete primerane silného žiaru a rozžeravené uhlie môžete vysypať do ohniska grilu,"vysvetľuje D. Benda.

Samozrejme, vždy je možné do ohniska priložiť za hrsť studeného uhlia. "Potom však musíte počítať s tým, že gril požadovanú teplotu neudrží nepretržite a z ohniska začne stúpať dym," upozorňuje odborník. V grile na drevené uhlie možno intenzitu žiaru regulovať pomocou ovládačov na prívod vzduchu a rozmiestnením uhlíkov. "Ak chcete teplotu v grile znížiť, palivo jednoducho rozhrňte viac od seba, uhlíky naopak zhrniete k sebe, ak má byť teplota vyššia," radí David Benda a dodáva, že tak možno na grile vytvoriť rôzne teplotné zóny a v častiach roštu s menej silným žiarom udržiavať v teple pokrmy, ktoré sú už hotové.

Grilovanie na priamom a nepriamom žiari

Pri grilovaní na priamom ohni pokrm rýchlo opekáme na rošte priamo nad žeravými uhlíkmi. "Než začnete grilovať, vyberte rošt a namažte ho tukom alebo ho potrite tenkou vrstvou oleja, aby sa grilovaný pokrm nelepil na mriežku roštu,"hovorí D. Benda. Pre rovnomerné prepečenie sa musí grilovaný kúsok po uplynutí polovice grilovacej doby obrátiť na druhú stranu.

Ak grilujete na nepriamom žiari, grilovaný pokrm neumiestnite priamo nad žeravé palivo, ale nad horúci vzduch na okraj roštu. Pri tejto metóde sa často navyše uzatvára aj poklop grilu. "Pretože teplota je tu nižšia ako v prípade priameho, doba tepelnej úpravy sa predlžuje a môže činiť aj niekoľko hodín. Najmä väčšie, tukom prerastené kusy mäsa týmto spôsobom zmäknú a rozvinú sa do mimoriadnej arómy i chute," vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Príprava a rôzne stupne prepečenia

Grilované steaky chutia výborne, keď sa predtým nechajú odležať v marináde podľa vlastných chuťovým preferencií. "Hovädzie steaky by mali byť 3-5 cm hrubé, aby sa na grile nerozpadali či príliš nevyschli. Potrebujú približne 4 až 6 minút tepelnej úpravy z každej strany, tenším kusom bravčového stačia 3 minúty," radí D. Benda. Hydina, v závislosti od hrúbky mäsa, potrebuje 5 až 10 minút grilovanie z každej strany.

Bravčové i kuracie mäso by sa malo po zložení z ohňa nechať oddýchnuť a to ešte najmenej 5 minút prikryté, aby sa šťava vnútri mohla optimálne rozložiť po celom kúsku mäsa a na tanieri bolo šťavnaté a krehké. Naopak jahňacie mäso by sa malo podávať a konzumovať vždy čerstvé priamo z roštu, inak stvrdne. Popri klasických grilovacích pochúťkach z mäsa a rýb patrí na gril tiež zelenina, syr a ovocie. Viac informácií a tipov týkajúcich sa grilov a grilovania nájdete na: www.hornbach.sk

TIP: Foodblogerka Tatiana Olejnik Leová má dnes na tanieri mäso:

Bravčová krkovička na pive a rozmaríne so šalátom a špenátovým pestom 

Ingrediencie: 

1 kg bravčovej krkovičky K-Purland, 500 ml tmavého piva, 5 strúčikov cesnaku, hrsť čerstvého, rozmarínu, soľ, korenie, čili, olivový olej

Šalát: 300 g bielej špargle, 150 g hlivy kotúčovej, 100 g mladého hrášku, šťava za ½ citróna, olivový olej, korenie (cesnak, čili, soľ), opražené mandľové plátky

Pesto: 50 g mladého špenátu, 100 ml extra virgin olivového oleja, 1 strúčik cesnaku, 1 PL tekvicových semiačok, 2 ČL parmezánu, soľ, korenie

Postup:

Krkovičku osolíme, okoreníme a zalejeme pivom, olivovým olejom a premiešame s čili, cesnakom a rozmarínom. Necháme marinovať v chladničke minimálne 6 hodín. Špargľu ošúpeme, odkrojíme drevnaté konce (cca 1 - 2cm) a rozkrojíme pozdĺžne na polovicu. Hlivu kotúčovú nakrájame na hrubšie plátky. Zeleninu pokvapkáme olivovým olejom a dochutíme korením. Pesto si pripravíme rozmixovaním všetkých ingrediencií. Na grile si najprv pripravíme krkovičku, ktorú priebežne potierame marinádou. Na potieranie môžeme použiť vetvičky rozmarínu, mäso krásne prevonia. Zeleninu grilujeme až keď vytiahneme mäso z grilu, šťava z mäsa jej dodá príjemnú chuť. Šalát zmiešame s pestom, citrónovou šťavou a opraženými mandľovými plátkami. 

Dobrú chuť vám želá Kaufland

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.